Volvo pracuje na systému, který má zabránit kolizím se zvěří (+ video)

Patrně většina z nás někdy v autě zažila srážku se zvířetem. Nejde zrovna o příjemný zážitek, Volvo proto chce podobným situacím jednou pro vždy učinit přítrž.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Volvo pracuje na systému, který má zabránit kolizím se zvěří (+ video)

12.6.2011 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Volvo pracuje na systému, který má zabránit kolizím se zvěří (+ video)

/

Foto: Volvo

Patrně většina z nás někdy v autě zažila srážku se zvířetem. Nejde zrovna o příjemný zážitek, Volvo proto chce podobným situacím jednou pro vždy učinit přítrž.

Systémy zabraňující kolizím s chodci se už nějaký čas objevují i v sériově vyráběných autech, srážce se zvěří ale zabránit nedokážou. Mohli byste čekat, že rozpoznat poblíž silnice srnku není až tak odlišné od situace, kdy má systém rozeznat chodce, ale zjevně tomu tak není. Žádné ze současných řešení totiž tyto dvě funkce nespojuje, a i proto se mohlo Volvo vytáhnout s prohlášením, že právě na systému zabraňujícím srážkám se zvěří pilně pracuje.

Pomiňme nyní, že Švédové tak činí v rámci své utopické vize „silnice bez mrtvých a zraněných” do roku 2020 a soustřeďme se ryze na aktuální fakta. Systém detekce zvěře funguje pochopitelně na stejném principu jako ten pro rozeznávání chodců, který využívá infračervené kamery pro sledování dění před vozem. V momentě, kdy zaznamená ve sledovaném prostoru nějaké zvíře, řidiče nejprve upozorní a pokud ten nereaguje dostatečně rychle, zabrzdí i bez jeho zásahu.

Systém zatím potřebuje pro tuto funkci zvláštní kameru, věřme však, že po dokončení příprav využije té samé, která v dosahu vozu „vyhlíží” chodce. Už dnes je v autech vyšších tříd kamer a čidel jak máku a přidávání dalších a dalších nás z mnoha důvodů poněkud děsí.

Technici Volva se při vývoji systému zatím potýkají s obtížným rozeznáváním jednotlivých zvířat a musí tak trávit dlouhé noci v safari, kde zaznamenávají pohyb a chování konkrétních živočichů v momentě, kdy se jim blíží jedoucí vůz. Vzhledem k původu Volva a jeho snaze zabránit především těm nejnebezpečnějším srážkám se ale vývoj soustředí na detekci losů, jelenů a sobů. Bez zajímavosti není, že ve Švédsku se podobných nehod stane 40 000 ročně, tedy více než 100 denně, a tak má právě Volvo velkou motivaci nabídnout zákazníkům technologii, jež by těmto jisté nebezpečným situacím zabránila.

Automobilka připouští, že ji v souvislosti s tímto systémem čeká ještě spousta práce, do výroby by jej ale chtěla dostat již během nejbližších let. Více o systému napoví i přiložené video, které vše podstatné shrnuje ve stopadesátisekundové stopáži.


Volvo pracuje na systému, který má zabránit kolizím se zvěří (+ video) - 1 - Volvo Animal Detection System 01Volvo pracuje na systému, který má zabránit kolizím se zvěří (+ video) - 2 - Volvo Animal Detection System 02Volvo pracuje na systému, který má zabránit kolizím se zvěří (+ video) - 3 - Volvo Animal Detection System 03Volvo pracuje na systému, který má zabránit kolizím se zvěří (+ video) - 4 - Volvo Animal Detection System 04Volvo pracuje na systému, který má zabránit kolizím se zvěří (+ video) - 5 - Volvo Animal Detection System 05Volvo pracuje na systému, který má zabránit kolizím se zvěří (+ video) - 6 - Volvo Animal Detection System 06Volvo pracuje na systému, který má zabránit kolizím se zvěří (+ video) - 7 - Volvo Animal Detection System 07Volvo pracuje na systému, který má zabránit kolizím se zvěří (+ video) - 8 - Volvo Animal Detection System 08
Volvo Animal Detection ve vývoji

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.