Řidič Škody ukázal světu, proč je alkohol za volantem tak nebezpečný (video)

Alkohol nestojí za velkým množstvím nehod, jejich následky jsou ale často velmi vážné. Toto video vám ukáže, proč tomu tak je.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Řidič Škody ukázal světu, proč je alkohol za volantem tak nebezpečný (video)

5.3.2016 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Řidič Škody ukázal světu, proč je alkohol za volantem tak nebezpečný (video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Alkohol nestojí za velkým množstvím nehod, jejich následky jsou ale často velmi vážné. Toto video vám ukáže, proč tomu tak je.

Že alkohol za volant nepatří, jistě není třeba dobrému řidiči opakovat. Nejsme z těch, kteří by hystericky křičeli, že jakékoli množství alkoholu v krvi jakéhokoli řidiče dělá z vozu stroj smrti, tak to jistě není. Těžko lze ale diskutovat o tom, že jakékoli znatelné množství alkoholu schopnosti řidiče ovlivňuje a v pozitivním smyslu slova to jistě není. Ve většině civilizovaných zemí je přesto určité kvantum alkoholu v krvi řidiče tolerováno a je ponecháno na jeho úsudku, aby zvážil, zda ještě je schopen vůz bezpečně řídit a případně jakým způsobem. U nás taková tolerance neexistuje a necháme na vašem zvážení, zda je to dobře nebo špatně.

Bez ohledu na zákonnou úpravu a její limity bychom ale za všech okolností doporučovali před jízdou nepít. Máme pocit, že to prostě patří „dobrému tónu”, k projevu úcty k ostatním řidičům. Tak, jako se snažíme věnovat řízení co nejvíce pozornosti, neusedat za volant unavení či nevyrážet na silnici s vozem v nedokonalém stavu, měli bychom chtít pohybovat se po silnici s úsudkem nenarušeným předchozími alkoholovými radovánkami. Vystavovat okolí zvýšenému riziku je prostě bezohledné.

Můžete na to mít jiný názor, nakonec alkohol za volantem - ač se o něm mluví velmi často - zdaleka nepatří k nejčastějším příčinám dopravních nehod. Ať se vám to zdá podivné jakkoli, řidiči „pod vlivem” nejsou na českých silnicích nic až tak častého, alespoň ne ti bourající. Potíž spojení alkoholu a řízení je někde jinde - není to ani absolutní počet nehod, v nichž figuruje, a není to ani absolutní počet mrtvých či zraněných, v nichž má prsty. Je to vztah obou těchto veličin a přiložené video vám ukáže, proč tomu tak je.

Nehody s alkoholem za volantem mají statisticky nejvážnější následky, protože řidič - pakliže je opravdu opilý - je naprosto nevyzpytatelný. Nehod se stane spousta, většinou špatným úsudkem, nesprávnou reakcí, nedorozuměním. Takové důvody ale nemívají za následek, že to někdo z ničeho nic „napálí” autem do stromu, aniž by se pokusil brzdit nebo zatočit. Že vstoupí na přechod, když silnicí korzuje proud aut. Nebo že na liduprázdné silnici vjede s vozem do protisměru, aniž by s tím cokoli dělal.

Právě poslední zmíněná situace je zachycena na přiloženém videu a nejlépe vykresluje realitu jízdy v alkoholovém opojení. Opilec na silnici může udělat prakticky cokoli, aniž by to ostatní mohlo napadnout, a sám se - neuvědomujíc si svou chybu - nepokouší vzniklou situací jakkoli řešit. To prostě způsobuje tragické nehody a tentokrát od takové chyběl jen krůček.

Vše tentokrát vidíme z pohledu motorkáře, který jel po prakticky prázdné silnici. Proti němu se začala blížit Škoda - zdroj říká Octavia, ale může to být i Superb první generace, na videu této kvality je těžké to říci s jistotou. Důvod věnovat ji zvýšenou pozornost nebyl žádný, však nikdo další nikde v dohledu po silnici nejel. Jenže šofér škodovky se najednou začal sunout do protisměru a jen rychlá reakce (a také trocha štěstí, řidič auta mohl mířit i dále ke krajnici) motorkáře, který musel bleskově zpomalit a zcela vyjet ze silnice, zabránila nejhoršímu.

Nic dalšího nevidíme, autor videa se ale poté podle vlastních slov vydal řidiči škodovky vyčinit předpokládajíc, že mu provedl naschvál. Možná při tom nebyl úplně milý, možná předtím nejel dvakrát předpisově, proto nejspíš další video nezveřejnil. Když ale šoféra dojel, zjistil, že o žádný naschvál tady nešlo, že je na mol opilý. Kontaktoval tak policii - rumunskou, vše se odehrálo v Rumunsku - která jej zadržela a řidiče nyní stíhá za několik přečinů. To je vlastně dobrý konec, pro nás je ale tato situace cennou (a díky bohu dobře končící) ukázkou toho, jak moc je opilý řidič okolí nebezpečný. Že může udělat cokoli, kdekoli, nebude to dávat žádný smysl a nebude se snažit s tím cokoli dělat. To opravdu může snadno skončit vážnou nehodou, tak prosím raději věci jako pití a řízení v rychlém sledu raději pusťte z hlavy...


Řidič Škody ukázal světu, proč je alkohol za volantem tak nebezpečný (video) - 1 - Opilec Skoda Rumunsko video 01Řidič Škody ukázal světu, proč je alkohol za volantem tak nebezpečný (video) - 2 - Opilec Skoda Rumunsko video 02Řidič Škody ukázal světu, proč je alkohol za volantem tak nebezpečný (video) - 3 - Opilec Skoda Rumunsko video 03Řidič Škody ukázal světu, proč je alkohol za volantem tak nebezpečný (video) - 4 - Opilec Skoda Rumunsko video 04Řidič Škody ukázal světu, proč je alkohol za volantem tak nebezpečný (video) - 5 - Opilec Skoda Rumunsko video 05Řidič Škody ukázal světu, proč je alkohol za volantem tak nebezpečný (video) - 6 - Opilec Skoda Rumunsko video 06Řidič Škody ukázal světu, proč je alkohol za volantem tak nebezpečný (video) - 7 - Opilec Skoda Rumunsko video 07Řidič Škody ukázal světu, proč je alkohol za volantem tak nebezpečný (video) - 8 - Opilec Skoda Rumunsko video 08Řidič Škody ukázal světu, proč je alkohol za volantem tak nebezpečný (video) - 9 - Opilec Skoda Rumunsko video 09
Opilý řidič škodovky v protisměru mnoho prostoru nenechal, jednal tak bez jakékoli rozumné příčiny

Zdroj: CTNews

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše