Aston Martin DBX: tohle je prý budoucnost luxusních GT, elektrický crossover

(+ živé foto) Aston v Ženevě ukázal svou vizi budoucnosti luxusních GT. Už ne kupé, ale crossover, už ne V12, ale elektromotory, už ne individualismus, ale rodinné hodnoty.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Aston Martin DBX: tohle je prý budoucnost luxusních GT, elektrický crossover

3.3.2015 | Mirek Brokeš | Přidat příspěvek

Aston Martin DBX: tohle je prý budoucnost luxusních GT, elektrický crossover

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ živé foto) Aston v Ženevě ukázal svou vizi budoucnosti luxusních GT. Už ne kupé, ale crossover, už ne V12, ale elektromotory, už ne individualismus, ale rodinné hodnoty.

Pokud dojde řeč na luxusní GT, obvykle je předmětem diskuze nějaké kupé s velkým motorem, ideálně V12, pod přední kapotou, pohonem zadních kol a drahými materiály vybavenou kabinou. Tedy přesně tím, co tvoří hlavní část produkce Astonu. Jak ale ukazují trendy posledních 20 let, chutě zákazníků se mění a kdo ví, jestli se i tato, prozatím neměnná představa neodebere do historie. V nižších segmentech je trend odklonu od klasických řešení jasný a popularita různých kříženců pomalu stoupá.

Snad pod vlivem tohoto faktu připravil Marek Reichman, hlavní kreativec firmy, spolu se svým týmem koncept DBX. Jak řekl Andy Palmer, šéf Astonu, úkolem pana Reichmana bylo podívat se za hranice zažitých konvencí a prozkoumat budoucnost luxusních GT. „Koncept DBX je výzvou stávajícímu statu quo v rámci segmentu luxusních GT,” řekl Palmer. „Snaží se předvídat svět, a možná svět ne až tak vzdálený, kde cestování luxusním GT nebude jen stylové a luxusní, ale bude také praktické, bude brát ohled na rodinné potřeby a odpovědnost vůči životnímu prostředí. Reprezentuje zásadní evoluci designového jazyka firmy. Čtyřsedadlová koncepce má zásadně vylepšit každodenní využitelnost. Díky faktu, že pod přední i zadní kapotu lze umístit věci pasažérů, nabízí bohatý prostor pro zavazadla,” navázal.

Jak už zaznělo, DBX je dvoudveřový, čtyřsedadlový crossover s mohutnou stavbou pontonu karoserie, kterí stojí vysoko na velkých kolech. Na něm je pak umístěna střecha v kupé tvaru. O pohon se starají čtyři elektromotory umístěné v nábojích kol, „šťávu” jim dodávají LiS baterie o neznámé kapacitě. Jízdní výkony známy nejsou, to ale není podstatné. Jde opravdu jen o stylistické cvičení, které ve výrobě nejspíš nikdy neuvidíme.

Současný trh ale naznačuje, že i mezi opravdu bohatými lidmi jsou jedinci s opravdu otevřenou myslí, jež konvence považují za něco, co je omezuje v rozletu. Pod jejich tlakem by pak opravdu mohly crossovery ovládnout i kategorii velkých GT.

Tip: Projděte si všechny novinky ženevského autosalonu 2015, máme pro vás i galerii živých fotografií přímo z Ženevy.


Aston Martin DBX: tohle je prý budoucnost luxusních GT, elektrický crossover - 1 - Aston Martin DBX zive 01Aston Martin DBX: tohle je prý budoucnost luxusních GT, elektrický crossover - 2 - Aston Martin DBX zive 02Aston Martin DBX: tohle je prý budoucnost luxusních GT, elektrický crossover - 3 - Aston Martin DBX zive 03Aston Martin DBX: tohle je prý budoucnost luxusních GT, elektrický crossover - 4 - Aston Martin DBX zive 04Aston Martin DBX: tohle je prý budoucnost luxusních GT, elektrický crossover - 5 - Aston Martin DBX zive 05Aston Martin DBX: tohle je prý budoucnost luxusních GT, elektrický crossover - 6 - Aston Martin DBX zive 06Aston Martin DBX: tohle je prý budoucnost luxusních GT, elektrický crossover - 7 - Aston Martin DBX zive 07Aston Martin DBX: tohle je prý budoucnost luxusních GT, elektrický crossover - 8 - Aston Martin DBX zive 08Aston Martin DBX: tohle je prý budoucnost luxusních GT, elektrický crossover - 9 - Aston Martin DBX zive 09Aston Martin DBX: tohle je prý budoucnost luxusních GT, elektrický crossover - 10 - Aston Martin DBX zive 10Aston Martin DBX: tohle je prý budoucnost luxusních GT, elektrický crossover - 11 - Aston Martin DBX zive 11
Aston Martin DBX nás zaujal hlavně luxusně zpracovaným interiérem

Aston Martin DBX: tohle je prý budoucnost luxusních GT, elektrický crossover - 12 - Aston Martin DBX Concept 2015 01Aston Martin DBX: tohle je prý budoucnost luxusních GT, elektrický crossover - 13 - Aston Martin DBX Concept 2015 02Aston Martin DBX: tohle je prý budoucnost luxusních GT, elektrický crossover - 14 - Aston Martin DBX Concept 2015 03Aston Martin DBX: tohle je prý budoucnost luxusních GT, elektrický crossover - 15 - Aston Martin DBX Concept 2015 04Aston Martin DBX: tohle je prý budoucnost luxusních GT, elektrický crossover - 16 - Aston Martin DBX Concept 2015 05Aston Martin DBX: tohle je prý budoucnost luxusních GT, elektrický crossover - 17 - Aston Martin DBX Concept 2015 06Aston Martin DBX: tohle je prý budoucnost luxusních GT, elektrický crossover - 18 - Aston Martin DBX Concept 2015 07Aston Martin DBX: tohle je prý budoucnost luxusních GT, elektrický crossover - 19 - Aston Martin DBX Concept 2015 08Aston Martin DBX: tohle je prý budoucnost luxusních GT, elektrický crossover - 20 - Aston Martin DBX Concept 2015 09Aston Martin DBX: tohle je prý budoucnost luxusních GT, elektrický crossover - 21 - Aston Martin DBX Concept 2015 10Aston Martin DBX: tohle je prý budoucnost luxusních GT, elektrický crossover - 22 - Aston Martin DBX Concept 2015 11Aston Martin DBX: tohle je prý budoucnost luxusních GT, elektrický crossover - 23 - Aston Martin DBX Concept 2015 12
Tohle je prý budoucnost luxusních GT. Nejsme si jisti, zda nám tak úplně voní...

Mirek Brokeš

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.