Prodeje Fordu se rychle propadají na celém světě, nové Mondeo může být poslední nadějí na zvrat

Až pohled na tvrdá čísla ukazuje, jak špatně na tom Ford je. Nefunguje pro něj prodejně prakticky nic a v Číně si prožívá hotové peklo. Ještě v roce 2016 prodal skoro 1 milion aut, v roce 2018 to bylo jen 383 tisíc, teď už může jen snít o aspoň čtvrtmilionovém odbytu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Prodeje Fordu se rychle propadají na celém světě, nové Mondeo může být poslední nadějí na zvrat

19.1.2022 | Petr Miler

Prodeje Fordu se rychle propadají na celém světě, nové Mondeo může být poslední nadějí na zvrat

/

Foto: Ford

Až pohled na tvrdá čísla ukazuje, jak špatně na tom Ford je. Nefunguje pro něj prodejně prakticky nic a v Číně si prožívá hotové peklo. Ještě v roce 2016 prodal skoro 1 milion aut, v roce 2018 to bylo jen 383 tisíc, teď už může jen snít o aspoň čtvrtmilionovém odbytu.

Zlaté časy neprožívá v posledních letech většina automobilek, i mezi těmi neúspěšnými se ale najdou takové, které se propadají více než jiné. Snad nejhůře je na tom z velkých značek Ford, který jako by se neměl čeho chytit.

Americká automobilka dnes žije v podstatě jen díky domácímu na trhu, na kterém je navíc úspěšná jen s několika málo modely. Jinak už tomu ani být nemůže, neboť v podstatě všechny typy krom SUV a pick-upů poslala nebo pošle do důchodu. Je to riskantní sázka na jednu kartu, která může a nemusí fungovat, zatím se ale modrý ovál nemá z čeho radovat - loni prodal v USA dle svých vlastních čísel 1 804 824 milionu aut, což je nejméně od roku 2010. Navíc jde o meziroční pokles o dalších 6,5 procenta, zatímco celý trh šel o 3,4 % nahoru.

To nezní dobře, přesto je to výsledek, se kterým může být spokojen. V Evropě loni prodal podle dat asociace ACEA pouhých 394 967 vozů, což je mizérie, která v historických tabulkách nemá obdoby, kam až statistiky dohlédnou - skoro 1,6 milionu aut prodaných za rok ještě začátkem 90. let ale pořád vidí dobře. Dokonalé fiasko je přesto třeba hledat jinde, v Číně.

Tamní trh je už po léta tím největším na světě a také Ford si z něj svého času udělal výživné odbytiště. Jeho 951 396 prodaných vozů v roce 2016 podle dat tamní asociace CAAM znamenalo jasně druhý největší trh po Spojených státech. Kdeže ale tyto sněhy jsou - už v roce 2016 padli Američané v Číně na 383 485 prodaných aut a z téměř 4,5procentního podílu na trhu o tři roky dříve bylo rázem jen 1,65 %. A i poté šel jen dolů. V posledním roce neprodal Ford za velkou zdí ani 250 tisíc vozů ročně a tržní podíl se smrskl na 1,18 %.

Jestliže Ford v předchozích letech přicházel o hodně, loni už přišel skoro o vše. V Číně jej může zachránit už snad jen nové Mondeo, které paradoxně dedikoval tomuto trhu, ačkoli na něm aktuálně prodává ještě méně aut než v Evropě. A není v tom samo, pouze pro Číňany je třeba i crossover Evos. Pokud tahle sázka nevyjde a Ford bude dál padat i na americkém trhu, kde lidé mohou začít dávat ruce pryč od velkých aut, modrý ovál bez vnější podpory také nemusí přežít.


Prodeje Fordu se rychle propadají na celém světě, nové Mondeo může být poslední nadějí na zvrat - 1 - Ford Mondeo 2022 novy prvni 01Prodeje Fordu se rychle propadají na celém světě, nové Mondeo může být poslední nadějí na zvrat - 2 - Ford Mondeo 2022 novy prvni 02Prodeje Fordu se rychle propadají na celém světě, nové Mondeo může být poslední nadějí na zvrat - 3 - Ford Mondeo 2022 novy prvni 03Prodeje Fordu se rychle propadají na celém světě, nové Mondeo může být poslední nadějí na zvrat - 4 - Ford Mondeo 2022 prvni sada 01Prodeje Fordu se rychle propadají na celém světě, nové Mondeo může být poslední nadějí na zvrat - 5 - Ford Mondeo 2022 prvni sada 02Prodeje Fordu se rychle propadají na celém světě, nové Mondeo může být poslední nadějí na zvrat - 6 - Ford Mondeo 2022 prvni sada 03Prodeje Fordu se rychle propadají na celém světě, nové Mondeo může být poslední nadějí na zvrat - 7 - Ford Mondeo 2022 prvni sada 04Prodeje Fordu se rychle propadají na celém světě, nové Mondeo může být poslední nadějí na zvrat - 8 - Ford Mondeo 2022 prvni sada 05Prodeje Fordu se rychle propadají na celém světě, nové Mondeo může být poslední nadějí na zvrat - 9 - Ford Mondeo 2022 prvni sada 06Prodeje Fordu se rychle propadají na celém světě, nové Mondeo může být poslední nadějí na zvrat - 10 - Ford Mondeo 2022 prvni sada 07Prodeje Fordu se rychle propadají na celém světě, nové Mondeo může být poslední nadějí na zvrat - 11 - Ford Mondeo 2022 prvni sada 08
Ford v Číně vyrábí spoustu zvláštních modelů pro tamní trh, nejčerstvěji jen pro Číňany odhalil novou generaci Mondea. Je to pozoruhodné, neboť se mu tam i přesto daří stále méně, loni prodal za velkou zdí pouhých 248 tisíc aut. Foto: Ford

Zdroj: ACEA, CAAM, Ford

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.