Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Plně funkční papírový Wankel jasně ukazuje výhodu rotačních pístů (videa)
3.3.2016 | Marek Bednář | Přidat příspěvek
Po V6 a V8 je tu miniaturní papírový model Wankelu, který běží na stlačený vzduch. Má sací i výfukové otvory. A už takhle vibruje jen minimálně.
Motory jsou většinou z kovu a jen na některých jejich součástech najdeme plast, gumu, karbon či dalších materiály, které si s pohonnými jednotkami tak úplně nespojujeme. Papír mezi nimi ale není, ten potkáte leda ve filtrech. Tedy pokud se nejmenujete Aliaksei Zholner a nestavíte z papíru celé motory malinké tak, že se vejdou do dlaně.
Měli jsme tu od něj šestiválec a zkraje letošního roku také V8 i se škrticí klapkou. A nyní se můžeme podívat na další motor, tentokrát Wankel, který pro všechny své neduhy na trhu produkčních aut momentálně zcela vyklidil pole. Zda se ještě někdy do produkce vrátí, je otázkou, Zholner ale na odpověď čekat nebude. Papírový Wankel tak prostě postavil a oproti svým předchozím dílům mu nechal jednu stěnu průhlednou, abychom se mohli na funkci pořádně podívat.
Už u tohoto modelu je poznat, o kolik menší vibrace má Wankel třeba oproti zmíněným vidlicovým motorům, které se ve svých videích znatelně chvějí; u Wankelu nic takového nevidíme, chod je zcela hladký. A když už jsme nakousli tu V8, podívejte se i na druhé video níže, ve kterém Zholner postavil z papíru celé auto a osadil ho právě tímto svým motorem. Je to jen „palivová nádrž” a motor na rámu, ale hýbe se, i když papírový motor je tu spíše „nevýkonným prostředníkem” než skutečnou hybnou silou.



I v papírovém provedení má Wankel minimální vibrace
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Nejextrémnější Ford Mustang všech dob překonal svůj vlastní rekord z nejnáročnějšího okruhu světa, dejte mu ještě šanci
2.5.2025Číňané na sebe naskládali sedm úplně nových aut a nechali je tak tři dny stát venku na odiv všem
1.5.2025Slovinská basketbalová superstar si lebedí nad svým novým autem. Aby ne, jde o 1000koňovou raketu pro 25 vyvolených
30.4.2025
Nejnovější články
Číňané mají převzít zavírané továrny VW a rozjet v nich vlastní výrobu, nic jiného o úpadku Evropy neříká víc
včeraVýkonná elektrická Kia nepřestává ruinovat majitele, za roční auto se zanedbatelným nájezdem v aukci nikdo nedal ani polovinu původní ceny
včeraČíňané ukazují, že pořád dělají obchod, ne jen politiku. Dřív jen elektrická značka nabídne Evropanům spalovací auta, protože je chtějí
včeraNěmci srovnali Škody Elroq a Karoq. Elektromobilu nadržují, přesto neumí zastřít, že je skoro ve všem horší než dožívající spalovák
včeraVW říká, že jeho spolupráce s Fordem je „velmi, velmi, velmi úspěšná”. Myslí těch 20 prodaných Capri v Česku za první kvartál?
včera
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva