Elektrická utopie: VW zveřejnil cenu e-up!, v základu bude stát 700 tisíc Kč

Mělo to být konečně dostupné elektrické auto, které na trhu prorazí. S cenou několikanásobně vyšší než u benzinového modelu to ale půjde jen stěží.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Elektrická utopie: VW zveřejnil cenu e-up!, v základu bude stát 700 tisíc Kč

6.7.2013 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Elektrická utopie: VW zveřejnil cenu e-up!, v základu bude stát 700 tisíc Kč

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Mělo to být konečně dostupné elektrické auto, které na trhu prorazí. S cenou několikanásobně vyšší než u benzinového modelu to ale půjde jen stěží.

Volkswagen svůj nejmenší elektromobil poprvé ukázal ve formě studie mezi dalšími členy smečky koncepčních upů před dvěma léty ve Frankfurtu. Z některých z nich se sériové modely staly, z jiných ne, ten elektrický zvaný e-up! ale zapadl mezi ty první - jeho sériová výroba byla odhlášena letos v březnu.

VW o něm tehdy hovořil jako o prvním produkčním elektromobilu značky, který má zákazníky oslovit ve větším měřítku. Auto navíc popisoval realisticky jako ideál pro městskou dopravu či jako inovativní druhý automobil v rodině. Ani technické parametry nakonec nezněly marně - nárůst hmotnosti na 1 185 kg z 929 kg, kterými se pyšní benzinová verze, sice příjemný nebyl, šlo ale o celkem pochopitelnou daň za paklík akumulátorů o kapacitě 18,7 kWh (ekvivalent cca 7,5 litru benzinu), který skrývá ve svých útrobách. Výkon až 82 koní, akceleraci na stovku za 14 sekund a maximální rychlost 120 km/h pak bylo možné označit za snesitelné.

Jediné, nad čím se vznášely otazníky, byla cena. Musím nyní citovat náš tehdejší závěr, který pravil: „Tohle všechno zní snesitelně, pokud ale Volkswagen nenajal partu čarodějů, těžko zvládne vůz nabídnout za snesitelnou cenu. Auto výše uvedených parametrů by se na trhu mohlo prosadit s cenou okolo 300 tisíc Kč, byl by ale vážně zázrak, kdyby ale stálo alespoň dvojnásobek.”

Cena okolo 300 tisíc by vážně byla příjemná, ani onen dvojnásobek se ale realitou nestal. VW začal auto v Německu nabízet za cenu od 26 900 Eur, tedy skoro přesně 700 tisíc Kč. To je skoro třikrát tolik na kolik přijde benzinový základ a něco takového prorazí na trhu vážně jen stěží. Automobilka sice říká, že auto zvládne ujet 100 km za elektrickou energii, která vás přijde na méně než 80 Kč v závislosti na vašem tarifu, ale taková úspora (řekněme, že na benzin to zvládnete za dvojnásobek) těžko kdy vyváží extrémní nárůst ceny.

Představa, že si tohle auto koupí někdo krom tradiční trojky (státní instituce, zeleně se tváří firmy, električtí nadšenci), je ryzí utopií. Pokud byste se ale řadili do této vybrané společnosti, v září ve Frankfurtu si sériový model budete moci i osahat, právě tam bude navzdory své nynější přítomnosti v cenících Volkswagenu poprvé veřejně vystaven.

Tip: Projděte si všechny novinky frankfurtského autosalonu 2013.


Elektrická utopie: VW zveřejnil cenu e-up!, v základu bude stát 700 tisíc Kč - 1 - Volkswagen e-up 2013 01Elektrická utopie: VW zveřejnil cenu e-up!, v základu bude stát 700 tisíc Kč - 2 - Volkswagen e-up 2013 02Elektrická utopie: VW zveřejnil cenu e-up!, v základu bude stát 700 tisíc Kč - 3 - Volkswagen e-up 2013 03Elektrická utopie: VW zveřejnil cenu e-up!, v základu bude stát 700 tisíc Kč - 4 - Volkswagen e-up 2013 04Elektrická utopie: VW zveřejnil cenu e-up!, v základu bude stát 700 tisíc Kč - 5 - Volkswagen e-up 2013 05Elektrická utopie: VW zveřejnil cenu e-up!, v základu bude stát 700 tisíc Kč - 6 - Volkswagen e-up 2013 06Elektrická utopie: VW zveřejnil cenu e-up!, v základu bude stát 700 tisíc Kč - 7 - Volkswagen e-up 2013 07
Konečně jsme rozklíčovali označení modelu e-up!, je to Elektrická-UtoPie!...

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.