Obrněná auta Rusů a Američanů se potkala v Sýrii, studená válka zjevně neskončila

Formálně jsou dnes Rusové a Američané spojenci, ne vždy to tak ale v praxi vypadá. Po ryze automobilovém střetu neprůstřelné techniky v Sýrii skončily dva z vozů v poli.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Obrněná auta Rusů a Američanů se potkala v Sýrii, studená válka zjevně neskončila

20.2.2020 | Mirek Mazal

Obrněná auta Rusů a Američanů se potkala v Sýrii, studená válka zjevně neskončila

/

Formálně jsou dnes Rusové a Američané spojenci, ne vždy to tak ale v praxi vypadá. Po ryze automobilovém střetu neprůstřelné techniky v Sýrii skončily dva z vozů v poli.

Příští rok bude svět slavit konec studené války, ať už si jej spojí s pádem Berlínské zdi nebo nebo rozpadem SSSR. Bude to ale událost s trochu hořkou příchutí. Geopolitické nároky Američanů se příliš nezměnily a sebevědomí jejich soků z Ruska má dál nebetyčnou výšku. Stále se tak objevují lokální politické zápasy o ovládnutí strategického území. Jedním z příkladů je Sýrie, kde devět let probíhá občanská válka, což je ideální podhoubí pro prosazování velmocenské politiky.

Obě země vyslaly do zničené Sýrie svůj vojenský i civilní personál, aby zde zajistil co možná nestabilnější prostředí pro případná jednání o konci ozbrojených konfliktů. Vzpoura proti prezidentovi Bašárovi al-Asadovi dále trvá a Rusové s Američany se provokují mezi sebou. Odvěcí soupeři se obviňují ze snahy ovládnout zemi včetně ložisek ropy a vzájemná nevraživost je vidět i na silnicích.

Internetem začalo kolovat zajímavé video, které zachycuje silniční incident mezi vojáky obou zemí. Po zaprášené komunikaci severní Sýrie projížděla kolona pancéřovaných vozidel z USA a Ruska. Z kabiny civilního vozu vidíme nejdříve předjetí třech vozidel s ruskou vlajkou, která následují pomalu jedoucí americké stroje.

Řidič ruského GAZu Tigr takto nechtěl pokračovat, a tak se rozhodl vyrazit vpřed a podjel jeden z MRAPů. Předním jedoucí stroj mu ale zabránil pokračovat v předjíždění a menší vozidlo nakonec ze silnice vytlačil. Oba vozy zajely až do pole, kde došlo k lehkému kontaktu. Na podobné zacházení jsou ale tyto stroje stavěné, tak se nic hrozného nestalo.

Na první pohled mohlo jít o klukovinu, z hlediska armádní taktiky ale šlo spíše o přirozenou reakci. Pokud by se Rus dostal před Američany, mohl cestu zablokovat a ti by se dostali do obklíčení. A protože Rusy mohou vnímat jako potenciální nepřátele... Na tuto událost prostě nelze nahlížet logikou běžného řidiče a provozu na silnicích, zde jde o poměřování ozbrojených složek ne zcela přátelských států. Doufejme, že zůstane jen v této rovině.


Obrněná auta Rusů a Američanů se potkala v Sýrii, studená válka zjevně neskončila - 1 - Americky MRAP vytlacil GAZ Tigr 01Obrněná auta Rusů a Američanů se potkala v Sýrii, studená válka zjevně neskončila - 2 - Americky MRAP vytlacil GAZ Tigr 02Obrněná auta Rusů a Američanů se potkala v Sýrii, studená válka zjevně neskončila - 3 - Americky MRAP vytlacil GAZ Tigr 03Obrněná auta Rusů a Američanů se potkala v Sýrii, studená válka zjevně neskončila - 4 - Americky MRAP vytlacil GAZ Tigr 04Obrněná auta Rusů a Američanů se potkala v Sýrii, studená válka zjevně neskončila - 5 - Americky MRAP vytlacil GAZ Tigr 05
Obrněná auta Rusů a Američanů se potkala v Sýrii, studená válka zjevně neskončila - 6 - Americky MRAP vytlacil GAZ Tigr 06Obrněná auta Rusů a Američanů se potkala v Sýrii, studená válka zjevně neskončila - 7 - Americky MRAP vytlacil GAZ Tigr 07Obrněná auta Rusů a Američanů se potkala v Sýrii, studená válka zjevně neskončila - 8 - Americky MRAP vytlacil GAZ Tigr 08Obrněná auta Rusů a Američanů se potkala v Sýrii, studená válka zjevně neskončila - 9 - Americky MRAP vytlacil GAZ Tigr 09Obrněná auta Rusů a Američanů se potkala v Sýrii, studená válka zjevně neskončila - 10 - Americky MRAP vytlacil GAZ Tigr 10
Vojenský incident obrněných aut Rusů a Američanů se odehrál poblíž města Kámišlí, kočkování nakonec dostalo ruský stroj až do pole

Zdroj: Secret Autochannel@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše