Home > Rubriky a sekce > Fascinace a historie > Článek
Ford GT40 vznikl i jako roadster, teď na prodej za stovky milionů
8.8.2014 | Marek Bednář | Přidat příspěvek
(+ video) Jediný otevřený Ford GT40 z roku 1965, který se dochoval v takřka originální podobě dodnes, se ukáže světu a změní majitele.
Letošní Pebble Beach Concours d'Elegance ukáže kromě Tatry 603, která na ni přijede z Prahy po vlastní ose, také velmi vzácný Ford. Každý příznivce aut by měl znát model GT40, který se zrodil v 60. letech, aby porazil Ferrari v Le Mans - a také se mu to povedlo, v roce 1966 byly na všech třech stupních vítězů sedmilitrové Fordy GT 40 MkII. Už méně se ale ví, že kupé nebyla jediná karosářská varianta tohoto stroje.
V průběhu vývoje tohoto stroje také vznikaly roadstery. Celkem by vám na jejich spočtení stačily obě ruce, vzniklo jich totiž pouze šest, a to v kooperaci Detroitu s britskou odnoží Modrého oválu. První z nich byl zároveň sedmým vyrobeným GT40 a dostal šasí s číslem GT/108. Do dnešního dne se však v originálním stavu dochoval jen tento jediný roadster GT40. I příď, která se při vývoji značně měnila, na tomto voze zůstala originální z roku 1965, kdy vzniknul. Dalším unikátním prvkem je nižší záď, kterou dostaly pouze roadstery.
Za řidičem pracuje osmiválec Cobra o objemu 4,7 litru, tedy 289 kubických palců. Přes čtyřstupňovou manuální převodovku posílá na kola 380 koní. K tomuto v 60. letech ohromnému výkonu mu pomáhají čtyři karburátory Weber 48IDA a pod koly je krotí nezávislé zavěšení a kotoučové brzdy na všech kolech.
Ve svém životě byl tento kus například testovacím vozem u Shelby American; ostatně, pro tento účel také údajně vznikl. Za jeho volantem sedával například i Caroll Shelby nebo Jim Clark. Později, po kompletní renovaci v roce 1983, se účastnil i některých závodů, ale velkých úspěchů se nedočkal, protože jeho tehdejší majitel Tom Congleton tvrdošíjně odmítal na autě cokoliv měnit. Díky tomu se však vůz dochoval v takřka nezměněné podobě do dnešní doby.
Jedinou variací bylo, že po několik let měl tento roadster kapotu v matně černém laku. Takto se ukázal v druhé půli roku 1965, kdy už skončila jeho kariéra reklamního a vývojového vozu Shelby. Později se mu dostalo zpět originálního bílého laku s modrými pruhy. Posledních dvacet let byl tento vůz ve vlastnictví jednoho člověka a stál v klimatizované garáži. V roce 2003 vyhrál cenu na Pebble Beach Concours d'Elegance a od té doby opět prochází postupnou a důkladnou renovací.
Tento kus automobilové historie bude na prodej v aukci pořádané domem RM Auctions. Odhad ceny, za kterou se prodá, zní na osm až deset milionů dolarů, tedy cca 162 - 202 milionů korun. Jeho hodnota jistě dále poroste, takže se dá očekávat, že nový majitel jej opět postaví do klimatizované garáže a bude se o něj velmi dobře starat. Nejspíš s ním ale bohužel nebude příliš jezdit.

































Pár Fordů GT40 v 60. letech vzniklo i jako roadstery. Dodnes se v nezměněné podobě dochoval jen tento jediný
Zdroj: RM Auctions
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
BMW stvořilo nejrychlejší kombík Severní smyčky Nürburgingu, okruhem se prohnal jako černý přízrak
včeraMax Verstappen osedlal nejbrutálnější Ford dneška, ani zkušený moderátor Top Gearu jeho jízdu chvílemi „nedával”
2.8.2025Hromadná havárie zabarikádovala Nürburgring. Řidič posledního vozu, který do všeho vlétl, natočil děsivý příjezd až po náraz
30.7.2025
Nejnovější články
Muž si v roce 1996 koupil ještě jako „mlaďas” nové BMW. Nechal si ho letoška, najel s ním přes 1 milion km s původní technikou
před 11 hodinamiElektrokola se dnes prohání po silnicích rychlostmi až přes 110 km/h. A některé státy už to „nedávají”
včeraEU opět „vítězí”. Místní výroba je drahá i pro Číňany, odkládají spuštění továrny v Maďarsku, upřednostní Turecko
včeraVenku jsou první ceny nové Hondy Prelude, po jejich pročtení vám budou připadat jako přelud
včeraAmerické „Ferrari pro chudé” jde teď koupit ještě levněji, nová výkonnější verze poslala ceny dosavadního vrcholu dolů
včera
Živá témata na fóru
- Audi klub - pro ty, co chteji Auto 08.04. 23:32 - niemand10
- Politický koutek 08.04. 19:59 - M.Z.
- Onboard videa 08.04. 19:44 - řidičBOB
- Výběrové RZ - kdo má lepší úlovek? 08.04. 18:16 - Stepan
- S větrem ve vlasech.... 08.04. 15:36 - jerry
- Bellet J 12 RS 08.03. 21:39 - M.Z.
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 08.03. 20:27 - řidičBOB
- Nový C3: vzhled na jedničku 08.03. 11:17 - pavproch