Dodge Charger Redline a Chrysler 200 Super S: detroitské dárky divize Mopar

Koncern Chrysler rozšiřuje nabídku paketů pro modely 200 a Charger. Zdalipak se do Evropy něco dostane pod značkou Lancia?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Dodge Charger Redline a Chrysler 200 Super S: detroitské dárky divize Mopar

2.1.2012 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek

Dodge Charger Redline a Chrysler 200 Super S: detroitské dárky divize Mopar

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Koncern Chrysler rozšiřuje nabídku paketů pro modely 200 a Charger. Zdalipak se do Evropy něco dostane pod značkou Lancia?

Mopar je zkratka pro Motor Parts a jinak též termín užívaný jednou z velmi vyhledávaných divizí koncernu Chrysler zabývající se servisem, úpravami a (jak název napovídá) náhradními díly, a to nejen na motory. Jinak řečeno, pokud máte i ty nejšílenější nápady, jak upravit svůj Dodge, starý Plymouth, Jeep či Chrysler jakéhokoli data výroby pomocí originálních komponentů, obvykle stačí podívat se do příslušného regálu a najdete to tam.

A teď k něčemu konkrétnějšímu. Chrysler plánuje na blížící se NAIAS v Detroitu představit na základě sedanu 200 verzi Mopar s názvem Super S. Seznam úprav obsahuje nový přední spoiler, matně chromované rámečky mlhovek a podobným způsobem upravený povrch lemu masky chladiče. V černé mřížce je pak zapuštěné logo. Na bocích se dále objevily nástavce prahů a z profilu nejlépe vyniknou i nová 18" kola s matně šedivým eloxem. Záď dvoustovky byla dozdobena spoilerem, černým plastem v nárazníku připomínající svým tvarem difuzor a dvojící samostatných koncovek výfuku.

To vše je součástí tzv. Stage One. Dvojka zahrnuje modifikované tlumiče, snížené pružiny, kit sání a jinou poslední část výfukového systému za katalyzátorem. Kompletní výbavu lze objednávat pro vůz modelového roku 2012 jak pro 2,4litrový čtyřválec o výkonu 175 koní, tak i šestiválec Pentastar o objemu 3,6 litru, výkonu 287 koní a točivém momentu 353 newtonmetrů.

Podobnou péči teď ale můžete věnovat také úpravám automobilu, u kterého jsou komponenty Mopar historicky poněkud více doma. V Detroitu se kromě Chrysleru 200 objeví pod hlavičkou Motor Parts ještě Dodge Charger Redline. Možnosti utrácet budou i zde rozděleny do tří balíčků. Stage I se týká výlučně vzhledu a tentokrát dostanete černá 20" kola, matně černou vinylovou střechu a nějaké věci z karbonu, hliníku, nerezu a pár nálepek a dalších ozdob vzdávajících hold původnímu Chargeru z roku 1970.

U Stage II to začíná být zajímavější pro všechny, kteří davají přednost jízdě před naleštěnou karoserií. Charger Redline ve druhé fázi dostane upravený výfukový systém, odolnější brzdové obložení a v motorovém prostoru se navíc objevuje rozpěra zlepšující tuhost přední části karoserie.

Skutečné možnosti Chrysleru ale odaluje až Stage III. Verze Redline vychází z Chargeru R/T vybaveného litinovým osmiválcem HEMI o objemu 5,7 litru a výkonu 370 hp. Mopar vám nicméně nacpe pod kapotu celohliníkové sedmilitrové HEMI Gen III High Output 426 (objem v krychlových palcích) s výkonem 590 hp, tedy asi 598 koní. Ručně stavěná jednotka má kovanou klikovou hřídel, zesílené ocelové ojnice, zakázkové hliníkové písty a ostřejší nasávací i výfukové vačky.

Mopar kromě tradičního továrního tuningu nabízí třeba možnost vybavit vůz elektronickým sledováním, aplikace do chytrých telefónů informující o stavu automobilu, diagnostikou, wi-fi připojením, ale třeba i takovými specialitami, jako je přestavba sériového automobilu na závodní dragster osazený desetiválcem o objemu přes 8,2 litru.

A co takto vyladěné vozy dovedou? To uvidíme již za pár dní v Detroitu. Tedy spíše nám to tam lidé z Chrysleru poví, že by po výstavišti s právě představenými novinkami jezdili, očekávat nelze...


Dodge Charger Redline a Chrysler 200 Super S: detroitské dárky divize Mopar - 1 - dodge charger redline 01Dodge Charger Redline a Chrysler 200 Super S: detroitské dárky divize Mopar - 2 - dodge charger redline 02Dodge Charger Redline a Chrysler 200 Super S: detroitské dárky divize Mopar - 3 - dodge charger redline 03
Hemi 5,7 vám Mopar vymění za sedmilitrový osmiválec o výkonu téměř 600 koní

Dodge Charger Redline a Chrysler 200 Super S: detroitské dárky divize Mopar - 4 - Chrysler 200 Super S Mopar 01Dodge Charger Redline a Chrysler 200 Super S: detroitské dárky divize Mopar - 5 - Chrysler 200 Super S Mopar 02
Pro dvoustovku má Mopar dva balíčky - stylistický a podvozkový, který obsahuje také upravený výfukový systém

Miro Mihálik

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše