Elbee: české auto pro vozíčkáře umožňuje přepravu i bez pomoci jiných

Unikátní automobil vyvinutý českou firmou je dokončen. Vůz, který má pomoci lidem upoutaným na vozík řídit bez jakékoliv asistence, dostal jméno Elbee.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Elbee: české auto pro vozíčkáře umožňuje přepravu i bez pomoci jiných

25.5.2014 | Jaroslav Vavera | 1 příspěvek

Elbee: české auto pro vozíčkáře umožňuje přepravu i bez pomoci jiných

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Unikátní automobil vyvinutý českou firmou je dokončen. Vůz, který má pomoci lidem upoutaným na vozík řídit bez jakékoliv asistence, dostal jméno Elbee.

Unikátnost české automobilové novinky, která výjimečně nemá nic společného se značkou Škoda, spočívá především ve způsobu nástupu řidiče do vozidla. K tomu slouží podobně jako u poválečné Issety nebo Fiatu Multipla přední odklopné dveře. Ty jsou dálkově ovládané, s rampou a je možné jimi najet dovnitř s elektrickým nebo mechanickým vozíkem, uvnitř ho pohodlně zafixovat a ovladačem opět dveře s rampou zavřít. Elbee je tak vhodným dopravním prostředkem pro vozíčkáře, kteří nechtějí být závislí na další osobě při nasedání a vysedání nebo které přesedání obtěžuje.

Řídit jej totiž lze přímo z vozíku bez nutnosti přesedat. Konkrétně jde o dvoumístné vozidlo (tzv. těžkou čtyřkolku), jehož součástí je sklopné sedadlo spolujezdce. Lze ho řídit již od 17 let věku s řidičským oprávněním B1, váží 400 kilogramů, pohání ho přesně nespecifikovaný zážehový motor a papírovou spotřebu má jen 4,5 litru na 100 kilometrů. Vhodné je pro jízdy po městě i na dálnici, jelikož jeho konstrukční rychlost je 80 kilometrů za hodinu. Jeho cena po zaváděcí slevě je 398 tisíc Kč včetně běžných úprav a ručního řízení. Elbee míří na všechny skupiny vozíčkářů, ale nejužitečnějším pomocníkem bude pro lidi, kteří bez cizí pomoci přesun do auta a manipulaci s vozíkem nezvládnou. Typicky se jedná o osoby na elektrickém vozíku, starší nebo hmotnější.

„Naším cílem je, aby Elbee mohl řídit každý tělesně postižený člověk odkázaný na invalidní vozík, kterému stát vydá řidičské oprávnění,“ upřesňuje Ladislav Brázdil, jednatel hanácké společnosti ZLKL, jenž za tímto dílem stojí. Vzhledem k rozdílným potřebám jednotlivých vozíčkářů se Elbee bude individualizovat podle míry postižení a přání zákazníka.

Unikátní vozidlo už má také prvního majitele. Je jím pan František z Brna, který je na vozíku 10 let a své Elbee si převzal v úterý 13. května v Brně. Představuje pro něj osamostatnění, jaké si dřív nedokázal ani představit. „Vozidlo mi usnadní život v pohyblivosti, budu moct sám jet tam, kam mě dneska musí odvézt někdo jiný,“ říká první majitel, který na Elbee dle jeho slov oceňuje, že je vybavené jako každý jiný automobil, snadno ovladatelné a může jej řídit ze svého vozíku.

Uvedení Elbee na trh údajně předcházel více než desetiletý vývoj. Nápad na jeho výrobu se zrodil už v roce 2003. Prototyp speciálu pro vozíčkáře byl ve spolupráci s designérem Pavlem Huškem postavený o čtyři roky později a dolaďování všech much trvalo celých sedm let. Přestože je v plánu sériová výroba umístěná v bývalé tvarůžkárně, která v nejbližších letech počítá s produkcí tisíců vozidel ročně, každý kus bude nadále do jisté míry originál.


Elbee: české auto pro vozíčkáře umožňuje přepravu i bez pomoci jiných - 1 - Elbee Elbee4Elbee: české auto pro vozíčkáře umožňuje přepravu i bez pomoci jiných - 2 - Elbee Elbee1Elbee: české auto pro vozíčkáře umožňuje přepravu i bez pomoci jiných - 3 - Elbee Elbee2Elbee: české auto pro vozíčkáře umožňuje přepravu i bez pomoci jiných - 4 - Elbee
Globálním motorismem česká novinka zřejmě neotřese, pár lidem by ale život usnadnit měla

Zdroj: ČT

Jaroslav Vavera

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.