Je neuvěřitelné, jak složitá je technika světel moderních aut, v nejlepších je i GPS

Až k hranici absurdity se dnes přibližuje složitost některé automobilové techniky. Komplexitu motorů si uvědomuje kde kdo, i zdánlivě obyčejnější světla jsou ale z úplně stejného vrhu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Je neuvěřitelné, jak složitá je technika světel moderních aut, v nejlepších je i GPS

23.12.2019 | Mirek Mazal

Je neuvěřitelné, jak složitá je technika světel moderních aut, v nejlepších je i GPS

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Až k hranici absurdity se dnes přibližuje složitost některé automobilové techniky. Komplexitu motorů si uvědomuje kde kdo, i zdánlivě obyčejnější světla jsou ale z úplně stejného vrhu.

Přehled o schopnostech automobilových světel mnohých řidičů končí u možnosti přepínání tlumených a dálkových světel, přitom jeden z nejdůležitějších bezpečnostních prvků každého auta překonal dlouhou etapu vývoje od bludiček po supermoderní lasery složené z velkého množství spolupracujících modulů.

Složité světlomety moderních aut jsou dnes až absurdně pokročilé, počítačově řízené soustavy, které berou do úvahy i aktuální polohu určenou podle GPS. Taková přední světla najdeme u elektrického Porsche Taycan, stejným způsobem hlídá potřebu ozáření prostoru technika amerického Fordu, i když tamní předpisy některé praktické funkce zakazují. Dříve používané sledování úhlu natočení volantu je dnes zastaralý způsob predikce intenzity osvětlení, v rychlém pokroku automobilového průmyslu dnes hraje prim prediktivního svícení podle družic globálního polohového systému.

Technika Porsche (a Audi) zapojuje inteligentní sadu 84 diod LED, které lze selektivně a dynamicky aktivovat, respektive deaktivovat, takže tmavá místa před očima řidiče se mění v bezpečně nasvětlenou denní scénu místo pouhého prosvícení tmy dvěma slabými kužely halogenových žárovek. Inteligentní elektronika předvídavě zabírá rovněž místa mimo jízdní pruhy a zároveň dokáže samočinně vypínat dálková světla či stínovat potřebné objekty.

Chytré propojení diod s řídicími jednotkami a aktuální polohou také umožňuje přizpůsobit svit tak, aby vyhovoval předpisům různých zemí. Státy s pravostranným provozem vyžadují jiný druh světelného vzoru než země s opačným řízením. Vcelku překvapivý je zákaz bezpečnostních vymožeností v USA, kde silniční řád bezpodmínečně vynucuje stálé hlavní světlo s výjimkou směrovek anebo výstražného blikání.

V Evropě podobná omezení nemáme a nejen člověku nadšenému do techniky způsobí radost už jízda autem s jedněmi z nejschopnějších moderních světel. Například Audi a Porsche s poslední generací marticových LED a propojením s GPS jsou skutečně světla, která mohou permanentně fungovat v režimu dálkových světel, osvětlují noční cestu nesrovnatelně s jakoukoli starší technikou (vč. adaptivních LED) a přitom jen velmi zřídka kohokoli oslní. Zmíněných 84 LED si dokáže „prosvítit” cestu vpřed i mezi několika jedoucími auty v obou směrech, a to klidně i v zatáčkách, kde se neustále přizpůsobuje aktuálnímu výskytu okolních vozů.

Samozřejmě, taková technika ale něco stojí. Minimálně desetitisícové příplatky záhy poznáte při první nehodě, například s lesní zvěří, která kolikrát nestačí zírat... Cena jediného světla přesahující 100 tisíc Kč bohužel není výjimkou a případě poruchy a nutnosti výměny nebude jiná.


Je neuvěřitelné, jak složitá je technika světel moderních aut, v nejlepších je i GPS - 1 - Nova svetla sviti podle GPS foto 01Je neuvěřitelné, jak složitá je technika světel moderních aut, v nejlepších je i GPS - 2 - Nova svetla sviti podle GPS foto 02Je neuvěřitelné, jak složitá je technika světel moderních aut, v nejlepších je i GPS - 3 - Nova svetla sviti podle GPS foto 03Je neuvěřitelné, jak složitá je technika světel moderních aut, v nejlepších je i GPS - 4 - Nova svetla sviti podle GPS foto 04Je neuvěřitelné, jak složitá je technika světel moderních aut, v nejlepších je i GPS - 5 - Nova svetla sviti podle GPS foto 05Je neuvěřitelné, jak složitá je technika světel moderních aut, v nejlepších je i GPS - 6 - Nova svetla sviti podle GPS foto 06
Vrchol současné světelné technologie používá například Porsche Taycan - matricové LED s GPS jsou neuvěřitelně přesné

Zdroje: Jalopnik a Car Lights@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše