„Mr. Bean” má na svědomí dodnes nejdražší pojistnou událost na autě v celé historii

Chce vskutku výjimečnou kombinaci událostí, aby něco takového vůbec bylo možné. Ale v tomto případě se to sešlo - jistě výjimečný vůz naboural ve výjimečném autě, které postupem času rapidně nabíralo na ceně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

„Mr. Bean” má na svědomí dodnes nejdražší pojistnou událost na autě v celé historii

16.8.2020 | Petr Miler

„Mr. Bean” má na svědomí dodnes nejdražší pojistnou událost na autě v celé historii

/

Foto: ITV

Chce vskutku výjimečnou kombinaci událostí, aby něco takového vůbec bylo možné. Ale v tomto případě se to sešlo - jistě výjimečný vůz naboural ve výjimečném autě, které postupem času rapidně nabíralo na ceně.

Rowan Atkinson je dobrým příkladem toho, že ježděním v Mini se dá propracovat až k jednomu z nejvzácnějších supersportů světa. Jen je tedy nutné, aby v prvním jmenovaném autě jezdila filmová postava typu Mr. Bean, skutečný člověk si skrze něj k McLarenu F1 nepomohl asi nikdy. Právě tento vzácný sporťák je jedním z mnoha výjimečných aut, která slavný britský komik kdy vlastnil a právě původní F1 se mu v srpnu 2011 „podařilo” nabourat.

Nevypadalo na nějakou extrémně těžkou nehodu, sám Atkinson z auta vystoupil jen s pochroumaným ramenem a ani vůz se nezdál být zničený nadobro. Nebyl, jeho uvedení do původního stavu se ale ukázalo být mimořádně komplikovaným. A také nutným skoro za jakoukoli cenu vzhledem k tomu, že běžná pojistná matematika v případě tohoto skvostu nefunguje.

Auto tak skončilo v sídle McLarenu ve Wokingu, kde si s ním hráli celý jeden rok a pojišťovně Rowana Atkinsona vystavili neuvěřitelně tučný účet: 910 000 britských liber, tedy dnešním kursem něco přes 26 milionů Kč a dobovým ještě asi o milion více. Už v té době se o této pojistné události hovořilo jako o absolutně nejdražší v dějinách britského pojišťovnictví. A dnes, o 8 let později, si můžeme říci, že o nic podobného se v případě pojištění aut nepostaral nikdo jiný na celém světě.

Chtělo to totiž nejen výjimečné auto, ale i výjimečného majitele a také výjimečnou shodu okolností. Pojistná matematika totiž podobně drahé opravy obvykle zdaleka nepřipustí. Přístup pojišťoven je čistě racionální - auto má určitou pojistnou hodnotu, která by měla odpovídat skutečné ceně vozu v době nehody. Pak je tu cena opravy, která v případě větších poškození snadno přesáhne aktuální hodnotu auta. A protože pojišťovny nechtějí riskovat, že by za opravu platily více než za nové auto, už v případě odhadu ceny opravy přibližně na polovinu hodnoty vozy raději zaplatí pojistnou hodnotu poníženou o cenu toho, co vám z auta zbylo. Protože oprava se vždy může ukázat komplikovanější, a tedy i dražší, než se na první pohled zdá.

„Pan Bean” dal za McLaren F1 jako za nové auto 640 tisíc liber, tak jak je možné, že bylo o dekádu a půl později opraveno za 910 tisíc liber? Je to prosté, už v roce 2011 byla cena auta enormní, na aukcích se už tehdy pohybovala v řádu milionů dolarů a dnes jde klidně o desítky. Pojišťovna by tedy zjevně musela v případě totální škody Atkinsonovi platit více než kolik „vysolila” za opravu, a tak se zkrátka opravovalo, klidně rok a klidně za 26 milionů. Navíc Atkinson je pan někdo a pojišťovna nemohla riskovat svou pověst jakýmkoli úskokem. Toto se opravdu stane maximálně jednou za deset let, nebo spíše jednou za sto.

Rowan A. se každopádně dočkal svého McLarenu v jeho původní podobě a návrat do něj prý byl stejně příjemný, jako si obléci si oblíbený svetr. Pikantní je, že si jej nechal další čtyři roky a teprve poté jej prodal. Cena? 8 milionů liber, asi 231 milionů Kč - více jak 12násobek původní ceny a skoro 10násobek ceny opravy. Slušná suma na tehdy 18 let starou „bouračku”...


„Mr. Bean” má na svědomí dodnes nejdražší pojistnou událost na autě v celé historii - 1 - Rowan Atkinson Mr Bean nejdrazsi nehoda historie 01„Mr. Bean” má na svědomí dodnes nejdražší pojistnou událost na autě v celé historii - 2 - Rowan Atkinson Mr Bean nejdrazsi nehoda historie 02„Mr. Bean” má na svědomí dodnes nejdražší pojistnou událost na autě v celé historii - 3 - Rowan Atkinson Mr Bean nejdrazsi nehoda historie 03
Rowan Atkinson vstoupil do historie i jinak než Mr. Bean, jeho relativně drobná nehoda je dodnes největší automobilovou pojistnou událostí v historii světa. Foto: Drive Tribe

„Mr. Bean” má na svědomí dodnes nejdražší pojistnou událost na autě v celé historii - 4 - McLaren F1 Rowan Atkinson prodej 01„Mr. Bean” má na svědomí dodnes nejdražší pojistnou událost na autě v celé historii - 5 - McLaren F1 Rowan Atkinson prodej 02„Mr. Bean” má na svědomí dodnes nejdražší pojistnou událost na autě v celé historii - 6 - McLaren F1 Rowan Atkinson prodej 03„Mr. Bean” má na svědomí dodnes nejdražší pojistnou událost na autě v celé historii - 7 - McLaren F1 Rowan Atkinson prodej 04„Mr. Bean” má na svědomí dodnes nejdražší pojistnou událost na autě v celé historii - 8 - McLaren F1 Rowan Atkinson prodej 05„Mr. Bean” má na svědomí dodnes nejdražší pojistnou událost na autě v celé historii - 9 - McLaren F1 Rowan Atkinson prodej 06„Mr. Bean” má na svědomí dodnes nejdražší pojistnou událost na autě v celé historii - 10 - McLaren F1 Rowan Atkinson prodej 07„Mr. Bean” má na svědomí dodnes nejdražší pojistnou událost na autě v celé historii - 11 - McLaren F1 Rowan Atkinson prodej 08„Mr. Bean” má na svědomí dodnes nejdražší pojistnou událost na autě v celé historii - 12 - McLaren F1 Rowan Atkinson prodej 09„Mr. Bean” má na svědomí dodnes nejdražší pojistnou událost na autě v celé historii - 13 - McLaren F1 Rowan Atkinson prodej 10
Auto přesto čtyři roky po nehodě prodal tak draho, že na něm vydělal stovky milionů korun. Foto: The Telegraph

Zdroj: Drive Tribe

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše