Provozovatel Nürburgingu i Nordschleife zkrachoval, budoucnost okruhu je nejistá

Už dlouho se mluví tom, co nejslavnějšímu okruhu světa zlomí vaz. Ekologická mantra? Bezpečnostní totalita? Nakonec si možná žily podřeže sám.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Provozovatel Nürburgingu i Nordschleife zkrachoval, budoucnost okruhu je nejistá

18.7.2012 | Petr Miler | 4 příspěvky

Provozovatel Nürburgingu i Nordschleife zkrachoval, budoucnost okruhu je nejistá

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Už dlouho se mluví tom, co nejslavnějšímu okruhu světa zlomí vaz. Ekologická mantra? Bezpečnostní totalita? Nakonec si možná žily podřeže sám.

Nürburgring a hlavně jeho Severní smyčku máme rádi. Ne pro jeho image, ale pro to, jaký je. Jde o jediný okruh, který svým charakterem připomíná běžnou silnici, nabízí úžasná převýšení a na své více než dvacetikilometrové délce střídá spoustu rozličných podmínek. Pokud něco prověří auto pro maximálně náročný silniční provoz, pak je to tohle místo. Však také proto jsme tam loni uspořádali náš historicky první sraz a společně nasákli i tamní mimořádnou atmosféru.

O tomto se píše hezky, o stavu, v jakém se okruh aktuálně nachází, už hůře. Jeho provozovatel, firma Nürburgring GmbH, je sice ovládána spolkovou zemí Rheinland-Pfatz (Porýní-Falcko), přesto se v uplynulých letech pustila do riskantní investice, která centrum okruhu přetvořila tak trochu v zábavní park a tak trochu v nákupní centrum. Ani jedno nefunguje podle původních představ, a tak, i když samotná Nordschleife je pro provozovatele zlatý důl, mnohasetmilionová (v eurech...) investice do nových zábavně-nákupních prostor společnost roky táhla k zemi. Až se jí to „podařilo” úplně.

Podle včerejšího vydání německého Rhein Zeitung vyhlásil Nürburging GmbH úpadek. Podle Rehin Zeitung i dalších německých médií by firma pro další fungování potřebovala okamžitou finanční injekci ve výši 13 milionů Eur, kterou ji ale nemá kdo poskytnout - externí investoři trpí v případě firmy zatížené stále 413 miliony Eur nesplaceného dluhu bankám a dalším věřitelům značnou nedůvěrou a majitel okruhu Porýní-Falcko, už nechce do firmy lít další peníze. A tak ji čeká nejasná budoucnost, nad kterou budou držet taktovku věřitelé.

Co všechno se může stát je zatím předčasné odhadovat. Pro tuto chvíli má okruh fungovat dále a celý kalendář plánovaných akcí pro rok 2012 má být naplněn. Nad další budoucností tohoto úžasného místa visí velký otazník - máme velkou obavu, aby této situace nevyužili environmentalisté nebo zastánci bezpečnosti až za hrob, neboť Nordschleife je synonymem značně neekologického a v tomto případě i nebezpečného motoristického sportu. Na okruhu vcelku pravidelně umírají nebo se těžce zraňují zejména motorkáři kvůli minimálním únikovým zónám a mnoha lidem je proto Nordschleife trnem v oku. A teď, kdy ještě má stát peníze daňové poplatníky (samo Porýní-Falcko údajně v okolí Nürburgu utopilo přes půl miliardy Eur)...


Provozovatel Nürburgingu i Nordschleife zkrachoval, budoucnost okruhu je nejistá - 1 - Niki-Lauda-Nurburgring-1976Provozovatel Nürburgingu i Nordschleife zkrachoval, budoucnost okruhu je nejistá - 2 - Nurburgring historie 01Provozovatel Nürburgingu i Nordschleife zkrachoval, budoucnost okruhu je nejistá - 3 - Nurburgring historie 13Provozovatel Nürburgingu i Nordschleife zkrachoval, budoucnost okruhu je nejistá - 4 - Nurburgring history 1927 1939 01Provozovatel Nürburgingu i Nordschleife zkrachoval, budoucnost okruhu je nejistá - 5 - Nurburgring history 1927 1939 02Provozovatel Nürburgingu i Nordschleife zkrachoval, budoucnost okruhu je nejistá - 6 - Nurburgring history 1927 1939 04
Nechceme malovat čerta na zeď, ale úžasné momenty z historie Nürburgringu a jeho Severní smyčky mohou být do poslední, co nám z něj příśtí rok zbude...

Zdroj: Rhein Zeitung

Petr Miler

Diskuze 4 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.