Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan

Tradiční technikou v novém hávu se Audi pokusí oslovit své zákazníky v případě nového modelu A7 Sportback. Krom specifického vzhledu se novinka pokusí zaujmout i praktickou stránkou věci. Nabídne totiž mj. přes 530 litrů zavazadlového prostoru.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan

27.7.2010 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Tradiční technikou v novém hávu se Audi pokusí oslovit své zákazníky v případě nového modelu A7 Sportback. Krom specifického vzhledu se novinka pokusí zaujmout i praktickou stránkou věci. Nabídne totiž mj. přes 530 litrů zavazadlového prostoru.

Mnoho automobilek se dnes svými novými modely snaží vytvářet nové tržní segmenty. Zejména prestižní výrobci jako by už nevěděli co nového vymyslet a trhy zaplavují stále dalšími „kříženci” existujících tříd. Však vzpomeňme vozy jako Mercedes R či CLS nebo BMW X6 a 5 GT a ani Audi nezůstalo stranou, když loni vytáhlo do boje s S5 Sportback. Nyní tu máme další Sportback, tentokrát se zcela novým označením A7. Co všechno nabídne?

Umírněnější vzhled mnoha chutí

Nová A7 má být elegantní jako kupé, komfortní a prestižní jako limuzína a praktická jako kombi. Přeberte si tato slova z úst Audi jak chcete, ale faktem je, že novinka opravdu kombinuje vlastnosti sedanu (čtyři dveře), kupé (nižší stavba se splývající zádí) a kombi (opravdu velký kufr přístupný skrze páté dveře).

Po stránce vzhledu je trochu zklamáním provedení přídě ve stylu nové A8 nebo starší A4 a A5, které ztratilo hodně svébtytnosti proti konceptu Sportback představeném loni v Detroitu. Profil a záď se „meziročně” prakticky nezměnily a ponéchavají si svou osobitost i jistou eleganci. Vůz je dlouhý 4,97 metru a široký 1,91 metru, je tedy poměrně mohutný, vysoký je však jen 1,42 metru.

Interiér osloví nejen obrovským zavazadelníkem

Linie exteriéru A7 mají své zastoupení i v interiéru. Charakteristickým prvkem je horizontální linie, která obepíná prostor pro řidiče a spolujezdce a také místo pro cestující vzadu. Pro ty jsou připravena pouze dvě sedadla, vůz je tedy jen čtyřmístný.

V interiéru stojí dále za povšimnutí monitor palubního systému s úhlopříčkou 6,5 palce (8 palců s MMI touch), který je zapušten do přístrojové desky v leskle černém rámecku a po zapnutí zapalování vyjíždí vzhůru do zorného pole řidiče. Středový panel přístrojové desky je natočený k řidiči, který tak má lepší přístup k ovládacím prvkům především automatické klimatizace. Ostatní funkce se ovládají prostřednictvím systému MMI (Multimedia Interface), jenž je umístěn na širokém stredovém tunelu. Jeho varianta MMI touch kombinuje navigační systém s pevným diskem a zadávání dat prostřednictvím touchpadu, s nímž může ridic ovládat snadno a rychle mnoho funkcí - cíl pro navigační systém nebo telefonní číslo lze například napsat prstem přímo na touchpad.

Velkorysý zavazadlový prostor ukrytý pod velkým zadním víkem s velkým úhlem otevření nabízí pozoruhodnou užitnou hodnotu a umožňuje snadnou manipulaci se zavazadly. Základní objem 535 litru lze sklopením operadel zadních sedadel zvětšit na 1 390 litru.

Spousta elektroniky na palubě

Audi se pokusilo maximálně omezit hmotnost vozu, výsledek ale není až tak přesvědčivý. Kombinovaná konstrukce z oceli a hliníku je přesto o 15 % lehčí než srovnatelná celoocelová karoserie a základní verze modelu 3,0 TDI s výkonem 150 kW (204 k) a převodovkou Multitronic má pohotovostní hmotnost ještě snesitelných 1 695 kg.

Karoserie je z více než 20 % vyrobena z lehkého hliníku. Jedná se o odlitky, hliníkové profily nebo hliníkové plechy. Hlavní zastoupení v konstrukci karoserie mají speciální oceli různých pevnostních tříd. Audi používá v mnoha oblastech také tzv. „tailored blanks” tvořené plechy ruzné tlouštky, které jsou ve více namáhaných zónách silnější a pevnější.

Audi dále připravilo pro A7 Sportback širokou paletu asistenčních systémů. Ty jsou vzájemně úzce provázané a spolupracují i s dalšími systémy ve vozidle, což zvyšuje jejich mnohostrannost. Základem asistenčních systémů je adaptivní tempomat ACC s funkcí Stop & Go, který využívá čtyři radarové senzory, videokameru a ultrazvukové senzory, zpracovává data z navigačního systému a sleduje celou řadu dalších signálu. Řidič si může pomocí MMI zvolit, zda se má zapnutý adaptivní tempomat ACC chovat „dynamicky“, „standardně“ nebo „komfortně“.

Dalším zajímavým asistenčním systémem je Audi side assist, který řidiče upozorňuje na kritické situace při změně jízdního pruhu v rychlosti od 30 km/h, a to na základe snímání situace vedle a za vozem pomocí radarového čidla. Důležitá dopravní značení vč. doplňkových značek rozpoznává speciální kamera. Řidič je na omezení upozorňován příslušnými symboly na displeji v panelu sdružených přístrojů nebo na přání na head-up displeji promítaném na čelní sklo.

Systém nočního vidění pracuje s infračervenou kamerou a na černobílém obrazu promítaném na displej v panelu sdružených přístrojů červeně označuje rozpoznané osoby pred vozidlem.

Pro A7 Sportback jsou k dispozici ruzné varianty bezpečnostního systému Audi pre sense, který podniká preventivní opatření v případě hrozící kolize. V provedení Audi pre sense basic reaguje systém na nestabilitu vozidla, pri níž napne bezpečnostní pásy na předních sedadlech, přivře všechna okna a upozorní vzadu jedoucí vozidlo blikáním výstražných světel.

V kombinaci s adaptivním tempomatem ACC Stop & Go je k dispozici verze Audi pre sense front, jejímž úkolem je pokud možno zabránit nárazu do vpředu jedoucího vozidla, případne omezit následky takové nehody. Pokud řidič v kritické situaci nebrzdí s dostatečnou intenzitou, systém automaticky zvýší brzdný tlak. Elektronický „anděl strážný“ začne v případě nutnosti částecně brzdit a preventivně přitáhne bezpecnostní pásy. Pokud řidič stále nereaguje, zvýší Audi pre sense front v dalším kroku brzdnou sílu a provede preventivní ochranná opatření. U vozidel se systémem Audi pre sense plus následuje ve fázi neodvratitelné nehody maximální brzdění, které dokáže snížit nárazovou rychlost až o 40 km/h.

Systém Audi pre sense rear je funkčně propojen se systémem Audi side assist. Pokud rozpozná riziko nárazu zezadu, upozorní vzadu jedoucí řidiče zapnutím výstražných blikačů. V případě zhoršující se situace aktivuje preventivní ochranná opatření.

Použití elektromechanického posilovače řízení v A7 Sportback umožnilo nabídnout dva nové asistenční systémy. Jedním z nich je Audi active lane assist, který kamerou sleduje vymezení jízdních pruhů. Jakmile vůz začne nechtěně opouštet svůj jízdní pruh, upraví systém směr jízdy automatickým zásahem do řízení. Druhou inovací je parkovací asistent, který dokáže vyhledat vhodné parkovací místo a prevzít rízení místo řidiče behem couvání do volné mezery.

Pro začátek se čtyřmi motory

Pojďme ale již raději pod kapotu. Zpočátku bude Audi dodávat modely A7 Sportback se čtyřmi motory V6, z nichž dva jsou zážehové a dva vznětové. Rozpetí výkonu je od 150 kW (204 k) do 220 kW (300 k). K dispozici budou výlučně automatické převodovky S-Tronic (DSG) a Multitronic (bezestupňová převodovky typu CVT) a pohon předních nebo všech kol. Všechny motory pracují s novým řízením chladicího okruhu, rekuperačním systémem (vyšším zapojením alternátoru při brzdění, nic více) a systémem Start-Stop.

Šestiválec 2,8 FSI dosahuje nejvyššího výkonu 150 kW (204 k) při 5 250 min-1 a maximálního točivého momentu 280 N.m v rozsahu otáček do 3 000 do 5 000 min-1. Verze 2,8 FSI Quattro s automatickou převodovkou S-tronic zrychlí z 0 na 100 km/h za 8,3 s a dosahuje nejvyšší rychlosti 235 km/h. V průměru spotrebuje jen 8,0 l/100 km (emise CO2 187 g/km).

Motoru 3,0 TFSI s mechanicky poháneným kompresorem poskytuje nejvyšší výkon 220 kW (300 k) pri 5250 - 6500 min-1 a maximální točivý moment 440 N.m od 2 900 do 4 500 min-1. V kombinaci s S-tronikem a pohonem všech kol Quattro dosahuje zrychlení z 0 na 100 km/h jen za 5,6 s a při 250 km/h učiní další akceleraci přítrž elektronický omezovač. Normovaná spotreba je jen 8,2 l/100 km (emise CO2 190 g/km).

Turbodiesel 3,0 TDI je v nabídce ve dvou variantách. Výkonnejší z nich je vyladěna na 180 kW (245 k) od 4 000 do 4 500 min-1 a 500 N.m od 1 400 do 3 250 min-1. Také v tomto případě probíhá přenos hnací síly na vozovku prostřednictvím prevodovky S-tronic a pohonu Quattro. Zrychlení z nuly na 100 km/h zvládá tato verze za 6,5 s, nejvyšší rychlost je 250 km/h (elektronicky omezena) a průmerná spotřeba paliva pak 6,0 l/100 km (emise CO2 158 g/km).

Z hlediska emisí je nepřekonatelná varianta motoru 3,0 TDI, která bude následovat o trochu později. Přestože dosahuje nejvyššího výkonu 150 kW (204 k) při 3 750 až 4 500 min-1, spotřebuje A7 Sportback s předním pohonem a bezstupňovou převodovkou Multitronic v průměru jen 5,3 l/100 km (emise CO2 139 g/km), a to pěi dynamice dokumentované zrychlením z 0 na 100 km/h za 7,6 s a nejvyšší rychlostí 235 km/h.

Zákazníci se budou moci rozhodnout také pro verzi 3,0 TDI 150 kW s pohonem Quattro, která poskytuje maximální točivý moment 450 N.m místo 400 N.m u varianty s předním pohonem ve shodném rozpětí otácek od 1 250 do 3 500 min-1.

A7 Sportback přijde na trh se solidní základní výbavou, z níž jmenujme alespoň Audi pre sence basic, dvouzónovou automatickou klimatizaci, vyhřívaná přední sedadla, bezklíčové spouštení motoru tlačítkem Engine-Start-Stop, systém Start-Stop, světelný a deštový senzor, čtyřramenný multifunkcní volant s vencem obšitým kůží, bi-xenonové svetlomety, Audi parking system plus, Audi Sound System, elektromechanickou parkovací brzdu a elektricky ovládané zadní výklopné víko kufru. Mnohem bohatší ale bude nabídka příplatkové výbavy, která je na první pohled takřka nekonečná...

Audi A7 Sportback u nás bude možné objednávat již od srpna a první vozy budou dodány zákazníkum na podzim. Ceny v brzku dostupných verzí přikládáme.

Ceny Audi A7 Sportback

2,8 multitronic, 150 kW* - 1 331 200 Kč s DPH
3,0 TFSI S tronic quattro, 220 kW - 599 000 Kč s DPH
3,0 TDI multitronic, 150 kW* - 1 409 200 Kč s DPH
3,0 TDI S tronic quattro, 180 kW - 1 583 400 Kč s DPH

Verze označené * budou k dispozici později

Fotografie Audi A7 Sportback


Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 1 - Audi A7 Sportback oficialni 001Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 2 - Audi A7 Sportback oficialni 002Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 3 - Audi A7 Sportback oficialni 003Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 4 - Audi A7 Sportback oficialni 004Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 5 - Audi A7 Sportback oficialni 005Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 6 - Audi A7 Sportback oficialni 006Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 7 - Audi A7 Sportback oficialni 007Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 8 - Audi A7 Sportback oficialni 008Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 9 - Audi A7 Sportback oficialni 009Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 10 - Audi A7 Sportback oficialni 010Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 11 - Audi A7 Sportback oficialni 011Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 12 - Audi A7 Sportback oficialni 012Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 13 - Audi A7 Sportback oficialni 013Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 14 - Audi A7 Sportback oficialni 014Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 15 - Audi A7 Sportback oficialni 015Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 16 - Audi A7 Sportback oficialni 016Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 17 - Audi A7 Sportback oficialni 017Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 18 - Audi A7 Sportback oficialni 018Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 19 - Audi A7 Sportback oficialni 019Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 20 - Audi A7 Sportback oficialni 020Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 21 - Audi A7 Sportback oficialni 021Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 22 - Audi A7 Sportback oficialni 022Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 23 - Audi A7 Sportback oficialni 023Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 24 - Audi A7 Sportback oficialni 024Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 25 - Audi A7 Sportback oficialni 025Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 26 - Audi A7 Sportback oficialni 026Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 27 - Audi A7 Sportback oficialni 027Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 28 - Audi A7 Sportback oficialni 028Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 29 - Audi A7 Sportback oficialni 029Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 30 - Audi A7 Sportback oficialni 030Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 31 - Audi A7 Sportback oficialni 031Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 32 - Audi A7 Sportback oficialni 032Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 33 - Audi A7 Sportback oficialni 033Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 34 - Audi A7 Sportback oficialni 034Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 35 - Audi A7 Sportback oficialni 035Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 36 - Audi A7 Sportback oficialni 036Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 37 - Audi A7 Sportback oficialni 037Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 38 - Audi A7 Sportback oficialni 038Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 39 - Audi A7 Sportback oficialni 039Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 40 - Audi A7 Sportback oficialni 040Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 41 - Audi A7 Sportback oficialni 041Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 42 - Audi A7 Sportback oficialni 042Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 43 - Audi A7 Sportback oficialni 043Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 44 - Audi A7 Sportback oficialni 044Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 45 - Audi A7 Sportback oficialni 045Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 46 - Audi A7 Sportback oficialni 046Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 47 - Audi A7 Sportback oficialni 047Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 48 - Audi A7 Sportback oficialni 048Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 49 - Audi A7 Sportback oficialni 049Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 50 - Audi A7 Sportback oficialni 050Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 51 - Audi A7 Sportback oficialni 051Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 52 - Audi A7 Sportback oficialni 052Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 53 - Audi A7 Sportback oficialni 053Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 54 - Audi A7 Sportback oficialni 054Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 55 - Audi A7 Sportback oficialni 055Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 56 - Audi A7 Sportback oficialni 056Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 57 - Audi A7 Sportback oficialni 057Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 58 - Audi A7 Sportback oficialni 058Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 59 - Audi A7 Sportback oficialni 059Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 60 - Audi A7 Sportback oficialni 060Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 61 - Audi A7 Sportback oficialni 061Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 62 - Audi A7 Sportback oficialni 062Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 63 - Audi A7 Sportback oficialni 063Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 64 - Audi A7 Sportback oficialni 064Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 65 - Audi A7 Sportback oficialni 065Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 66 - Audi A7 Sportback oficialni 066Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 67 - Audi A7 Sportback oficialni 067Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 68 - Audi A7 Sportback oficialni 068Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 69 - Audi A7 Sportback oficialni 069Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 70 - Audi A7 Sportback oficialni 070Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 71 - Audi A7 Sportback oficialni 071Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 72 - Audi A7 Sportback oficialni 072Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 73 - Audi A7 Sportback oficialni 073Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 74 - Audi A7 Sportback oficialni 074Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 75 - Audi A7 Sportback oficialni 075Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 76 - Audi A7 Sportback oficialni 076Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 77 - Audi A7 Sportback oficialni 077Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 78 - Audi A7 Sportback oficialni 078Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 79 - Audi A7 Sportback oficialni 079Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 80 - Audi A7 Sportback oficialni 080Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 81 - Audi A7 Sportback oficialni 081Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 82 - Audi A7 Sportback oficialni 082Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 83 - Audi A7 Sportback oficialni 083Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 84 - Audi A7 Sportback oficialni 084Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 85 - Audi A7 Sportback oficialni 085Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 86 - Audi A7 Sportback oficialni 086Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 87 - Audi A7 Sportback oficialni 087Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 88 - Audi A7 Sportback oficialni 088Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 89 - Audi A7 Sportback oficialni 089Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 90 - Audi A7 Sportback oficialni 090Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 91 - Audi A7 Sportback oficialni 091Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 92 - Audi A7 Sportback oficialni 092Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 93 - Audi A7 Sportback oficialni 093Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 94 - Audi A7 Sportback oficialni 094Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 95 - Audi A7 Sportback oficialni 095Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 96 - Audi A7 Sportback oficialni 096Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 97 - Audi A7 Sportback oficialni 097Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 98 - Audi A7 Sportback oficialni 098Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 99 - Audi A7 Sportback oficialni 099Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 100 - Audi A7 Sportback oficialni 100Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 101 - Audi A7 Sportback oficialni 101Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 102 - Audi A7 Sportback oficialni 102Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 103 - Audi A7 Sportback oficialni 103Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 104 - Audi A7 Sportback oficialni 104Audi A7 Sportback: kupé-kombi-sedan - 105 - Audi A7 Sportback oficialni 105

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.