Porsche 956, dvě ostrá kola a 396 km/h v Le Mans roku 1983 (videa)

Možná toto video už znáte, ale pokud ne, určitě si jej uložte do adresáře „povinná četba”. Krom něj pro vás navíc máme i pár dalších, která znát nebudete.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Porsche 956, dvě ostrá kola a 396 km/h v Le Mans roku 1983 (videa)

27.12.2011 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Porsche 956, dvě ostrá kola a 396 km/h v Le Mans roku 1983 (videa)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Možná toto video už znáte, ale pokud ne, určitě si jej uložte do adresáře „povinná četba”. Krom něj pro vás navíc máme i pár dalších, která znát nebudete.

Porsche letos v červenci ohlásilo návrat na jedno z nejslavnějších automobilových kolbišť. V roce 2014 se znovu chce objevit na Circuit de la Sarthe, dějišti čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans a jeho cílem pochopitelně není nic jiného než absolutní vítězství. To v posledních letech troch ztratilo na glancu, když jste vzhledem k nastaveným regulacím museli postavit závodní speciál s naftovým motorem, abyste mohli vyhrát. Touto cestou se ale Porsche pravděpodobně nevydá. Čeká nás tedy velký návrat zuffenhausenské tovární stáje, která tento závod již šestnáctkrát (tedy vícekrát než kdo jiný) opanovala? Uvidíme, do té doby ale můžeme vzpomínat na její minulé úspěchy.

Sama automobilka k tomu těsně před Vánoci vydala kratší videoseriál dokumentující její účast od šedesátých do devadesátých let minulého století, který též naleznete níže, nám ale přišlo vhodnější zavzpomínat jiným, některým z vás jistě známým videem z roku 1983. Na svou dobu velmi dobře dokumentuje dvě kvalifikační kola v Porsche 956 řízeným Derekem Bellem, čtyřnásobným vítězem závodu. Brázdí trať s ještě neupravenou šestikilometrovou rovinkou Mulsanne, na které 956 ten rok dosáhly dodnes ohromující rychlosti 396 km/h.

Zajímavý je i pohled na samotný vůz bez jakékoli jízdní elektroniky pracující s pětistupňovou, přímo řazenou převodovkou. Tato 956 v barvách Rothmans byla poháněna přeplňovaným plochým šestiválcem o objemu 2,6 litru, který mu dodával okolo 635 koní výkonu. Ten při hmotnosti těsně nad stanoveným minimem pro danou třídu (800 kg) a vycizelované aerodynamice zajišťoval vozu velmi zajímavou dynamiku, které se mohl z konkurentů rovnat jen málokdo. Jak ostatně uvidíte i na samotném videu, krok s 956 držela opět jen 956, v roce 1983 tento vůz obsadil prvních osm míst (!), když první dvě patřily tovární stáji a zbylé pozice uzmuli soukromníci. Bez zajímavosti není, že Derek Bell v tomto roce nakonec nezvítězil - za volantem se střídal s Jackym Ickxem, oba nakonec ale těsně prohráli s trojicí Schuppan - Haywood - Holbert.

To všechno je dnes už jen zajímavý kousek historie, jak bude vypadat budoucnost účasti Porsche v Le Mans uvidíte až za nějakého dva a půl roku.

Záznam z jízdy Dereka Bella v Porsche 956 v Le Mans roku 1983

Vzpomínkový videoseriál Porsche k jeho minulým účastem v Le Mans

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše