Ve Velké Británii objevili svérázné pohřebiště starých Lad, nevzniklo náhodou

Smutný pohled nabízí snímky na desítky kdysi hrdých aut východní provenience, která sžírá příroda kdesi ve Velké Británii. Nejde ovšem o zapomenuté vozy, ani staré vrakoviště.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Ve Velké Británii objevili svérázné pohřebiště starých Lad, nevzniklo náhodou

7.1.2019 | Petr Miler

Ve Velké Británii objevili svérázné pohřebiště starých Lad, nevzniklo náhodou

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Smutný pohled nabízí snímky na desítky kdysi hrdých aut východní provenience, která sžírá příroda kdesi ve Velké Británii. Nejde ovšem o zapomenuté vozy, ani staré vrakoviště.

Sběratelství automobilů je jistě zvláštní vášeň, ale má minimálně dvě polohy, které lze snadno pochopit. Někteří lidé mají auta rádi tak zeširoka, že si nevystačí s jedním nebo dvěma vozy, potřebují jich ke spokojenosti nejlépe desítky či stovky a střídají je podle toho, na co zrovna mají chuť. Moderní sporťák, klasický roadster, praktický kombík... Všechno za určitých okolností dokáže potěšit.

Jiní auta „silážují” s vidinou ekonomického prospěchu, neboť - s trochou nadsázky - lze podle dění v posledních letech říci, že ať už koupíte cokoli výjimečnějšího a zavřete to bez snahy o používání do garáže, za pár let to prodáte dráže. Víno, obrazy nebo auta, pro některé je to jedno a to samé. Že je nám bližší první zmíněná poloha, nemusíme dodávat, pak je tu ale ještě třetí cesta, ke které je těžké zaujmout jasný postoj.

Někteří lidé auta sbírají tak, že je prostě sbírají. Nemají v úmyslu je používat, takže je odloží klidně do míst, odkud nemohou vyjet, a ta místa nejsou jejich obývacími pokoji, ale jakoukoli dostupnou plochou v okolí, kde mohou legálně stát. Tam je klidně nechají chátrat, přesto jsou hrdí na to, že je mají a odmítají je prodat nebo z nich komukoli poskytnout náhradní díly.

O takových případech už jsme slyšeli nejednou a dnes vám můžeme přiblížit další, nám zřejmě dosud nejbližší. Svérázná kolekce, kterou vidíte na snímcích, leží relativně nedaleko, ve Velké Británii, a soustředí se v prvé řadě na auta z východního bloku, zejména pak na Lady.

Nafocené místo objevil a jeho snímky na fóru britských majitelů aut této značky zveřejnil James Smith s tím, že skutečně nejde o opuštěné vozy, vrakoviště, ani nic podobného, ale sbírku podivného, leč pro věc mimořádně zapáleného majitele. Podle Smithe a dalšího fandy Keva Barnarda si majitel přeje zůstat v anonymitě, takže nebylo zveřejněno místo, kde se vozy nachází, pár okolností tohoto případu se ale ven dostalo.

V prvé řadě je zajímavé, že majitel auta v žádném případě nehodlá prodat, jakýmkoli způsobem. Sbírá je prý s nadšením a u každého jednoho vozu zná jeho přesnou historii i okolnosti, za kterých se dostal do jeho spárů. Na nafocené místo, kde je skladuje, prý dnes nevede žádná přístupová cesta, takže dostat je odtud autem prý ani není rozumně množné - v úvahu by připadal jen přesun vrtulníkem, do kterého by ale asi kvůli dílům z VAZů 2101, 2102, 2104 či 2107 investoval peníze málokdo.

Je to zkrátka takové bizarní pohřebiště východních aut dovezených do Velké Británie do 80. let minulého století. Jak se na místo dostala, není v tuto chvíli jasné, ví se ale, že místním úřadům se tento způsob skladování úplně nezamlouvá a pokusili se majitele přimět k vyčištění celého prostoru. Ten to ale vždy odmítal a vzhledem k tomu, že se auta nachází na soukromém pozemku, zřejmě neexistuje cesta, jak jej přimět jeho přístup změnit.

Jak jsme zmínili zkraje, je otázkou, jaký přístup k takovému zacházení s auty zaujmout. Na jednu stranu je těžké odsuzovat kohokoli, kdo auta miluje, na druhou je stejně obtížné jej nezavrhnout, pokud je fakticky nechává zemřít bez toho, že by je reálně využíval nebo vůbec mohl využít. Názor si udělejte sami, fotky popsaného místa jsou na každý pád působivé...


Ve Velké Británii objevili svérázné pohřebiště starých Lad, nevzniklo náhodou - 1 - Lada sbirka pohrebiste Velka Britanie 01Ve Velké Británii objevili svérázné pohřebiště starých Lad, nevzniklo náhodou - 2 - Lada sbirka pohrebiste Velka Britanie 02Ve Velké Británii objevili svérázné pohřebiště starých Lad, nevzniklo náhodou - 3 - Lada sbirka pohrebiste Velka Britanie 03Ve Velké Británii objevili svérázné pohřebiště starých Lad, nevzniklo náhodou - 4 - Lada sbirka pohrebiste Velka Britanie 04Ve Velké Británii objevili svérázné pohřebiště starých Lad, nevzniklo náhodou - 5 - Lada sbirka pohrebiste Velka Britanie 05Ve Velké Británii objevili svérázné pohřebiště starých Lad, nevzniklo náhodou - 6 - Lada sbirka pohrebiste Velka Britanie 06Ve Velké Británii objevili svérázné pohřebiště starých Lad, nevzniklo náhodou - 7 - Lada sbirka pohrebiste Velka Britanie 07Ve Velké Británii objevili svérázné pohřebiště starých Lad, nevzniklo náhodou - 8 - Lada sbirka pohrebiste Velka Britanie 08Ve Velké Británii objevili svérázné pohřebiště starých Lad, nevzniklo náhodou - 9 - Lada sbirka pohrebiste Velka Britanie 09
Svérázná sbírka starých Lad se nachází ve Velké Británii. Majitel je takto dal dohromady zcela cíleně a stejně záměrně je skladuje na místě, odkud je téměř nemožné je vysvobodit

Zdroj: pro Lada Owners Club of Great Britain group@Facebook

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše