Na největším parkovišti světa byste se možná ztratili, pojme přes 20 000 aut

Obtížně si vzpomínáte, kde jste nechali svůj vůz u některého z českých obchodních center? Pak se raději nevydávejte do jednoho z největších „obchoďáků” světa, stojí u něj skutečně obří parking.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Na největším parkovišti světa byste se možná ztratili, pojme přes 20 000 aut

5.10.2019 | Mirek Mazal

Na největším parkovišti světa byste se možná ztratili, pojme přes 20 000 aut

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Obtížně si vzpomínáte, kde jste nechali svůj vůz u některého z českých obchodních center? Pak se raději nevydávejte do jednoho z největších „obchoďáků” světa, stojí u něj skutečně obří parking.

V případě dopravy se pozornost odpovědných lidí dlouho soustředila jen samotnou dopravní obslužnost. Prim hrálo to, jak se dostat z místa A na místo B, málokdo řešil, co se s auty bude dít pak. V posledních letech se však z parkovacích míst stal na mnoha místech vzácný statek - automobilů je stále více a parkovišť zdaleka tak rychle nepřibývá, pokud vůbec.

Pozoruhodné je, že parkovací plochy leckdy opomenou dostatečně dobře dimenzovat i architekti nákupní center, u kterých se čas od času vůbec nedá zaparkovat. Něco takového nelze říci o autorech největšího obchodního centra v Severní Americe a svého času největšího obchodu na planetě. Museli dávno předpovídal rychlý nárůst počtu automobilů mezi lidmi, neboť při navrhování projektu nezapomněli vytyčit ani dostatečně rozlehlou plochu pro parkování.

Komplex West Edmonton Mall v kanadské Albertě celkově pokrývá plochu zhruba 490 000 metrů čtverečných. Pod jednou střechou zde sídlí více než 800 obchodů a služeb, devět zábavních atrakcí, dva hotely a přes stovku stravovacích zařízení. Chrám konzumu je zkrátka obrovský a přesně takové je i parkoviště všude okolo něj a pod ním. V komplexu se nachází místo pro více než 20 tisíc osobních automobilů, což je bezpečně nejvíce na celém světě.

Je to fascinující samo o sobě a mimořádnost této stavby jen podtrhuje, že brány komplexu se otevřely už před 38 léty. Architekti tedy museli být mimořádně prozíraví, neboť parkoviště dodnes nemá kapacitní problémy a jeho rekordní velikost nikdo nepřekonal - více uzavřených i otevřených garáží na v jednom komplexu jinde na světě nenajdete.

Pikantní je, že poblíž třípatrové budovy je připravena ještě záložní plocha pro dalších 10 tisíc vozidel, to kdyby Kanaďané a Američané dostali nákupní horečku dosud nepoznaných rozměrů. Ročně přijede na toto místo utrácet přes 32 milionů zákazníků, denně je jich 90 tisíc až 200 tisíc lidí v závislosti na dni v týdnu a ročním období.

Neskutečná aréna je rozdělena do několika budov, které dohromady tvoří dechberoucí bludiště nabádající k utrácení peněz. Výtvor z roku 1981 je zapsán v Guinnessově knize rekordů a nákupní centrum bylo v roce 2016 ohodnoceno jako nejcennější nemovitost v Edmontonu. Bez zajímavosti není, že gigantický kolos pomáhá držet v chodu přes 24 tisíc zaměstnanců, takže kdyby jen ti přijeli každý vlastním vozem, zbývá už jen něco kolem 6 tisíc volných parkovacích míst na záložním parkovišti.

To se zjevně neděje a jak jsme již zmínili, problémy s parkováním tady zkrátka nejsou. Akorát hledat auto v prostoru, který by se klidně mohl proměnit v letištní ranvej, bychom po únavném nakupování asi nechtěli...


Na největším parkovišti světa byste se možná ztratili, pojme přes 20 000 aut - 1 - Nejvetsi parkoviste na svete USA foto 01Na největším parkovišti světa byste se možná ztratili, pojme přes 20 000 aut - 2 - Nejvetsi parkoviste na svete USA foto 02Na největším parkovišti světa byste se možná ztratili, pojme přes 20 000 aut - 3 - Nejvetsi parkoviste na svete USA foto 03Na největším parkovišti světa byste se možná ztratili, pojme přes 20 000 aut - 4 - Nejvetsi parkoviste na svete USA foto 04Na největším parkovišti světa byste se možná ztratili, pojme přes 20 000 aut - 5 - Nejvetsi parkoviste na svete USA foto 05Na největším parkovišti světa byste se možná ztratili, pojme přes 20 000 aut - 6 - Nejvetsi parkoviste na svete USA foto 06Na největším parkovišti světa byste se možná ztratili, pojme přes 20 000 aut - 7 - Nejvetsi parkoviste na svete USA foto 07Na největším parkovišti světa byste se možná ztratili, pojme přes 20 000 aut - 8 - Nejvetsi parkoviste na svete USA foto 08Na největším parkovišti světa byste se možná ztratili, pojme přes 20 000 aut - 9 - Nejvetsi parkoviste na svete USA foto 09Na největším parkovišti světa byste se možná ztratili, pojme přes 20 000 aut - 10 - Nejvetsi parkoviste na svete USA foto 10Na největším parkovišti světa byste se možná ztratili, pojme přes 20 000 aut - 11 - Nejvetsi parkoviste na svete USA foto 11Na největším parkovišti světa byste se možná ztratili, pojme přes 20 000 aut - 12 - Nejvetsi parkoviste na svete USA foto 12Na největším parkovišti světa byste se možná ztratili, pojme přes 20 000 aut - 13 - Nejvetsi parkoviste na svete USA foto 13Na největším parkovišti světa byste se možná ztratili, pojme přes 20 000 aut - 14 - Nejvetsi parkoviste na svete USA foto 14Na největším parkovišti světa byste se možná ztratili, pojme přes 20 000 aut - 15 - Nejvetsi parkoviste na svete USA foto 15Na největším parkovišti světa byste se možná ztratili, pojme přes 20 000 aut - 16 - Nejvetsi parkoviste na svete USA foto 16Na největším parkovišti světa byste se možná ztratili, pojme přes 20 000 aut - 17 - Nejvetsi parkoviste na svete USA foto 17Na největším parkovišti světa byste se možná ztratili, pojme přes 20 000 aut - 18 - Nejvetsi parkoviste na svete USA foto 18Na největším parkovišti světa byste se možná ztratili, pojme přes 20 000 aut - 19 - Nejvetsi parkoviste na svete USA foto 19Na největším parkovišti světa byste se možná ztratili, pojme přes 20 000 aut - 20 - Nejvetsi parkoviste na svete USA foto 20
Obchodní a zábavní centrum West Edmonton Mall má na svém kontě hned několik světových primátů. Nás nejvíce zaujal rekord největšího parkoviště na zeměkouli, hledat tam auto musí být dobrodružství

Zdroj: West Edmonton Mall

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše