Takhle brutálně akceleruje nová Tesla Roadster, je to jak zrychlený film

Mrknete a je nejen pryč, ale zvládne i celou akceleraci z nuly na stovku. Dynamika možná nového nejlépe zrychlujícího auta světa je dechberoucí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Takhle brutálně akceleruje nová Tesla Roadster, je to jak zrychlený film

18.11.2017 | Mirek Mazal | Přidat příspěvek

Takhle brutálně akceleruje nová Tesla Roadster, je to jak zrychlený film

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Mrknete a je nejen pryč, ale zvládne i celou akceleraci z nuly na stovku. Dynamika možná nového nejlépe zrychlujícího auta světa je dechberoucí.

Tesla se za poslední dekádu profilovala jako výrobce elektrických osobních aut, po včerejšku ale víme, že revoluci chce způsobit i v kamionové dopravě. Věčně ambiciózního Elona Muska asi netrápí, že firma aktuálně nezvládá vyrábět ani třetí model osobního auta v nabídce a prodělává rekordní peníze, a tak odhalil první elektrický tahač značky. A aby toho nebylo málo, přidal i další působivou novinku.

Na konci prezentace budoucnosti kamionové dopravy dostal diváky ještě více do varu, když se vrátil na podium s novým rudým roadsterem. Jeho první generace do značné míry upadla v zapomnění, nebyla to ta Tesla, kterou chtěl Musk mít, z nezdarů se ale firma poučila a přišla s mnohem zajímavějšími vozy. Tím má být i druhá generace Roadsteru s 200 kWh bateriemi, tedy dvakrát tak většími akumulátory, než mají nejlepší elektromobily Tesly dnes. A především ohromuje dynamickými parametry - stovka (resp. 97 km/h) za 1,9 sekundy by dnes znamenala titul nového nejlépe zrychlujícího auta světa, maximálka 400 km/h pro změnu nejrychlejší elektromobil.

Potíž je, že dnes nová Tesla Roadster do výroby nemíří, automobilka ani žádný konkrétní termín neslibuje. Hovoří se o zahájení výroby v roce 2020, tedy za další tři roky, což je dlouhá doba, zvláště při věrohodnosti Tesly v případě jakýchkoli termínu čehokoli. Skeptici se navíc ptají, zda je ona dynamika vůbec reálná, tady ale máme překvapivě jasnou odpověď - je, alespoň v případě akcelerace.

Včera probíraná čísla skutečně znějí nereálně, Tesla ale nový Roadster nemá připravený jen kdesi v počítači, má k dispozici plně funkční prototypy. A to tak moc, že už teď disponují jízdním režimem Maximum Plaid, ve kterém onu stovku pod dvě sekundy zdolají.

Přesvědčit se o tom mohli někteří návštěvníci (pro nás) včerejší prezentace, kteří akcelerující vůz zachytili na video. Co zažili, je těžké popsat slovy, podívejte se na to s pomocí vybraných videí níže sami. Je to vskutku dosud nepoznaná dynamika, jako by film byl zrychlený - auto zasviští a zmizí, akceleraci v improvizovaném tunelu z 0 na 70-80 mph (až skoro 130 km/h) zvládne lusknutím prstu. A jak říká jeden z testovacích jezdců: „Auto to dokola zvládá celý večer a zbytek večera to zvládat bude.” Teď už tohole auto „jen” začít vyrábět...

Mirek Mazal

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.