Dodge Charger Redline a Chrysler 200 Super S: detroitské dárky divize Mopar

Koncern Chrysler rozšiřuje nabídku paketů pro modely 200 a Charger. Zdalipak se do Evropy něco dostane pod značkou Lancia?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Dodge Charger Redline a Chrysler 200 Super S: detroitské dárky divize Mopar

2.1.2012 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek

Dodge Charger Redline a Chrysler 200 Super S: detroitské dárky divize Mopar

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Koncern Chrysler rozšiřuje nabídku paketů pro modely 200 a Charger. Zdalipak se do Evropy něco dostane pod značkou Lancia?

Mopar je zkratka pro Motor Parts a jinak též termín užívaný jednou z velmi vyhledávaných divizí koncernu Chrysler zabývající se servisem, úpravami a (jak název napovídá) náhradními díly, a to nejen na motory. Jinak řečeno, pokud máte i ty nejšílenější nápady, jak upravit svůj Dodge, starý Plymouth, Jeep či Chrysler jakéhokoli data výroby pomocí originálních komponentů, obvykle stačí podívat se do příslušného regálu a najdete to tam.

A teď k něčemu konkrétnějšímu. Chrysler plánuje na blížící se NAIAS v Detroitu představit na základě sedanu 200 verzi Mopar s názvem Super S. Seznam úprav obsahuje nový přední spoiler, matně chromované rámečky mlhovek a podobným způsobem upravený povrch lemu masky chladiče. V černé mřížce je pak zapuštěné logo. Na bocích se dále objevily nástavce prahů a z profilu nejlépe vyniknou i nová 18" kola s matně šedivým eloxem. Záď dvoustovky byla dozdobena spoilerem, černým plastem v nárazníku připomínající svým tvarem difuzor a dvojící samostatných koncovek výfuku.

To vše je součástí tzv. Stage One. Dvojka zahrnuje modifikované tlumiče, snížené pružiny, kit sání a jinou poslední část výfukového systému za katalyzátorem. Kompletní výbavu lze objednávat pro vůz modelového roku 2012 jak pro 2,4litrový čtyřválec o výkonu 175 koní, tak i šestiválec Pentastar o objemu 3,6 litru, výkonu 287 koní a točivém momentu 353 newtonmetrů.

Podobnou péči teď ale můžete věnovat také úpravám automobilu, u kterého jsou komponenty Mopar historicky poněkud více doma. V Detroitu se kromě Chrysleru 200 objeví pod hlavičkou Motor Parts ještě Dodge Charger Redline. Možnosti utrácet budou i zde rozděleny do tří balíčků. Stage I se týká výlučně vzhledu a tentokrát dostanete černá 20" kola, matně černou vinylovou střechu a nějaké věci z karbonu, hliníku, nerezu a pár nálepek a dalších ozdob vzdávajících hold původnímu Chargeru z roku 1970.

U Stage II to začíná být zajímavější pro všechny, kteří davají přednost jízdě před naleštěnou karoserií. Charger Redline ve druhé fázi dostane upravený výfukový systém, odolnější brzdové obložení a v motorovém prostoru se navíc objevuje rozpěra zlepšující tuhost přední části karoserie.

Skutečné možnosti Chrysleru ale odaluje až Stage III. Verze Redline vychází z Chargeru R/T vybaveného litinovým osmiválcem HEMI o objemu 5,7 litru a výkonu 370 hp. Mopar vám nicméně nacpe pod kapotu celohliníkové sedmilitrové HEMI Gen III High Output 426 (objem v krychlových palcích) s výkonem 590 hp, tedy asi 598 koní. Ručně stavěná jednotka má kovanou klikovou hřídel, zesílené ocelové ojnice, zakázkové hliníkové písty a ostřejší nasávací i výfukové vačky.

Mopar kromě tradičního továrního tuningu nabízí třeba možnost vybavit vůz elektronickým sledováním, aplikace do chytrých telefónů informující o stavu automobilu, diagnostikou, wi-fi připojením, ale třeba i takovými specialitami, jako je přestavba sériového automobilu na závodní dragster osazený desetiválcem o objemu přes 8,2 litru.

A co takto vyladěné vozy dovedou? To uvidíme již za pár dní v Detroitu. Tedy spíše nám to tam lidé z Chrysleru poví, že by po výstavišti s právě představenými novinkami jezdili, očekávat nelze...


Dodge Charger Redline a Chrysler 200 Super S: detroitské dárky divize Mopar - 1 - dodge charger redline 01Dodge Charger Redline a Chrysler 200 Super S: detroitské dárky divize Mopar - 2 - dodge charger redline 02Dodge Charger Redline a Chrysler 200 Super S: detroitské dárky divize Mopar - 3 - dodge charger redline 03
Hemi 5,7 vám Mopar vymění za sedmilitrový osmiválec o výkonu téměř 600 koní

Dodge Charger Redline a Chrysler 200 Super S: detroitské dárky divize Mopar - 4 - Chrysler 200 Super S Mopar 01Dodge Charger Redline a Chrysler 200 Super S: detroitské dárky divize Mopar - 5 - Chrysler 200 Super S Mopar 02
Pro dvoustovku má Mopar dva balíčky - stylistický a podvozkový, který obsahuje také upravený výfukový systém

Miro Mihálik

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.