Opuštěná ikonická Toyota chátrá na ulici už 15 let, nezmění na tom asi nikdo nic

Legendou se stala ještě v době, kdy ji bylo možné pořídit jako novou, dnes platí za ikonický sporťák. Proč tedy tento kus už víc jak 15 let bojuje o přežití s přírodou?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Opuštěná ikonická Toyota chátrá na ulici už 15 let, nezmění na tom asi nikdo nic

4.11.2019 | Mirek Mazal

Opuštěná ikonická Toyota chátrá na ulici už 15 let, nezmění na tom asi nikdo nic

/

Legendou se stala ještě v době, kdy ji bylo možné pořídit jako novou, dnes platí za ikonický sporťák. Proč tedy tento kus už víc jak 15 let bojuje o přežití s přírodou?

V dubnu roku 1993 byla představena Toyota Supra čtvrté generace s interním označením A80. Japonský trumf do značné míry změnil vnímání japonských sportovních kupé, která do jejího příchodu neměla ve světě takový zvuk. Lehce zakulacené tělo s velkým křídlem se stalo symbolem nastupující éry vedené Suprou v závěsu s vrstevníky jako Mazda RX-7, Honda Integra Type R a Nissan Skyline.

Supra A80 ale nebyla jen silničním autem, objevila se také v nejvýznamnějším japonském seriálu okruhových závodů JTCC (Japanese Touring Car Championship). Šampionát cestovních vozů v letech 1985 až 1998 umožňoval soutěžit domácím i zahraničním týmům a jeden z těch druhých jmenovaných do něj nasadil modře zbarvenou Supru se startovním číslem 38.

Toho času ambiciózní Supra GT500 JGTC 1999 byla vybavena dvoulitrovým přeplňovaným motorem používaným v rallye, což byl chytrý tah techniků hledajících rovnováhu mezi okruhovými pravidly a nejvyšší dosažitelnou rychlostí. Spolupráce s továrním oddělením etapových závodů znamenala výkon až 500 koní (368 kW) a skoro neprůstřelnou spolehlivost.

Okruhový speciál č. 38 řídili úspěšně Yuji Tachikawa a Hironori Takeuchi. V poslední sezóně okřídlená ikona skončila celkově na 14. místě, ačkoliv jezdci dojeli na stupni vítězů ve Fudži. Od poslední zastávky v boxech uplynulo mnoho let, z japonského závoďáku se ale nestala chlouba některé ze sbírek, nýbrž květináč na kolech sloužící jako reklamní poutač.

Po sezóně 1999 se změnili sponzoři a nové vedení týmové kasy chtělo pokračovat s jiným vozidlem. Nenašel se žádný rozumný kupec a další ročník závodění nepřipadal v úvahu kvůli příliš vysokým nákladům provozu. Zatracovanou Toyotu převzali zdarma majitelé malého obchodu, kteří upravený exemplář už dlouhých 15 let vyžívají jako statický billboard.

Supra tak chátrá na jednom místě ve společnosti podobně neudržovaných květináčů. Zvadlé rostliny přesně odpovídají stavu auta s oprýskaným lakem a vypuštěnými koly. Okruhové náčiní zarůstá mechem, prach a špína se dostaly i do jednomístného interiéru a pod kapotu s orezlým agregátem.

Drastický přístup současných majitelů není možné změnit, bizarní reklamu nehodlají zrušit za žádnou cenu - zjevně funguje. Několik odhodlaných zájemců o renovaci přišlo se zajímavými nabídkami, ale nikdy nebyli vyslyšeni. Údajně se plánuje generální oprava přímo v režii současných majitelů, je ale otázka, jestli to nejsou jen alibi chránící je před hněvem zklamaných automobilových fanoušků.


Opuštěná ikonická Toyota chátrá na ulici už 15 let, nezmění na tom asi nikdo nic - 1 - Toyota Supra GT500 JGTC jako reklamni poutac 01Opuštěná ikonická Toyota chátrá na ulici už 15 let, nezmění na tom asi nikdo nic - 2 - Toyota Supra GT500 JGTC jako reklamni poutac 02Opuštěná ikonická Toyota chátrá na ulici už 15 let, nezmění na tom asi nikdo nic - 3 - Toyota Supra GT500 JGTC jako reklamni poutac 03Opuštěná ikonická Toyota chátrá na ulici už 15 let, nezmění na tom asi nikdo nic - 4 - Toyota Supra GT500 JGTC jako reklamni poutac 04Opuštěná ikonická Toyota chátrá na ulici už 15 let, nezmění na tom asi nikdo nic - 5 - Toyota Supra GT500 JGTC jako reklamni poutac 05Opuštěná ikonická Toyota chátrá na ulici už 15 let, nezmění na tom asi nikdo nic - 6 - Toyota Supra GT500 JGTC jako reklamni poutac 06Opuštěná ikonická Toyota chátrá na ulici už 15 let, nezmění na tom asi nikdo nic - 7 - Toyota Supra GT500 JGTC jako reklamni poutac 07Opuštěná ikonická Toyota chátrá na ulici už 15 let, nezmění na tom asi nikdo nic - 8 - Toyota Supra GT500 JGTC jako reklamni poutac 08
Reklamní poutač má vysokou cenu, ale majitelé o prodeji nechtějí slyšet, jako reklama zjevně tato Supra funguje dobře

Zdroj: Drive Tribe

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše