V italském sklepě našli po 35 letech stání vzácnou Alfu. Prodala se za 14,5 milionu

Co máte ve sklepě vy? Cibuli, boty na léto a pár džemů? Jeden italský mechanik v něm měl schovanou vzácnou Alfa Romeo Giulietta SZ 1962 a zůstala tam až do jeho smrti.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

V italském sklepě našli po 35 letech stání vzácnou Alfu. Prodala se za 14,5 milionu

3.2.2019 | Petr Miler

V italském sklepě našli po 35 letech stání vzácnou Alfu. Prodala se za 14,5 milionu

/

Co máte ve sklepě vy? Cibuli, boty na léto a pár džemů? Jeden italský mechanik v něm měl schovanou vzácnou Alfa Romeo Giulietta SZ 1962 a zůstala tam až do jeho smrti.

Člověk se někdy musí s údivem pousmát, když zjistí, co také někteří lidé schovávají ve svých garážích, stodolách a dalších místech, kam obvykle mohou jen oni. Běžně jde o místa, kam odložíte věci běžné potřeby či staré harampádí, občas se ale jedná o pozoruhodné cennosti, ty automobilové nevyjímaje. Případ, který vám ukážeme dnes, spadá do tohoto ranku a je bizarnější o to více, že k odložení vzácného auta neposloužila ani garáž ani stodola, ale sklep pod docela nenápadným činžákem.

Nepředstavujte si sklep jako z československých paneláků, který pojme nanejvýš pár krabic od banánů, jízdní kolo a lyže, ale spíše rozsáhlejší suterén s nákladním výtahem a kójemi, které mohly v extrémním případě posloužit i k odložení menšího auta. Právě sem v roce 1983 odstavil jeden italský mechaniky velevzácnou Alfu Romeo Giulietta Sprint Zagato alias SZ, která byla vyrobena jen v 217 exemplářích. A i když měl v plánu ji opravit a znovu s ní vyrazit na silnici, ze sklepa už ji nikdy nevytáhl.

Důvod je prostý - na tomto místě přestal fungovat onen nákladní výtah a majitel bůhvíproč nehledal cestu, jak auto zase dostat ven. Možná i spekuloval na růst jeho hodnoty a správně předpokládal, že z takového místa jej přinejmenším nikdo neukradne. V tom se nemýlil, na nárůst hodnoty ale čekal moc dlouho - koncem loňského roku zemřel a protože po sobě nezanechal žádné dědice, ani závěť, vůz propadl ve prospěch státu a byl nabídnut v aukci.

Teprve díky snímkům z ní můžeme ocenit, jak výjimečný kus historie se nám díky skoro čtyři dekády trvajícímu uskladnění na zjevně suchém místě dochoval. Stroj lakovaný barvou Blu Chiaro Metallizato je považován za jednu z nejkrásnějších Alf vůbec, v provedení s hliníkovou, ručně vyráběnou karoserií od Zagata, „skly” z perspexu a odlehčeným interiérem jde navíc o ještě schopnější auto.

Motor 1,3 pod kapotou o výkonu 100 koní může nutit k pousmání, hmotnost pouhých 785 kg a skvělá aerodynamika se ale starají o to, že tento stroj dokáže uhánět rychlostí 200 km/h dříve, než by vás při pohledu na něj mohlo napadnout. Giulietty SZ se tak pravidelně a úspěšně účastnily závodů jako 24 hodin Le Mans, Targa Florio nebo 24 hodin na Nürburgringu.

Není divu, že se mezi sběrateli strhla o tento původní, nikdy nerestaurovaný stroj pořádná řež, která vystřelila konečnou cenu až na 567 tisíc Eur, tedy více než 14,5 milionu Kč. Takový poklad byste asi ve sklepě běžně nehledali...


V italském sklepě našli po 35 letech stání vzácnou Alfu. Prodala se za 14,5 milionu - 1 - Alfa Romeo Giulietta SZ nalez sklep 01V italském sklepě našli po 35 letech stání vzácnou Alfu. Prodala se za 14,5 milionu - 2 - Alfa Romeo Giulietta SZ nalez sklep 02V italském sklepě našli po 35 letech stání vzácnou Alfu. Prodala se za 14,5 milionu - 3 - Alfa Romeo Giulietta SZ nalez sklep 03V italském sklepě našli po 35 letech stání vzácnou Alfu. Prodala se za 14,5 milionu - 4 - Alfa Romeo Giulietta SZ nalez sklep 04V italském sklepě našli po 35 letech stání vzácnou Alfu. Prodala se za 14,5 milionu - 5 - Alfa Romeo Giulietta SZ nalez sklep 05V italském sklepě našli po 35 letech stání vzácnou Alfu. Prodala se za 14,5 milionu - 6 - Alfa Romeo Giulietta SZ nalez sklep 06V italském sklepě našli po 35 letech stání vzácnou Alfu. Prodala se za 14,5 milionu - 7 - Alfa Romeo Giulietta SZ nalez sklep 07V italském sklepě našli po 35 letech stání vzácnou Alfu. Prodala se za 14,5 milionu - 8 - Alfa Romeo Giulietta SZ nalez sklep 08V italském sklepě našli po 35 letech stání vzácnou Alfu. Prodala se za 14,5 milionu - 9 - Alfa Romeo Giulietta SZ nalez sklep 09V italském sklepě našli po 35 letech stání vzácnou Alfu. Prodala se za 14,5 milionu - 10 - Alfa Romeo Giulietta SZ nalez sklep 10V italském sklepě našli po 35 letech stání vzácnou Alfu. Prodala se za 14,5 milionu - 11 - Alfa Romeo Giulietta SZ nalez sklep 11V italském sklepě našli po 35 letech stání vzácnou Alfu. Prodala se za 14,5 milionu - 12 - Alfa Romeo Giulietta SZ nalez sklep 12V italském sklepě našli po 35 letech stání vzácnou Alfu. Prodala se za 14,5 milionu - 13 - Alfa Romeo Giulietta SZ nalez sklep 13V italském sklepě našli po 35 letech stání vzácnou Alfu. Prodala se za 14,5 milionu - 14 - Alfa Romeo Giulietta SZ nalez sklep 14V italském sklepě našli po 35 letech stání vzácnou Alfu. Prodala se za 14,5 milionu - 15 - Alfa Romeo Giulietta SZ nalez sklep 15
Nejen Itálii okouzluje příběh nalezené vzácné Alfy Romeo Giulietta SZ, která posledních 35 let strávila ve sklepě činžovního domu

Zdroj: Alfa Romeo Giulia & 105-series@Facebook

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše