Tento řidič vám v praxi ukáže jedno z největších nebezpečí zimních silnic

S ježděním v zimě si automaticky spojíme sníh, který řidičům na klidu jistě nepřidá. Jenže ten je vidět. Existuje i větší úskalí, které vidět není.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Tento řidič vám v praxi ukáže jedno z největších nebezpečí zimních silnic

8.1.2018 | Mirek Mazal | Přidat příspěvek

Tento řidič vám v praxi ukáže jedno z největších nebezpečí zimních silnic

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

S ježděním v zimě si automaticky spojíme sníh, který řidičům na klidu jistě nepřidá. Jenže ten je vidět. Existuje i větší úskalí, které vidět není.

Letošní zima je zatím velmi mírná a i naše rady, jak jezdit v zimě bez nehod, přišly ke slovu zřídka. V nižších polohách se sníh objevil na silnicích jen párkrát a zmizel podobně rychle, jako objevil. Pokud se ovšem něco takového stane, většina řidičů si dá pozor a kolikrát se stane, že se na zasněžených silnicích dojde ten den k menšímu množství nehod než ve chvíli, kdy je sucho a jasno. Jenže příroda umí řidiče přepadnout i ze zálohy.

V zimě se totiž na silnicích setkáváme s jiným jevem, kterému hlavně Američané říkají „černý led”. U nás toto označení teprve zdomácňuje, je ale docela výstižné. „To pojmenování je odvozeno od toho, že led není na silnici vidět,“ říká klimatolog Rudolf Kovařík a nepřehání. Silnice někdy namrzne tak, že zdálky vidíte, že je kluzká. Jindy ale vypadá nanejvýš jako mokrá či jen nově opravená, přesto klouže jako ledová dráha.

Pokud je náledí do značné míry neviditelné, je pochopitelně velmi nebezpečné. Jak moc, to vám ukáže řidič červeného Jeepu Grand Cherokee. Ten předjížděl na dálnici a při návratu do pravého pruhu dostal takový smyk, že se ani nestačil divit. Nereagoval úplně ideálně, když okamžitě začal brzdit a sešlápnutím auto roztočil vpravdě krasobruslařským stylem.

Celé představení natočil na palubní kameru předjížděný šofér. Můžeme tak na vlastní oči vidět sestavu dvojité otočky o 360 stupňů se šťastným koncem - auto se nedostalo mimo silnici, ale nakonec ladně odjelo s rozevlátou zádí vstříc dalším dobrodružstvím, i když řidič s kamerou měl co dělat, aby dobrzdil. Hlavní účinkující si zaslouží potlesk za udržení SUV na silnici, i když je otázkou, do jaké míry za to může řidič a do jaké pouze štěstí.

Tak či onak tato situace i docela úsměvně upozorňuje na jedno z největších nebezpečí ježdění po zimních silnicích, které příliš legrační není. I když se zdánlivě nic neděje, vozovka může být kluzká jako led. Obezřetnost je tedy v teplotách okolo nuly či níže vždy na místě. Skutečnou trakci jakkoli podezřelé silnice je lepší si kdysi popisovanými způsoby ověřit, než ji začnete pokoušet - že se na ní auto neudrží můžete jinak poznat až příliš pozdě - podobně jako pilot Jeepu z přiložených záběrů...


Tento řidič vám v praxi ukáže jedno z největších nebezpečí zimních silnic - 1 - Jeep Grand Cherokee pirueta dalnice 01Tento řidič vám v praxi ukáže jedno z největších nebezpečí zimních silnic - 2 - Jeep Grand Cherokee pirueta dalnice 02Tento řidič vám v praxi ukáže jedno z největších nebezpečí zimních silnic - 3 - Jeep Grand Cherokee pirueta dalnice 03Tento řidič vám v praxi ukáže jedno z největších nebezpečí zimních silnic - 4 - Jeep Grand Cherokee pirueta dalnice 04
Tento řidič vám v praxi ukáže jedno z největších nebezpečí zimních silnic - 5 - Jeep Grand Cherokee pirueta dalnice 05Tento řidič vám v praxi ukáže jedno z největších nebezpečí zimních silnic - 6 - Jeep Grand Cherokee pirueta dalnice 06Tento řidič vám v praxi ukáže jedno z největších nebezpečí zimních silnic - 7 - Jeep Grand Cherokee pirueta dalnice 07Tento řidič vám v praxi ukáže jedno z největších nebezpečí zimních silnic - 8 - Jeep Grand Cherokee pirueta dalnice 08
Tahle silnice na první pohled nenaznačovala, že by mohla klouzat jako čistý led

Zdroj: Viral Hog@Youtube

Mirek Mazal

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše