V USA v roce 1957 zakopali nové auto pod zem. Po 50 letech ho zase vytáhli ven

Zakopání auta s cílem vytáhnout jej po dekádách ven je zvláštní zvyk, naštěstí ale není nový. A tak si můžeme už teď prohlédnout, co z takového auta po půlstoletí zbude.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

V USA v roce 1957 zakopali nové auto pod zem. Po 50 letech ho zase vytáhli ven

23.1.2019 | Mirek Mazal

V USA v roce 1957 zakopali nové auto pod zem. Po 50 letech ho zase vytáhli ven

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Zakopání auta s cílem vytáhnout jej po dekádách ven je zvláštní zvyk, naštěstí ale není nový. A tak si můžeme už teď prohlédnout, co z takového auta po půlstoletí zbude.

Minulý rok obletěla svět zpráva o bizarní mexické loterii, v níž byl hlavní výhrou nový osobní automobil. To zní jako zajímavá cena, měla ovšem háček - výherce se musel smířit s tím, že si ji bude moci převzít až poté, co zůstane 50 let pod zemí. Do té doby budou spolu s autem před všemi schovány i různé pamětihodnosti vážící se k současnosti, které po vytažení podají svědectví o současnosti města, ve kterém byl vůz zakopán.

Zní to zvláštně v Mexiku se ale do něčeho podobného nepustili jako první. Možná se nechali inspirovat nápadem obyvatel města Tulsa v americké Oklahomě, kde 15. června 1957 zahrabali Plymouth Belvedere stejného ročníku na půl století pod povrch země. Zbrusu nové zlaté kupé s nájezdem šest kilometrů ukryli pod poklop do betonové schránky, čím tehdejší představitelé města chtěli při příležitosti oslav padesátého výročí založení jeho odkázat dobové dědictví následujícím generacím.

Automobil dostal přezdívku Miss Belvedere a stal se časovou kapslí, o kterou lidé mohli mezi sebou soutěžit podobně jako v Mexiku, jen vítěz nebyl znám hned. Hra totiž spočívala v přesném tipu na počet obyvatel Tulsy v den vykopání Plymouthu. Zúčastnilo se ji 812 lidí, jejichž tipovací lístky byly zkopírovány a uloženy pod zem společně s klíčem od vozidla. Do krypty byly dále uloženy věci jako obsah dámské kabelky, cigarety, parkovací lístek, 20 litrů olovnatého benzínu, 10 litrů oleje do motoru, letecká mapa, vlajka města a USA, knihy, noviny, zpráva radnice a jiné městské dokumenty. Vítěz se mohl těšit také na spořící účet se 100 dolary, který během doby narostl sedmkrát na 700 dolarů (dnes asi 15 800 Kč).

„Pohřeb” se konal v době studené války, takže železobetonový sarkofág byl postaven tak, aby odolat i jadernému výbuchu. Miss Belvedere za zvuku fanfár klesla do své hrobky, pracovníci vyčerpali vzduch a na strop položili betonové desky a vrstvu zeminy. Všichni počítali s tím, že se autu nic nestane.

Odhalení v roce 2007 byla největší městská událost, plánování začalo 18 měsíců dopředu. Dokonce se hlásili dobrovolníci na výkopové práce. Aura tajemství zaujala každého občana, obyvatelé si moc dobře uvědomovali, co se ten rok stane. A během oslav stoleté existence města došlo k očekávanému okamžiku.

Den D si nenechalo ujít mnoho přihlížejících, sváteční vykopávky navštívili živí soutěžící nebo jejich potomci. Během půl století by hodnota neojetého Plymouthu z původních 2 000 dolarů mnohonásobně stoupla, kdyby se ovšem z auta nestala spíše ponorka než dopravní prostředek na silnici. Kryt byl sice připraven odolat atomovému výbuchu, nebyl ale vodotěsný. A právě voda kompletní Miss Belvedere těžce poškodila.

Zástupy návštěvníků přihlíželi odhalení totálního propadáku. Voda zničila vše, kam se dostala, z předmětů volně uložených v interiéru nezbylo vůbec nic. Jen vedlejší přiložená vzduchotěsná schránka odolala živlům a uchovala vzpomínky bez poškození, ale zalitý automobil neměl šanci. Motor včetně kabiny se vším uvnitř dopadly tragicky. Dychtivé pohledy vystřídalo velké zklamání.

Zrezivělý vrak vyhrál Raymond Anderson, který ale bohužel zemřel v roce 1979 a pozůstatky světlého Belvedere si tak převzala jeho sestra. Nebožtík odhadoval počet obyvatel na 384 743 jedinců, oficiální statistika roku 2007 ukázala 382 457 místních. Byl tak nejblíže ze všech soutěžících, ze své výhry by se ale Raymond asi stejně neradoval.

Sestra kvůli vysokému věku svěřila Miss Belvedere do rukou restaurátorské dílny. Navzdory hroznému stavu po vyjmutí ze země se podařilo nemožné a z hromady korodujícího šrotu se stal třpytivý exponát historického muzea v Illionis. Svým způsobem se tak oklikou původní plán naplnil.

Podobné časové schránky jsou v USA docela oblíbeným nástrojem jednosměrné komunikace s budoucností. Do uzavřených kapslí skrytých na místech, kde se předpokládá objevení následnými generacemi, bývají ukládány vzkazy a dobové předměty. Nejznámější časová schránka Detroit Century Box z roku 1900 byla časovaná na 100 let. Dále se ví o Kryptě civilizace z roku 1936 v Atlantě určené k odhalení v roce 8113. Dva další boxy jsou zakopány pod povrchem v New Yorku, autoři by je chtěli odkázat všemu živému na planetě do roku 6939. Tyto zvyky se nevyhýbají ani motoristickému prostředí, jak vidno. Člověk aby se pomalu bál kopnout do země...


V USA v roce 1957 zakopali nové auto pod zem. Po 50 letech ho zase vytáhli ven - 1 - Zakopana auta pod zemi USA 01V USA v roce 1957 zakopali nové auto pod zem. Po 50 letech ho zase vytáhli ven - 2 - Zakopana auta pod zemi USA 02V USA v roce 1957 zakopali nové auto pod zem. Po 50 letech ho zase vytáhli ven - 3 - Zakopana auta pod zemi USA 03V USA v roce 1957 zakopali nové auto pod zem. Po 50 letech ho zase vytáhli ven - 4 - Zakopana auta pod zemi USA 04V USA v roce 1957 zakopali nové auto pod zem. Po 50 letech ho zase vytáhli ven - 5 - Zakopana auta pod zemi USA 05V USA v roce 1957 zakopali nové auto pod zem. Po 50 letech ho zase vytáhli ven - 6 - Zakopana auta pod zemi USA 06V USA v roce 1957 zakopali nové auto pod zem. Po 50 letech ho zase vytáhli ven - 7 - Zakopana auta pod zemi USA 07V USA v roce 1957 zakopali nové auto pod zem. Po 50 letech ho zase vytáhli ven - 8 - Zakopana auta pod zemi USA 08V USA v roce 1957 zakopali nové auto pod zem. Po 50 letech ho zase vytáhli ven - 9 - Zakopana auta pod zemi USA 09V USA v roce 1957 zakopali nové auto pod zem. Po 50 letech ho zase vytáhli ven - 10 - Zakopana auta pod zemi USA 10V USA v roce 1957 zakopali nové auto pod zem. Po 50 letech ho zase vytáhli ven - 11 - Zakopana auta pod zemi USA 11V USA v roce 1957 zakopali nové auto pod zem. Po 50 letech ho zase vytáhli ven - 12 - Zakopana auta pod zemi USA 12V USA v roce 1957 zakopali nové auto pod zem. Po 50 letech ho zase vytáhli ven - 13 - Zakopana auta pod zemi USA 13V USA v roce 1957 zakopali nové auto pod zem. Po 50 letech ho zase vytáhli ven - 14 - Zakopana auta pod zemi USA 14V USA v roce 1957 zakopali nové auto pod zem. Po 50 letech ho zase vytáhli ven - 15 - Zakopana auta pod zemi USA 15V USA v roce 1957 zakopali nové auto pod zem. Po 50 letech ho zase vytáhli ven - 16 - Zakopana auta pod zemi USA 16V USA v roce 1957 zakopali nové auto pod zem. Po 50 letech ho zase vytáhli ven - 17 - Zakopana auta pod zemi USA 17
Plymouth Belvedere nepřežil půl století zakopaný pod zemí, pak se jej naštěstí ujali restaurátoři

Zdroj: #Mind Warehouse@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše