Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól

Severní pól můžete pokořit vzducholodí, psím spřežením a nebo gigantickým off-roadem, co má šest kol, pluje po vodě a ubytuje až 4 lidi.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól

16.9.2017 | Marek Bednář | 10 příspěvků

Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Severní pól můžete pokořit vzducholodí, psím spřežením a nebo gigantickým off-roadem, co má šest kol, pluje po vodě a ubytuje až 4 lidi.

Amundsen pokořil Severní pól ve vzducholodi Norge. Alexej Makarov, jekatěrinburský inženýr, chce totéž dokázat se dvěma Burlaky. Ne tahačů lodí z Volhy, nýbrž dvěma všudychody, které si pro tuto expedici staví. A má to být autonomní expedice, bez jakékoliv další pomoci, jakéhokoliv shazování zásob vrtulníkem nebo čehokoliv na ten způsob. Burlaci dojedou tam a pak zase zpátky a všeho budou mít dost na palubě.

„Burlak” je jméno všudychodu, který má podobně jako např. Šerp 4x4 nebo Trekol obrovské pneumatiky s nízkým tlakem vzduchu. Díky nim může i plout po vodě; vzduch v pneumatikách ho nadnáší. O pohon na vodě se tady ale stará lodní šroub, na rozdíl od Šerpu, jehož pneumatiky slouží jako pádla.

Pneumatiky Burlaku mají 175 cm v průměru a 72 cm na šířku. Jsou vyráběny zakázkově v Číně. Všech šest kol má nezávislé zavěšení a všech šest je pochopitelně hnaných. O pohon se stará blíže neupřesněný dieselový motor o výkonu 145 koní, které je umístěný vzadu a má na práci asi 4 tuny hmotnosti. Některé věci na podvozku vychází z vozidel BTR a něco pochází z Toyoty Land Cruiser, převodovka a pohon kol už ale jsou vlastního vývoje. Burlak je 6,6 metru dlouhý, 2,9 m široký a 3,2 m vysoký, není to tedy žádný drobeček, ale to je z fotografií a videí vidět.

Konstrukce vozu je z ocelových profilů a karoserie je z 1 mm silných hliníkových plátů. Samozřejmě je tepelně zaizolaván, je dbáno na to, aby se uvnitř udrželo teplo. Členové výpravy - čtyři v každém autě - budou v kabinách mít veškeré vybavení pro jídlo a nocování, ale také odtud budou moci provádět případné opravy motoru nebo pohonného ústrojí. Je to rozhodně praktičtější, než muset lézt v kdovíjakém mrazu pod auto.

Stavitelé Burlaku využili zkušeností svých předchůdců v arktických expedicích s podobnými vozidly, např. Makaru 6x6. Jejich stroj má být ale „větší, lepší, bezpečnější a pohodlnější”, jak se píše na webu Automobilní transarktické expedice - tak se projekt, pod nímž Burlak vzniká, jmenuje.

V současnosti je postaven jeden stroj, která už prošel náročným testováním. Na videu níže můžete vidět záběry z jeho 2800kilometrů dlouhé výpravy vskutku nehostinnými podmínkami. Pohybuje se po souši i vodě skutečně působivě a nemá ani problém s ledem - může jet po něm nebo ho prolomit a plout po vodě. Ledoborec to ale samozřejmě není. V případě, že je potřeba vyjet z vody na led, pomůže silný naviják, jak vidno na dalším videu níže.

Do konce letošního roku má vzniknout ještě druhý Burlak, při jehož stavbě a vybavování budou použity zkušenosti z testů toho prvního. Jak stojí i výše, na expedici se vydají dva vozy. Dojedou na Severní pól a pak zase zpátky, každý s vlastním řidičem a čtyřmi členy posádky. Tedy celkem 10 lidmi, kteří se mají po celou tu dobu obejít bez jakékoli pomoci. Tak zní alespoň teorie. Jak to reálně proběhne, se dozvíme v roce 2018, kdy se tato expedice má uskutečnit. Do té doby můžeme obdivovat jejího hlavního hrdinu, dokáže toho vážně dost...


Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 1 - burlak vsudychod 01Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 2 - burlak vsudychod 03Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 3 - burlak vsudychod 02Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 4 - burlak vsudychod 04Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 5 - burlak vsudychod 05Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 6 - burlak vsudychod 07Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 7 - burlak vsudychod 06Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 8 - burlak vsudychod 06aBurlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 9 - burlak vsudychod 06bBurlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 10 - burlak vsudychod 08Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 11 - burlak vsudychod 08aBurlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 12 - burlak vsudychod 09Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 13 - burlak vsudychod 10Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 14 - burlak vsudychod 11Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 15 - burlak vsudychod 12Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 16 - burlak vsudychod 13Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 17 - burlak vsudychod 14Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 18 - burlak vsudychod 15Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 19 - burlak vsudychod 15aBurlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 20 - burlak vsudychod 16Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 21 - burlak vsudychod 17Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 22 - burlak vsudychod 18Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 23 - burlak vsudychod 19Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 24 - burlak vsudychod 20Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 25 - burlak vsudychod 20aBurlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 26 - burlak vsudychod 21Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 27 - burlak vsudychod 22Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 28 - burlak vsudychod 23Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 29 - burlak vsudychod 24
Burlak vypadá skutečně impozantně, podobně se jeví i jeho schopnosti v terénu

Zdroj: Auto Arctic

Marek Bednář

Diskuze 10 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše