Sběratelské hodinky za 5 milionů vypadají jako noční můra příznivců elektro aut

Hodinky snažící se zalíbit příznivcům aut, nejsou nic až tak mimořádného. Většinou se ale snaží podobat autu či jeho části, nikoli těžbě komodity, bez níž by téměř všechna zůstala nepojízdná.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Sběratelské hodinky za 5 milionů vypadají jako noční můra příznivců elektro aut

18.1.2020 | Mirek Mazal

Sběratelské hodinky za 5 milionů vypadají jako noční můra příznivců elektro aut

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Hodinky snažící se zalíbit příznivcům aut, nejsou nic až tak mimořádného. Většinou se ale snaží podobat autu či jeho části, nikoli těžbě komodity, bez níž by téměř všechna zůstala nepojízdná.

Výrobci prvotřídních hodinek i jejich kupci oceňují konstrukční principy používané už více než století. Nejcennější zboží má stále stejné znaky a pochází od několika málo špičkových výrobců, mezi které se obvykle marně snaží vměstnat další. Jednou z mála firem které se to podařilo, je společnost Jacob & Co., která byla založena v roce 1986 americkým diamantovým mágem uzbeckého původu.

Jmenuje se Jacob Arabo a popularitu si získal hlavně díky úžasné pozornosti věnované nejmenším detailům. Jeho hodinky snažící se oslovit automobilové příznivce nesou jméno Oil Pump a jsou přesně tak bizarní, jak jejich název naznačuje.

Plyne podobnost s dobýváním černého zlata a přesně tento proces Arabo promítl do náramkových hodinek, které mohly vzniknout jen mimořádně přesným sladěním tisíců drobných součástí. Jako u všech hodinek Jacob má každý unikátní komponent svůj účel. Například pohyb ropného čerpadla ukazuje sekundy.

Ropný model má průměr 49 milimetrů a je vyroben z osmnáctikarátového růžového zlata a safírů. O pohon mimořádného šperku se stará ručně natahovaný strojek s rezervou chodu až 60 hodin. Rozdíly chodu drobných součástek v různých polohách kompenzuje dvouosý tourbillon a uzavřený mechanismus je kompletně odolný vůči vodě.

Sběratelé mají na výběr ze dvou verzí. Odlišnosti jsou patrné u pohyblivé pumpy a ropného sudu nesoucího označení výrobce. Ruční produkce byla omezena na 88 kusů, z nichž každý přijde nejméně 195 tisíc Eur (5 milionů Kč). Dokážeme si představit dost lidí z Blízkého východu, kterým budou takového hodinky velmi imponovat, příznivce elektrické mobility bychom ale mezi jejich kupci nehledali. Takové budou spíše budit ze sna.


Sběratelské hodinky za 5 milionů vypadají jako noční můra příznivců elektro aut - 1 - Jacob & Co hodinky Oil Pump foto 01Sběratelské hodinky za 5 milionů vypadají jako noční můra příznivců elektro aut - 2 - Jacob & Co hodinky Oil Pump foto 02Sběratelské hodinky za 5 milionů vypadají jako noční můra příznivců elektro aut - 3 - Jacob & Co hodinky Oil Pump foto 03Sběratelské hodinky za 5 milionů vypadají jako noční můra příznivců elektro aut - 4 - Jacob & Co hodinky Oil Pump foto 04Sběratelské hodinky za 5 milionů vypadají jako noční můra příznivců elektro aut - 5 - Jacob & Co hodinky Oil Pump foto 05Sběratelské hodinky za 5 milionů vypadají jako noční můra příznivců elektro aut - 6 - Jacob & Co hodinky Oil Pump foto 06Sběratelské hodinky za 5 milionů vypadají jako noční můra příznivců elektro aut - 7 - Jacob & Co hodinky Oil Pump foto 07Sběratelské hodinky za 5 milionů vypadají jako noční můra příznivců elektro aut - 8 - Jacob & Co hodinky Oil Pump foto 08Sběratelské hodinky za 5 milionů vypadají jako noční můra příznivců elektro aut - 9 - Jacob & Co hodinky Oil Pump foto 09Sběratelské hodinky za 5 milionů vypadají jako noční můra příznivců elektro aut - 10 - Jacob & Co hodinky Oil Pump foto 10Sběratelské hodinky za 5 milionů vypadají jako noční můra příznivců elektro aut - 11 - Jacob & Co hodinky Oil Pump foto 11Sběratelské hodinky za 5 milionů vypadají jako noční můra příznivců elektro aut - 12 - Jacob & Co hodinky Oil Pump foto 12Sběratelské hodinky za 5 milionů vypadají jako noční můra příznivců elektro aut - 13 - Jacob & Co hodinky Oil Pump foto 13
Hodinky Oil Pump od americké společnosti Jacob & Co. jsou bizarním dílem, vzniknou jen v omezené edici 88 kusů

Zdroj: Jacob & Co.

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.