Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho

(+ videa) Tento ruský stroj si vážně říká Kat a svým vzhledem jako z války budoucnosti to podporuje. Má dieselový osmiválec o 2 700 Nm.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho

14.10.2015 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ videa) Tento ruský stroj si vážně říká Kat a svým vzhledem jako z války budoucnosti to podporuje. Má dieselový osmiválec o 2 700 Nm.

O novém automobilu pro ruské speciální jednotky a armádu se nezmiňujeme poprvé. Jako „ruský Hummer” jsme vám jej představili už dříve, tehdy se ale jednalo pouze o prototyp. Vůz vypadal, jako by spadl z měsíce a bylo těžké říci, zda působit více děsivě nebo ohavně. Na každý pád bylo z detailů zřejmé, že není hotový a na výsledek práce Rusů si ještě budeme muset počkat.

S ohledem na jeho určení (některými je dokonce označován jako „tajný”, což je trochu přehnané) ale nebylo a není jednoduché další vývoj sledovat. Nyní je zřejmé, že se navzdory zkazkům o zastavení projektu dočkal i produkční specifikace. Stojí za ní firma ZiL, vůz je ale založen na technice Kamazu 4911. Padouchy a nepřátele má očividně děsit už vzhledem; na rozdíl od zmíněného konceptu, který vypadal jako přerostlé lunární vozítko, vypadá produkční verze jako stroj z války budoucnosti. Tomu přispívá i jeho jméno: Kat.

Detailů bylo zveřejněno skutečně málo. Do této chvíle měly vzniknout čtyři kusy, které jezdí mimo jiné i po silnicích, kde byl stroj již párkrát natočen a nafocen. Vidět jej můžete také ještě v předfinální formě na propagačním videu speciálních složek ruské FSB, pro které byl zřejmě stvořen především.

Na stavbě tohoto auta spolupracovala krom ZiLu a Kamaz také firma Fort Technology, a to již od roku 2008. Ostatně níže přiložená dokumentace vzniku vozu se též datuje ke konci minulé dekády. A procec to nebyl jednoduchý - původně měl Kat stát na speciálním podvozku, nakonec ale bylo rozhodnuto pro použití základu ze zmíněného Kamazu 4911. Fanouškům Dakaru tohle označení jistě něco říká - je to ten stroj, který úspěšně jezdí Dakar a další pouštní rallye, nasazen je ovšem také v armádě.

Pohon všech kol je tu samozřejmostí a o dostatek síly se stará osmiválcový turbodiesel o 700 koních a 2 700 Nm převzatý z Kamazu. Maximální hmotnost náklaďáku je 15,6 tuny, Kat se ale s hmotností vejde do 7 tun. To znamená mnohem lepší poměr výkonu ku hmotnosti a o také zajímavější dynamiku, než jakou skýtal relativně čtyřválec Cummins namontovaný do prototypu. Vůz má být navzdory své hmotnosti schopen jezdit rychlostí až 150 km/h.

Pokud se vám zdá na pohled malý, nenechte se mýlit - je to velikostí opravdu spíše náklaďak o délce přes 6 metrů. Kapacita pro 10 lidí, z čehož někteří můžou ovládat kulomety na střeše a na zádi auta, zůstává. S použitím v podstatě závodního šasí nákladního auta ovšem vyvstávají otázky, je-li skutečně potřeba tak drahé auto - na to se ptají zejména ruská média argumentujíc tím, že armáda už přece podobné stroje má.

Na druhou stranu, tahle věc je skutečně výjimečná a pakliže zvládne být rychlá, odolná (to je patrné už ze samotných tvarů pancéřované karoserie), k tomu převézt až 10 lidí a poradit si prakticky s jakýmkoli terénem, může platit v určitých druzích boje za docela pádný argument...


Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 1 - zil-kamaz karatel 07Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 2 - zil-kamaz karatel 02Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 3 - zil-kamaz karatel 08Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 4 - ZiL Kat dalsi fin 01Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 5 - zil-kamaz karatel 06Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 6 - zil-kamaz karatel 03Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 7 - zil-kamaz karatel 01Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 8 - zil-kamaz karatel 05 Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 9 - zil-kamaz karatel 04Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 10 - ZiL Kat dalsi fin 03Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 11 - ZiL Kat dalsi fin 02Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 12 - ZiL Kat dalsi fin 04
Kat je pro auto takovéhoto vzhledu jméno více než příznačné

Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 13 - ZiL Kat dalsi myslenka 01Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 14 - ZiL Kat dalsi myslenka 02Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 15 - ZiL Kat dalsi myslenka 03Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 16 - ZiL Kat dalsi myslenka 04Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 17 - ZiL Kat dalsi myslenka 05Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 18 - ZiL Kat dalsi myslenka 06Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 19 - ZiL Kat dalsi myslenka 07Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 20 - ZiL Kat dalsi myslenka 08Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 21 - ZiL Kat dalsi myslenka 09Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 22 - ZiL Kat dalsi myslenka 10Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 23 - ZiL Kat dalsi myslenka 11

Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 24 - ZiL Kat dalsi myslenka2 01Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 25 - ZiL Kat dalsi myslenka2 02Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 26 - ZiL Kat dalsi myslenka2 03Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 27 - ZiL Kat dalsi myslenka2 04Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 28 - ZiL Kat dalsi myslenka2 05Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 29 - ZiL Kat dalsi myslenka2 06Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 30 - ZiL Kat dalsi myslenka2 07
Jeho zrod z pouhé myšlenky...

Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 31 - ZiL Kat dalsi stavba 01Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 32 - ZiL Kat dalsi stavba 02Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 33 - ZiL Kat dalsi stavba 03Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 34 - ZiL Kat dalsi stavba 04Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 35 - ZiL Kat dalsi stavba 05Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 36 - ZiL Kat dalsi stavba 06Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 37 - ZiL Kat dalsi stavba 07Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 38 - ZiL Kat dalsi stavba 08Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 39 - ZiL Kat dalsi stavba 09Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 40 - ZiL Kat dalsi stavba 10Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 41 - ZiL Kat dalsi stavba 11Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 42 - ZiL Kat dalsi stavba 12Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 43 - ZiL Kat dalsi stavba 13Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 44 - ZiL Kat dalsi stavba 14Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 45 - ZiL Kat dalsi stavba 15Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 46 - ZiL Kat dalsi stavba 16Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 47 - ZiL Kat dalsi stavba 17Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 48 - ZiL Kat dalsi stavba 18Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 49 - ZiL Kat dalsi stavba 19Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 50 - ZiL Kat dalsi stavba 20Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 51 - ZiL Kat dalsi stavba 21Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 52 - ZiL Kat dalsi stavba 22Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 53 - ZiL Kat dalsi stavba 23Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 54 - ZiL Kat dalsi stavba 24
...přes stavbu prototypu...

Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 55 - ZiL Kat dalsi prototyp 01Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 56 - ZiL Kat dalsi prototyp 02Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 57 - ZIL Humvee concept 2014 sada 01Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 58 - ZIL Humvee concept 2014 sada 02Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 59 - ZIL Humvee concept 2014 sada 05Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 60 - ZIL Humvee concept 2014 sada 06Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 61 - ZIL Humvee concept 2014 sada 04Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 62 - ZIL Humvee concept 2014 sada 07Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 63 - ZIL Humvee concept 2014 sada 08Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 64 - ZiL Kat dalsi prototyp 03Ruský Hummer je hotov. Říká si Kat a vypadá podle toho - 65 - ZiL Kat dalsi prototyp 04
...až po jeho prezentaci a uvedení do výroby byl zjevně náročný, trval sedm let


Stroj je v Rusku možné občas spatřit i v běžném provozu


Dříve se ještě ve formě prototypu krátce objevil v propagačním snímku ruských zvláštních jednotek

Zdroje: ZiL, Kamaz, LiveJournal, AutoConsulting

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.