Nejkrásnější moderní koncept Škody lákal tak moc, že ho po výstavě ukradli

Jedna z nejhezčích škodovek všech dob bohužel do výroby nezamířila, někdo se s tím ale odmítl smířit více než jiní. A tak ji ukradl.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Nejkrásnější moderní koncept Škody lákal tak moc, že ho po výstavě ukradli

2.1.2020 | Mirek Mazal

Nejkrásnější moderní koncept Škody lákal tak moc, že ho po výstavě ukradli

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jedna z nejhezčích škodovek všech dob bohužel do výroby nezamířila, někdo se s tím ale odmítl smířit více než jiní. A tak ji ukradl.

Od převzetí Škody německým Volkswagenem nikdy nenastala situace, kdy by v Mladé Boleslavi dostali reálnou šanci pomýšlet na výrobu dvoudveřového kupé. Nejblíže doplnění nabídky o stylový model byla česká značka v období kolem roku 2002, kdy na Ženevském autosalonu představila působivý koncept nové Škody Tudor.

Nebyl to koncept v pravém slova smyslu, šlo spíše o prototyp designově i technicky blízký tomu, co mohlo zamířit do sériové výroby. Elegantní kupé stavělo na existujících komponentech, takže přední i zadní partie evokovaly dobový Superb či Passat a totéž šlo říci o interiéru. Krátký rozvor se dvěma dveřmi a svažující se střechou zaujal stejně jako zbytek vozu a okouzluje vlastně dodnes. Přesto do výroby nešel.

Automobilka oficiálně říká, že 4,8 metru dlouhý vůz není ani tak symbolem nenaplněných tužeb návrhářů, prý od začátku nebyl určen do sériové produkce. Slova tehdejšího šéfa značky Vratislava Kulhánka vzpomínající na první veřejné odhalení Tudoru ale naznačují něco trochu jiného: „Ještě než samotný autosalon začal, vedení koncernu si muselo stánek převzít. Tehdy jsem zavolal Dr. Piëcha, aby se k nám šel podívat. Vlezli jsme tam, odhrnuli záclonu a tam stálo červené kupé. Jeho odpověď byla naprosto jasná: 'Příliš krásné pro Škodu!',” řekl později Kulhánek s tím, že to bylo byť jen pro myšlenku na sériový Tudor rozsudkem smrti.

Ať už se ale vše semlelo jakkoli, Tudor zůstal jen studií a skončil v depozitáři muzea Škoda v Mladé Boleslavi. Nechybělo ovšem mnoho a vůz už jsme na vlastní oči nikdy nemuseli spatřit. Automobilka se jej totiž později rozhodla vystavit také na jednom z indických autosalonů a právě tehdy ji zmizel. Škoda dnes říká, že auto se po akci „ztratilo za poměrně dramatických okolností”, což ale přeloženo z diplomatštiny znamená jediné - bylo ukradeno.

Jediný existující exemplář vážně odcizil dodnes neznámý pachatel. Nespoutaná česká vize atraktivního kupé byla následně intenzivně hledána po celé Indii, nalezena ale byla až o několik měsíců později u vlakového nádraží. Zřejmě nepříliš promyšlené odcizení bylo přesto možná nejlepším komplimentem pro stvořitele jedné z nejhezčích škodovek všech dob. Škoda - a teď vážně s malým š -, že nedošlo na sériovou výrobu. Přes charakter Tudoru nepříliš zapadající do portfolia škodovky počátku 21. století jsme stále přesvědčeni, že by si své zákazníky našel a jeho posun do sériové výroby by koncern VW nezruinoval.


Nejkrásnější moderní koncept Škody lákal tak moc, že ho po výstavě ukradli - 1 - Skoda Tudor 2002 lepsi 01Nejkrásnější moderní koncept Škody lákal tak moc, že ho po výstavě ukradli - 2 - Skoda Tudor 2002 lepsi 02Nejkrásnější moderní koncept Škody lákal tak moc, že ho po výstavě ukradli - 3 - Skoda Tudor 2002 lepsi 03Nejkrásnější moderní koncept Škody lákal tak moc, že ho po výstavě ukradli - 4 - Skoda Tudor 2002 lepsi 04Nejkrásnější moderní koncept Škody lákal tak moc, že ho po výstavě ukradli - 5 - Skoda Tudor 2002 lepsi 05Nejkrásnější moderní koncept Škody lákal tak moc, že ho po výstavě ukradli - 6 - Skoda Tudor 2002 lepsi 06Nejkrásnější moderní koncept Škody lákal tak moc, že ho po výstavě ukradli - 7 - Skoda Tudor 2002 lepsi 07Nejkrásnější moderní koncept Škody lákal tak moc, že ho po výstavě ukradli - 8 - Skoda Tudor 2002 lepsi 08Nejkrásnější moderní koncept Škody lákal tak moc, že ho po výstavě ukradli - 9 - Skoda Tudor 2002 lepsi 09Nejkrásnější moderní koncept Škody lákal tak moc, že ho po výstavě ukradli - 10 - Skoda Tudor 2002 lepsi 10
Koncept Škoda Tudor od začátku sklízel pozitivní ohlasy...

Nejkrásnější moderní koncept Škody lákal tak moc, že ho po výstavě ukradli - 11 - Skoda Tudor 2002 lepsi 11Nejkrásnější moderní koncept Škody lákal tak moc, že ho po výstavě ukradli - 12 - Skoda Tudor 2002 lepsi 12Nejkrásnější moderní koncept Škody lákal tak moc, že ho po výstavě ukradli - 13 - Skoda Tudor 2002 lepsi 13
Nejkrásnější moderní koncept Škody lákal tak moc, že ho po výstavě ukradli - 14 - Skoda Tudor 2002 lepsi 14Nejkrásnější moderní koncept Škody lákal tak moc, že ho po výstavě ukradli - 15 - Skoda Tudor 2002 lepsi 15Nejkrásnější moderní koncept Škody lákal tak moc, že ho po výstavě ukradli - 16 - Skoda Tudor 2002 lepsi 16Nejkrásnější moderní koncept Škody lákal tak moc, že ho po výstavě ukradli - 17 - Skoda Tudor 2002 lepsi 17Nejkrásnější moderní koncept Škody lákal tak moc, že ho po výstavě ukradli - 18 - Skoda Tudor 2002 lepsi 18Nejkrásnější moderní koncept Škody lákal tak moc, že ho po výstavě ukradli - 19 - Skoda Tudor 2002 lepsi 19Nejkrásnější moderní koncept Škody lákal tak moc, že ho po výstavě ukradli - 20 - Skoda Tudor 2002 lepsi 20
...poprvé byl odhalen v Ženevě před sedmnácti lety a později se ukázal i jinde

Nejkrásnější moderní koncept Škody lákal tak moc, že ho po výstavě ukradli - 21 - Skoda Tudor 2002 lepsi 21Nejkrásnější moderní koncept Škody lákal tak moc, že ho po výstavě ukradli - 22 - Skoda Tudor 2002 lepsi 22Nejkrásnější moderní koncept Škody lákal tak moc, že ho po výstavě ukradli - 23 - Skoda Tudor 2002 lepsi 23Nejkrásnější moderní koncept Škody lákal tak moc, že ho po výstavě ukradli - 24 - Skoda Tudor 2002 lepsi 24Nejkrásnější moderní koncept Škody lákal tak moc, že ho po výstavě ukradli - 25 - Skoda Tudor 2002 lepsi 25
V Indii byl protoyp ukraden, po vypátrání auto zamířilo do muzea v Mladé Boleslavi

Zdroje: Škoda Auto, Archiv Autoforum

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše