Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí

Drsný zvenku, jemný zevnitř, tak by sedal popsat jeden z nejluxusnějších hotelů na kolech svého druhu. Překvapí nejen svým pojetím, ale i zemí původu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí

25.12.2020 | Mirek Mazal

Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí

/

Foto: Pinnacle Speciality Vehicles

Drsný zvenku, jemný zevnitř, tak by sedal popsat jeden z nejluxusnějších hotelů na kolech svého druhu. Překvapí nejen svým pojetím, ale i zemí původu.

Kempování bylo kdysi považováno jen za levnou možnost dovolené pro ty, kteří si nemohou dovolit cokoli lepšího. Takové časy jsou ale pryč. Cestování s domem na kolech se stalo nejprve životním stylem a v letošním roce i prakticky nutností velmi dobře situovaných lidí. Podíl mobilních příbytků v automobilovém průmyslu zaujímá stále větší část a výrobci vymýšlejí dražší, propracovanější nebo odolnější verze obytných aut.

Popularita bydlení v automobilech nabírá na obrátkách a následkem zájmu se rozšiřuje nabídka obytných aut. Dnes si ukážeme docela nevšední vůz pocházející překvapivě z druhé nejlidnatější země světa, který se pro letošní rok dočkal modernizace. A možná se budete divit, co Indové dokážou postavit.

Tamní největší úpravce vozidel Pinnacle Speciality Vehicles (PSV) dokáže přestavět indickou dodávku Force Motors Traveler v něco velmi nezvyklého. Základ ve čtyřmetrovém užitkovém voze dostal úplně jiný charakter a název Finetza. Obytné vozy mají často zvláštní tvary, tento je jeden z nich. Z venku kvůli masivnímu čumáku, obtloustlým blatníkům, dvojmontáži a zvýšené střeše působí jako nedobytná pevnost. Zadní partie už jsou jednodušší, navíc se dají vysunout dozadu, čímž se zvětší vnitřní prostor.

Na netradiční vzhled člověk zapomene po vstupu dovnitř. Dramatický zevnějšek střídá elegance a luxus, PSV dokonce říká, že jde o jeden z nejluxusnějších obytných vozů této velikosti na celém světě. Plnohodnotný apartmán skrývá několik částí. Místnost za kabinou připomíná obývací pokoj s pohovkami, televizí a konferenčním stolkem. Stiskem tlačítka se ovšem umí změnit v druhou ložnici.

Jako primární prostor na spaní slouží místnost v zadní části vozu. Původně místo pro sezení je vybavenou výsuvnou plošinou, která dokáže vyjet ze zadní části Finetzy a připraví tak další pohodlné dvojlůžko pro cestující. Hlavní ložnice je oddělena od zbytku interiéru dveřmi.

Mezi oběma pokoji se na obou stranách nachází zázemí. Vlevo po směru jízdy menší vybavená kuchyňka s varnou deskou, lednicí a úložnými prostory, vpravo toaleta s umyvadlem a sprchou. Takové uspořádání je základní, budoucí majitel si může přizpůsobit rozložení místností podle vlastních představ.

Vybavení dále obsahuje moderní multimediální systém se dvěma televizory, kompletní elektronika včetně ambientního osvětlení se dá ovládat přes aplikaci mobilního telefonu. Po zaparkování je možné Finetzu napojit na externí zdroj 230 V. Zlepšená izolace stěn má zabránit průniku hluku na kabinu, navíc zpříjemňuje tepelný komfort posádky až osmi lidí.

Vůz po všech dobrodružstvích pohání 3,2litrový naftový čtyřválec o bídném výkonu 86 kW (115 koní). Motor se musí nadřít s obytnou dodávkou dlouhou 6,9 metru (při rozloženém stavu 8,4 metru, v tu chvíli ale není pojízdná), je ale jednou z mála věcí, nad kterou u tohoto vozu nelze žasnout. Jinak jde i o technicky propracovaný vůz a třeba komfort jízdy podporuje standardně dodávané vzduchové odpružení.

Cena se liší na základě volitelného příslušenství, její výše se také odrazí při volbě uspořádání interiéru. Základ se pohybuje v přepočtu okolo 1,5 milionu korun, luxusní provedení podobné tomu na fotografiích ale bude nejspíše stát násobek této částky. Jak moc se daří indickému autu tohoto ražení, nemáme tušení, už podle toho, že výrobce vylepšuje jeho nabídku, nasvědčuje, že úplně marné to nebude. Ostatně, vůz má čím zaujmout.


Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí - 1 - Pinnacle Finetza 2020 luxusni obytny vuz 01Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí - 2 - Pinnacle Finetza 2020 luxusni obytny vuz 02Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí - 3 - Pinnacle Finetza 2020 luxusni obytny vuz 03Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí - 4 - Pinnacle Finetza 2020 luxusni obytny vuz 04Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí - 5 - Pinnacle Finetza 2020 luxusni obytny vuz 05Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí - 6 - Pinnacle Finetza 2020 luxusni obytny vuz 06Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí - 7 - Pinnacle Finetza 2020 luxusni obytny vuz 07Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí - 8 - Pinnacle Finetza 2020 luxusni obytny vuz 08Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí - 9 - Pinnacle Finetza 2020 luxusni obytny vuz 09Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí - 10 - Pinnacle Finetza 2020 luxusni obytny vuz 10Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí - 11 - Pinnacle Finetza 2020 luxusni obytny vuz 11Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí - 12 - Pinnacle Finetza 2020 luxusni obytny vuz 12Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí - 13 - Pinnacle Finetza 2020 luxusni obytny vuz 13Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí - 14 - Pinnacle Finetza 2020 luxusni obytny vuz 14Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí - 15 - Pinnacle Finetza 2020 luxusni obytny vuz 15Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí - 16 - Pinnacle Finetza 2020 luxusni obytny vuz 16Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí - 17 - Pinnacle Finetza 2020 luxusni obytny vuz 17Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí - 18 - Pinnacle Finetza 2020 luxusni obytny vuz 18Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí - 19 - Pinnacle Finetza 2020 luxusni obytny vuz 19
Pinnacle Finetza vypadá jako pancéřovaná dodávka. Také trochu připomíná buldoka. Za useknutým čumákem ve svalnatém těle ukrývá nečekaně luxusní interiér. Foto: Pinnacle Speciality Vehicles

Zdroj: Pinnacle Speciality Vehicles

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.