Jedno z nejodolnějších aut světa vypadá jako tank, uvnitř ale poslouží i velké rodině

Pokud by někdo zatoužil převážet rodinu v opravdovém bezpečí, o moc dál než sem už nelze zajít. SVI Max 3 skutečně vypadá jako tank a podobně také vydrží, ve vyšší specifikaci odolá i průbojným granátům.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Jedno z nejodolnějších aut světa vypadá jako tank, uvnitř ale poslouží i velké rodině

včera | Petr Miler

Jedno z nejodolnějších aut světa vypadá jako tank, uvnitř ale poslouží i velké rodině

/

Foto: SVI

Pokud by někdo zatoužil převážet rodinu v opravdovém bezpečí, o moc dál než sem už nelze zajít. SVI Max 3 skutečně vypadá jako tank a podobně také vydrží, ve vyšší specifikaci odolá i průbojným granátům.

Jihoafrická firma SVI vám nemusí být známá, ale měla by být, neboť věrna poněkud divočejší zemi svého původu vyrábí jedna z nejodolnějších aut na světě. Důkazem budiž nový model Max 3, který by z fleku mohl účinkovat ve filmech o Šíleném Maxovi - stačilo by zvolit trochu tmavší lak než na oficiálních fotkách.

Auto není postavené „na zelené louce”, autoři za základ zvolili Toyotu Land Cruiser 79, z té ale zůstaly původní jen části interiéru a časti techniky, všechno ostatní muselo být postaveno na míru. Zvolená cesta je přitom kouzelně utilitární, v tomto případě opravdu nic jiného než odolnost nehrálo roli. Auto tak vypadá jako přepudrovaná krabice od bot a když začnete zkoumat detaily na oficiálních fotkách, zjistíte, kolik vizuálních nedokonalostí na autě tvůrci nechali. Jejich pozornost se zkrátka soustředila úplně jinam než na vzhled či pečlivé zpracování detailů.

Max 3 má být především extrémně odolný, a to je. Už základní provedení poskytuje balistickou ochranu úrovně B6, což znamená, že odolá i nábojům z automatických zbraní ráže 7,62 x 51 mm, což bezpečně pokryje i klasický AK-47. Pro ochranu jsou používány ocelové pláty a 38 mm tlustá skla.

Kdo by chtěl více, může sáhnout po úrovni ochrany B7, která odolá dokonce i průbojným granátům a za příplatek také nábojům ráže 12,7 x 99 mm, které běžně dokáží prorazit i blok motoru. Ne tak SVI Max 3 ve vrcholné specifikaci, zastavit toto auto bude pro kohokoli krom armády extrémně složité.

Jakkoli jsme již zmínili, že na vnitřní komfort se tu úplně nehrálo, nejde v interiéru o vyloženě nehostinný vůz. Jde v podstatě o prostší Land Cruiser, který sice na oficiálních fotkách vidíme ve verzi s nákladním prostorem vzadu, k dispozici je ale i ryze osobní varianta schopná pojmout až 8 lidí ve 4 řadách s řízením vpravo i vlevo dle volby. Takže kdo myslí na opravdu bezpečné SUV pro velkou rodinu...

Vůz je pochopitelně těžší než standardní Land Cruiser, třebaže výrobce přesnou cifru nedodává, a tak zejména podvozek musel být zesílen. Technika pohonu je ale standardní a prý plně dostačující. Pokud byste o tento extrém svého druhu měli zájem, je možná až překvapivě dostupný. Základní provedení přijde na 103 000 amerických dolarů, tedy asi 2,3 milionu Kč. S rostoucí ochranou a prostorem pro posádku cena stoupá, ale... drsný vůz s balistickou ochranou B6 za něco víc než 2 miliony, to věru není špatná nabídka.


Jedno z nejodolnějších aut světa vypadá jako tank, uvnitř ale poslouží i velké rodině - 1 - SVI Max 3 2020 prvni 01Jedno z nejodolnějších aut světa vypadá jako tank, uvnitř ale poslouží i velké rodině - 2 - SVI Max 3 2020 prvni 02Jedno z nejodolnějších aut světa vypadá jako tank, uvnitř ale poslouží i velké rodině - 3 - SVI Max 3 2020 prvni 03Jedno z nejodolnějších aut světa vypadá jako tank, uvnitř ale poslouží i velké rodině - 4 - SVI Max 3 2020 prvni 04Jedno z nejodolnějších aut světa vypadá jako tank, uvnitř ale poslouží i velké rodině - 5 - SVI Max 3 2020 prvni 05Jedno z nejodolnějších aut světa vypadá jako tank, uvnitř ale poslouží i velké rodině - 6 - SVI Max 3 2020 prvni 06Jedno z nejodolnějších aut světa vypadá jako tank, uvnitř ale poslouží i velké rodině - 7 - SVI Max 3 2020 prvni 07Jedno z nejodolnějších aut světa vypadá jako tank, uvnitř ale poslouží i velké rodině - 8 - SVI Max 3 2020 prvni 08
SVI Max 3 by si klidně mohl říkat Mad Max 3. A do filmu by docela zapadl. Foto: SVI

Zdroj: SVI

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše