Tatra je dodnes jediným autem, které jako safety car srazilo pilota při závodě F1

Je to něco, jako kdyby shořela hasičská zbrojnice nebo byla vykradena policejní stanice. Přesto se to stalo a speciální verze Tatry 613 byla u toho.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Tatra je dodnes jediným autem, které jako safety car srazilo pilota při závodě F1

4.8.2019 | Petr Miler

Tatra je dodnes jediným autem, které jako safety car srazilo pilota při závodě F1

/

Je to něco, jako kdyby shořela hasičská zbrojnice nebo byla vykradena policejní stanice. Přesto se to stalo a speciální verze Tatry 613 byla u toho.

O tomto víkendu se jel další ročník Velké ceny Maďarska, svého času historického podniku, který bohatý svět „kapitalistické” Formule 1 alespoň o jednom víkendu v roce naservíroval pod nos chudým obyvatelům „socialistického” východu. Ačkoli její původní smysl byl právě takový, jezdí se do současnosti, a tak jsme mohli i dnes sledovat další marný pokus Verstappena a spol. něco změnit na dominanci Mercedesů.

My ale pro tuto chvíli obrátíme vaši pozornost k roku 1995, kdy se v Maďarsku stalo něco významného i z českého pohledu. Tamní grand prix totiž měla úzkou spojitost i s československou a později českou Tatrou, která Hungaroring zásobovala safety cary postavenými na základech modelu 613. A právě v roce 1995 se odehrálo něco nevídaného.

Do tehdejšího nedělního závodu nastoupil rovněž Taki Inoue, jeden z proslulých smolařů světa Formule 1. Na poměry běžných řidičů jistě velice kompetentní pilot se mezi smetánkou mužů volantu neodkázal prosadit tak, jak by si sám představoval, do historie se ale přesto zapsal. Stal se totiž dodnes jediným pilotem F1, kterého při závodě srazil safety car, který mu přijel na pomoc. A jak asi tušíte, oním autem se stala Tatra s označením 623-R.

Podobné události se staly i jindy, ale buď ne o závodě během přímého přenosu, nebo oním vozem nebyl přímo safety car. Inoue měl s touto situací už zkušenosti, neboť vzhledem k jeho smůle jej za jiných okolností srazili už v Monaku. Až v Maďarsku si ale mohl bolestivě vychutnat svou minutu slávy.

V závodě se mu vzňal motor, což maršálové kolem trati začali ihned řešit. Sám Inoue chtěl pomoci, a tak se chopil hasicího přístroje, udělal to ale tak nešikovně, že když se s ním vracel k vozu, přeťal dráhu Tatry, která jej nabrala na přední kapotu. Kameramani i fotografové byli u toho, a tak vše můžeme vidět, jak se to onoho osudného dne stalo.

Inoue se po nárazu začal svíjet bolestí a nepřeháněl - náraz mu zlomil nohu. Nebylo to ale až tak hrozné zranění, aby přišel o další závod, což se nedá říci o budoucí účasti Tatry 623-R v podobě safety car na závodech F1. Nová pravidla FIA učinila její působení v této roli nemožné, nemluvě o tom, že šlo tou dobou už o 10 let starý vůz. Auto ale dodnes stojí v kopřivnickém muzeu Tatry, jak ostatně můžete vidět na fotkách Michala Poláška níže.

Pro úplnost dodejme, že v samotném závodě vyhrál Damon Hill před Davidem Coulthardem, oba na Williamsech. Pozdější mistr světa Michael Schumacher pro závadu motoru nedokončil.


Tatra je dodnes jediným autem, které jako safety car srazilo pilota při závodě F1 - 1 - Tatra T623 R Hungaroring 1995 crash 01Tatra je dodnes jediným autem, které jako safety car srazilo pilota při závodě F1 - 2 - Tatra T623 R Hungaroring 1995 crash 02Tatra je dodnes jediným autem, které jako safety car srazilo pilota při závodě F1 - 3 - Tatra T623 R Hungaroring 1995 crash 03Tatra je dodnes jediným autem, které jako safety car srazilo pilota při závodě F1 - 4 - Tatra T623 R Hungaroring 1995 crash 04
Tatra se zapsala do historie F1 jako jediné auto, které při závodě srazilo pilota, kterému jelo na pomoc

Tatra je dodnes jediným autem, které jako safety car srazilo pilota při závodě F1 - 5 - Tatra T623 R Hungaroring 1995 crash 05Tatra je dodnes jediným autem, které jako safety car srazilo pilota při závodě F1 - 6 - Tatra T623 R Hungaroring 1995 crash 06Tatra je dodnes jediným autem, které jako safety car srazilo pilota při závodě F1 - 7 - Tatra T623 R Hungaroring 1995 crash 07Tatra je dodnes jediným autem, které jako safety car srazilo pilota při závodě F1 - 8 - Tatra T623 R Hungaroring 1995 crash 08
T623-R v kopřivnickém muzeu Tatry

Zdroje: F1 in the 1990s@Twitter, Rozhlas.cz

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše