Home > Rubriky a sekce > Fascinace a historie, Zajímavosti > Článek
Kousek od hranic ČR je dechberoucí místo, kde si můžete sjet v obřích náklaďácích
30.12.2019 | Mirek Mazal
Na tato auta obvykle s otevřenou pusou zíráme v jejich přirozeném prostředí s pocitem, že je sotvakdy byť uvidíme. Nemusí to tak být.
V rakouském Štýrsku, asi 190 kilometrů od hranic s Českou republikou se nachází 1 466 metrů vysoká hora Erzberg. Ochránci přírody z jejího současného vzezření nadšení nebudou, neboť jako jedno z nejbohatších evropských ložisek železné rudy slouží právě její těžbě. První zmínky o tamní těžbě pochází z dávnověku, ale reálné důkazy o systematickém dolování se datují až do 11. století. Do roku 1986 se v Erzbergu těžilo i pod zemí, dnes je na místě hlavně rozlehlý povrchový důl. A je opravdu obří - s 60 terasami o výšce 6 až 16 metrů vytváří dechberoucí scenérie.
Tento kopec pro Rakousko znamená symbol industrializace, obyvatelé jsou na geologický úkaz náležitě pyšní. Místní proto pořádají komentované exkurze, které nabídnou bližší podhled na stále aktivní těžbu. Zajímavé? Jistě. Výjimečné? Ne až tak. Punc jedinečnosti dávají této svérázné atrakci auta, která návštěvníkům slouží při pohybu po dole. Titulují se jako největší taxi světa a věřte, že nepřehání.
Turisty totiž vozí dva vyřazené dumpery se speciální úpravou pro 62 cestujících. Žlutě zbarvení obři označení jako Hauly I a Hauly II zájemcům ukážou fungující lom. Kolosy o hmotnosti 55 tun a výkonu 860 koní mají na korbě zábradlí s rovnou podlahou a střechu s posezením. Na vysokou korbu se nastupuje po dlouhém žebříku. Těžké nákladní automobily byly vyrobeny v 80. letech, ani po skončení aktivní služby (1993 a 1997) ale nepřichází vniveč.
Návštěvníci mohou vidět práci ostatních strojů, odborné exkurze vedou do útrob hory a není problém pozorovat ani odstřel dobývaného materiálu. Největší zájem je o jízdu na Haulech, která vede po všech koutech rozvrtané hory. Trasa míří po severní straně Erzbergu přes povrchový důl dále na jih, kde stojí i centrální budova celého závodu. Vyhlídková projížďka probíhá za plného provozu, což dává unikátní možnost poznat práci v dole na vlastní oči.
Roky dobývání z přírodního kopce vytvořily ořezanou pyramidu, která každoročně poskytuje 12 milionů tun horniny, která poslouží pro výrobu 3 milionů tun železné rudy. Nás ale tohle místo láká hlavně kvůli oněm automobilovým obrům. Však kde jinde si lze sjet s něčím takovým?
























Haul I a Haul II mají přezdívku Největší taxi světa. Oba vozí turisty po oholené hoře Erzberg
Zdroj: Abenteuer Erzberg
Bleskovky
První menší Mercedes, který dostal zpátky motor V8, se ukázal v ostré akci při testech. Ohromit zatím zvládá jen jedním
před 6 hodinami
Ferrari se s pomocí „pohřebního paketu” pokouší dokázat, že jeho SUV skutečně není SUV, jak tvrdí
včera
Otylé nové Audi RS6 při testech prohrálo boj s vlastní hmotností a skončilo ve svodidlech
29.4.2026
Nejnovější články
Hyundai se blíží vrcholu absurdity, všechny jeho elektromobily budou jen špatnou emulací spalovacích aut
před 2 hodinami
Číňané chtějí dát Evropanům ránu z milosti. Začínají nabízet stále víc vlastních dieselů, hovoří o nich s úctou
před 3 hodinami
Automobilka postavila pro slavnou tenistku luxusní auto, jaké už nikomu jinému neprodá
před 5 hodinami
První menší Mercedes, který dostal zpátky motor V8, se ukázal v ostré akci při testech. Ohromit zatím zvládá jen jedním
před 6 hodinami
Nové Polo, které vám dosud VW ukazoval, není to „levné”, které vlastně ani nejde koupit. Tohle je ono
před 8 hodinami
Živá témata na fóru
- 255/30R19 UHP-UUHP-semi - které? 05.02. 13:57 - pavproch
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 05.02. 11:50 - řidičBOB
- Onboard videa 05.02. 11:07 - Truck Daškam
- VZKAZY 05.02. 07:29 - pavproch
- Rychlodotazy 05.01. 22:52 - Lachende Bestien
- S větrem ve vlasech.... 04.30. 19:12 - jerry
- Fiat a vše kolem nich 04.30. 15:12 - pavproch
- Lampárna (stěžovatelna) 04.30. 12:59 - jerry
