BMW od léta 2013: více vozů s xDrive, nová 335d a Launch Control pro „neeMka”

Německá automobilka BMW má na letošní léto připravenou poměrně rozsáhlou škálu novinek, tak se na ně pojďme postupně podívat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

BMW od léta 2013: více vozů s xDrive, nová 335d a Launch Control pro „neeMka”

7.5.2013 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek

BMW od léta 2013: více vozů s xDrive, nová 335d a Launch Control pro „neeMka”

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Německá automobilka BMW má na letošní léto připravenou poměrně rozsáhlou škálu novinek, tak se na ně pojďme postupně podívat.

Nová emisní norma EU6 začne platit až od září 2014, ale zase proč se nepochlubit, když máte mezi svými auty spoustu nových modelů, které jsou schopné plnit ji v předstihu. Něco v tomto smyslu vzkazuje i automobilka BMW ve své nejnovější tiskové zprávě. Mnichov říká, že nové nařízení zvládnou všechny jejich vozy vybavené benzínovými motory TwinPower, včetně těch od divize M GmbH a Euro 6 nebude cizí ani naftovým BMW s technologií BluePerformance.

Bavorská značka má však pro letošní rok připravených poněkud více dílčích novinek. Jednou z nich je zavedení pohonu všech kol v kombinaci dvoulitrovým dieselem o výkonu 143 koní pro řady 1 a 3. BMW 118d xDrive bude od léta k mání v tří i pětidveřovém provedení a BMW 318d xDrive zase koupíte jako sedan i kombi Touring.

Pokud vám je nafta blízká, mohlo by vás zajímat, že na trh ve stejném termínu dorazí také špičková varianta trojkové řady s označením 335d, vybavená třílitrovým řadovým šestiválcem, dvojicí turbodmychadel a maximálním výkonem 313 koní. Má to však pár háčků. Časem se to možná změní, ale BMW ji bude od počátku nabízet pouze jako sedan, výlučně s pohonem všech kol xDrive a stejně jako v případě 330d jinou než osmistupňovou automatickou převodovku ZF pro ni neobjednáte.

S uvedeným automatem souvisí také další úprava vozů v portfoliu BMW. Automobilka se od letošního léta rozhodla vybavit řadu 1, 3 a 6 systémem kontroly rozjezdu, známý jinak též pod označením Launch Control. Aktivace elektronicky podporující co nejrychlejší rozjezd z místa bude možné aktivovat prostým přepnutím stabilizační kontroly DSC do módu nazvaného DTC, přesunem páky voliče do polohy S a zašlápnutím brzdového pedálu. Pak stačí (pro ty, co to neznají) jen současně přidat plný plyn a následně uvolnit levou nohu. Ostatně v akci můžete tento systém vidět třeba v našem videu s akcelerací modelu X6 M.

Aby se snad neřeklo, že BMW podporuje maximální akceleraci spojenou s vyšší spotřebou paliva, automobilka současně vykompenzuje Launch Control zmiňovaných modelů povinným zavedením režimu nazvaného Eco Pro. Ten v rychlostech od 50 do 160 km/h využívá tzv. sailing mode, který při uvolnění plynového pedálu a bez aktivace brzd co nejdříve odpojuje přímé přemostění motoru a automatu - jinými slovy, vyřazuje bez požadavku na výkon na neutrál. Pokud si majitel do vozu současně objedná příplatkovou navigaci Professional a aktivuje příslušnou funkci, elektronika bude indikovat „ideální“ momenty uvolnění plynu před zatáčkami nebo zónami omezením rychlosti.

Poslední letní novinkou automobilky BMW je rozšíření systémů Driving Assistant a Driving Assistant Plus v řadě 7 o další senzory, kamery či funkce, takže vůz bude schopen v městských rychlostech sledovat provoz a chodce a v krizových situacích automaticky zpomalovat. Aktivní tempomat fungující od 0 do 210 km/h po zastavení v provozu uvede v činnost stop-start a systém sledování nežádoucí změny pruhu Lane Departure Warning bude fungovat již od 20 km/h. Rozšířené funkce řidiči zobrazí inovovaný head-up displej, který nově ukáže také příchozí telefonické hovory nebo doplňkové informace multimediálního rozhraní. Šestka a sedmička se systémem nočního vidění navíc získají technologii detekování chodců a zvířat upozorňující na možnou kolizi zvýrazněním jejich siluet.


BMW od léta 2013: více vozů s xDrive, nová 335d a Launch Control pro „neeMka” - 1 - BMW novinky 2013 118d xDrive 01BMW od léta 2013: více vozů s xDrive, nová 335d a Launch Control pro „neeMka” - 2 - BMW novinky 2013 118d xDrive 02BMW od léta 2013: více vozů s xDrive, nová 335d a Launch Control pro „neeMka” - 3 - BMW novinky 2013 318d xDrive 01BMW od léta 2013: více vozů s xDrive, nová 335d a Launch Control pro „neeMka” - 4 - BMW novinky 2013 318d xDrive 02BMW od léta 2013: více vozů s xDrive, nová 335d a Launch Control pro „neeMka” - 5 - BMW novinky 2013 bezpecnostni systemBMW od léta 2013: více vozů s xDrive, nová 335d a Launch Control pro „neeMka” - 6 - BMW novinky 2013 nocni videni 01BMW od léta 2013: více vozů s xDrive, nová 335d a Launch Control pro „neeMka” - 7 - BMW novinky 2013 nocni videni 02
Inovovaný systém nočního vidění se postará o zvýraznění zvířat a chodců

Miro Mihálik

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.