Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól

Severní pól můžete pokořit vzducholodí, psím spřežením a nebo gigantickým off-roadem, co má šest kol, pluje po vodě a ubytuje až 4 lidi.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól

16.9.2017 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Severní pól můžete pokořit vzducholodí, psím spřežením a nebo gigantickým off-roadem, co má šest kol, pluje po vodě a ubytuje až 4 lidi.

Amundsen pokořil Severní pól ve vzducholodi Norge. Alexej Makarov, jekatěrinburský inženýr, chce totéž dokázat se dvěma Burlaky. Ne tahačů lodí z Volhy, nýbrž dvěma všudychody, které si pro tuto expedici staví. A má to být autonomní expedice, bez jakékoliv další pomoci, jakéhokoliv shazování zásob vrtulníkem nebo čehokoliv na ten způsob. Burlaci dojedou tam a pak zase zpátky a všeho budou mít dost na palubě.

„Burlak” je jméno všudychodu, který má podobně jako např. Šerp 4x4 nebo Trekol obrovské pneumatiky s nízkým tlakem vzduchu. Díky nim může i plout po vodě; vzduch v pneumatikách ho nadnáší. O pohon na vodě se tady ale stará lodní šroub, na rozdíl od Šerpu, jehož pneumatiky slouží jako pádla.

Pneumatiky Burlaku mají 175 cm v průměru a 72 cm na šířku. Jsou vyráběny zakázkově v Číně. Všech šest kol má nezávislé zavěšení a všech šest je pochopitelně hnaných. O pohon se stará blíže neupřesněný dieselový motor o výkonu 145 koní, které je umístěný vzadu a má na práci asi 4 tuny hmotnosti. Některé věci na podvozku vychází z vozidel BTR a něco pochází z Toyoty Land Cruiser, převodovka a pohon kol už ale jsou vlastního vývoje. Burlak je 6,6 metru dlouhý, 2,9 m široký a 3,2 m vysoký, není to tedy žádný drobeček, ale to je z fotografií a videí vidět.

Konstrukce vozu je z ocelových profilů a karoserie je z 1 mm silných hliníkových plátů. Samozřejmě je tepelně zaizolaván, je dbáno na to, aby se uvnitř udrželo teplo. Členové výpravy - čtyři v každém autě - budou v kabinách mít veškeré vybavení pro jídlo a nocování, ale také odtud budou moci provádět případné opravy motoru nebo pohonného ústrojí. Je to rozhodně praktičtější, než muset lézt v kdovíjakém mrazu pod auto.

Stavitelé Burlaku využili zkušeností svých předchůdců v arktických expedicích s podobnými vozidly, např. Makaru 6x6. Jejich stroj má být ale „větší, lepší, bezpečnější a pohodlnější”, jak se píše na webu Automobilní transarktické expedice - tak se projekt, pod nímž Burlak vzniká, jmenuje.

V současnosti je postaven jeden stroj, která už prošel náročným testováním. Na videu níže můžete vidět záběry z jeho 2800kilometrů dlouhé výpravy vskutku nehostinnými podmínkami. Pohybuje se po souši i vodě skutečně působivě a nemá ani problém s ledem - může jet po něm nebo ho prolomit a plout po vodě. Ledoborec to ale samozřejmě není. V případě, že je potřeba vyjet z vody na led, pomůže silný naviják, jak vidno na dalším videu níže.

Do konce letošního roku má vzniknout ještě druhý Burlak, při jehož stavbě a vybavování budou použity zkušenosti z testů toho prvního. Jak stojí i výše, na expedici se vydají dva vozy. Dojedou na Severní pól a pak zase zpátky, každý s vlastním řidičem a čtyřmi členy posádky. Tedy celkem 10 lidmi, kteří se mají po celou tu dobu obejít bez jakékoli pomoci. Tak zní alespoň teorie. Jak to reálně proběhne, se dozvíme v roce 2018, kdy se tato expedice má uskutečnit. Do té doby můžeme obdivovat jejího hlavního hrdinu, dokáže toho vážně dost...


Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 1 - burlak vsudychod 01Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 2 - burlak vsudychod 03Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 3 - burlak vsudychod 02Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 4 - burlak vsudychod 04Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 5 - burlak vsudychod 05Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 6 - burlak vsudychod 07Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 7 - burlak vsudychod 06Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 8 - burlak vsudychod 06aBurlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 9 - burlak vsudychod 06bBurlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 10 - burlak vsudychod 08Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 11 - burlak vsudychod 08aBurlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 12 - burlak vsudychod 09Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 13 - burlak vsudychod 10Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 14 - burlak vsudychod 11Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 15 - burlak vsudychod 12Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 16 - burlak vsudychod 13Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 17 - burlak vsudychod 14Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 18 - burlak vsudychod 15Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 19 - burlak vsudychod 15aBurlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 20 - burlak vsudychod 16Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 21 - burlak vsudychod 17Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 22 - burlak vsudychod 18Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 23 - burlak vsudychod 19Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 24 - burlak vsudychod 20Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 25 - burlak vsudychod 20aBurlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 26 - burlak vsudychod 21Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 27 - burlak vsudychod 22Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 28 - burlak vsudychod 23Burlak 6x6 je ruský gigant mezi off-roady, chce dojet až na Severní pól - 29 - burlak vsudychod 24
Burlak vypadá skutečně impozantně, podobně se jeví i jeho schopnosti v terénu

Zdroj: Auto Arctic

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše