Britové ukázali interiér aut nejbližší budoucnosti, s Němci si výjimečně notují

Interiéry aut se v posledních letech proměnily prakticky k nepoznání kvůli jejich stále větší digitalizaci. Tento proces ale nekončí, dalším krokem jsou i podle Britů 3D-displeje.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Britové ukázali interiér aut nejbližší budoucnosti, s Němci si výjimečně notují

20.8.2019 | Mirek Mazal

Britové ukázali interiér aut nejbližší budoucnosti, s Němci si výjimečně notují

/

Interiéry aut se v posledních letech proměnily prakticky k nepoznání kvůli jejich stále větší digitalizaci. Tento proces ale nekončí, dalším krokem jsou i podle Britů 3D-displeje.

Auta jsou v principu prakticky stále stejná, konkrétní řešení některých jejich částí ale zejména v určitých érách prochází dramatickým vývojem. V posledních dekádách bychom takových oblastí našli hned několik, skoro k nepoznání se ale proměnily interiéry a způsob, jakým k nám automobily „promlouvají”.

Však vzpomeňte na typická auta počátku 90. let. Obvyklé v nich byly analogové displeje s „budíky”, mezi nimiž ani otáčkoměr nebyl samozřejmostí, pár „knoflíků” nastavujících ty nejnezbytnější funkcí a manuální ovládání naprosté většiny věcí včetně třeba teploty ventilace či uzavírání vnitřního okruhu. O necelé tři dekády později jsme úplně jinde - auta jsou vybavená tak moc, že něco jako ruční stahování oken už pomalu ani neexistuje, ovládaných funkcí je tolik, že minimálně část nastavení se musela přesunout do palubních systémů a analogová zobrazení čehokoli postupně mizí i z těch nejobyčejnějších aut.

Štafetu přebraly displeje, které v některých vozech mají na starosti nejen veškerá zobrazení, ale i veškeré ovládání. Dražší auta tak musí udělat opět krok vpřed a tím jsou displeje s prostorovým zobrazením. Tato novinka by měla sloužit nejen jako bezpečnostní prvek pro řidiče, ale i jako prostředek k zintenzivnění zábavy cestujících. Před pár dny o tomto řešení jako o dalším vývojovém kroku hovořili Němci a jindy rivalitní Britové z Jaguaru a Land Roveru je s krátkým časovým odstupem následují.

Ostrovní technologie vznikla ve spolupráci automobilky s týmem odborníků pokročilé fotoniky a elektroniky Cambridgeské univerzity. Nový systém se primárně zaměřuje na zlepšení reakčních časů řidičů prostřednictvím prostorového promítání výstrah do zorného pole coby součásti tzv. rozšířené reality.

Použití 3D-displejů by tímto způsobem mělo vést ke zvýšení bezpečnosti silnic prostřednictvím stimulace přirozenějších reakcí na možné nebezpečí. Znaky a symboly by šlo použít například k upozornění na vybočení z jízdního pruhu, k varování před kolonou, před špatným počasím a podobně. Zapojení čidel sledujících hlavu a oči posádky by zajistilo viditelnost trojrozměrných efektů bez použití brýlí jako v kině.

Kromě bezpečnosti automobilka upozorňuje na další využití techniky. Promítání bude možné využít také pro pobavení posádky, nejlépe pak v „plně autonomní budoucnosti“. Jaguar Land Rover tím myslí sledování 3D-filmů, pozorování jízdních podrobností nebo načítání zajímavých informací o vozidle či projížděné trase ve formě prostorových obrazů v nitru kabiny.

Technik Valerian Meijering z týmu tvůrců říká, že novinka „nejen poskytuje zákazníkům mnohem intenzivnější zážitek, ale je i součástí naší strategie Destination Zero“, v rámci níž by Britové chtěli udělat z aut poněkud utopicky něco, co nemá žádný negativní vliv na život Prostorové zobrazení je pak zásadním přispěním také pro inteligentní interiér zvaný Smart Cabin, který vytváří „personalizovaný prostor uvnitř vozidla pro řidiče a cestující s vylepšenými bezpečnostními, zábavními a komfortními funkcemi“.

Na rozdíl od Němců Britové zatím nehovoří o konkrétním termínu uvedení těchto řešení do sériové výroby, ale čekejme něco takového v nejbližších letech - „obyčejné” digitální přístrojovky už dnes mají i auta jako Škoda Scala. A teď si vezměte, že v takové Škodě Favorit byly luxusem digitální hodinky...


Britové ukázali interiér aut nejbližší budoucnosti, s Němci si výjimečně notují - 1 - Jaguar Land Rover palubovka 3D foto 01Britové ukázali interiér aut nejbližší budoucnosti, s Němci si výjimečně notují - 2 - Jaguar Land Rover palubovka 3D foto 02Britové ukázali interiér aut nejbližší budoucnosti, s Němci si výjimečně notují - 3 - Jaguar Land Rover palubovka 3D foto 03Britové ukázali interiér aut nejbližší budoucnosti, s Němci si výjimečně notují - 4 - Jaguar Land Rover palubovka 3D foto 04
Jaguar Land Rover představil interiér aut nejbližší budoucnosti, postaven je hlavně kolem displejů s třídimenzionálním zobrazením

Zdroj: Jaguar Land Rover

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše