Kia Picanto LPG: tři válce, dvě nádrže a palivo za 0,9 Kč/km

Řady vozů s továrně montovaným pohonem na LPG rozšíří i malá Kia Picanto. Představí se kde jinde než na frankfurtském autosalonu, ročník 2013.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Kia Picanto LPG: tři válce, dvě nádrže a palivo za 0,9 Kč/km

18.8.2013 | Petr Miler | 1 příspěvek

Kia Picanto LPG: tři válce, dvě nádrže a palivo za 0,9 Kč/km

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Řady vozů s továrně montovaným pohonem na LPG rozšíří i malá Kia Picanto. Představí se kde jinde než na frankfurtském autosalonu, ročník 2013.

Poslední generace Kie Picanto sice zdaleka není žádná „vyzobaná slunečnice”, na trhu už je ale dobře etablovaným modelem. V některých koutech světa už se dokonce dočkala prvního mírného liftingu, zatím ale nevíme, jestli se v celistvěji inovované podobě chystá vyrazit i do Evropy. Zato víme, že na stále se blížící autosalon ve Frankfurtu dorazí ve verzi nazvané prostě LPG.

Její hlavní specifikum zřejmě netřeba blíže osvětlovat a nečekejte ani nic mimořádného - půjde o provedení schopné spalovat benzin i propan butan, jak jsme u podobných provedení zvyklí. Že smyslem tohoto kroku je stvořit zejména velmi úsporné auto naznačuje už použitý motor, litrový tříválec. V případě této varianty má disponovat výkonem nejvýše 49 kW (67 koní) a točivým momentem maximálně 90 Nm bez ohledu na použité palivo. Dynamika této verze přesto může být odlišná a to i s ohledem na to, jaké palivo zvolíte, automobilka ale v tomto případě konkrétnější není.

Dosud známé technické údaje se tak soustřeďují hlavně na spotřebu plynu, která má činit 5,8 litru plynu na 100 km u standardní verze a 5,6 litru s příplatkovým systémem start and stop. Vzhledem k odlišným emisím CO2 při spalování LPG stačí i tyto hodnoty na to, aby se vůz dostal pod hranici 100 g CO2/km (97 gramů u verze se start-stopem) a to bude jistě i jeden z hlavních důvodů uvádění tohoto provedení na některé trhy - třeba v Holandsku, kde Picanto LPG bude také k mání, přinese slušnou úsporu na lokálních pokutách za emise oxidu uhličitého odváděné státu.

V tomto případě ale určitě nejde jen o nějakou oportunistickou verzi stvořenou na míru přihlouplým regulacím, auto by mělo být efektivní jako takové. Pokud bychom kalkulovali s cenou litru LPG okolo 16 Kč, pak by s výše zmíněnou spotřebou měl kilometr ujetý tímto autem stát na palivu jen okolo 0,9 Kč, a to je dost malá cifra. Jaká bude realita, uvidíme časem.

A ověřit si to zřejmě budeme moci, neboť Picanto LPG míří krom zmíněného Holandska i do České republiky a dále pak na trhy Polska, Německa, Itálie, Portugalska a Řecka. Všude tady si budou moci lidé užít i prodlouženého dojezdu na jedno dvojité natankování, neboť vozu zůstává 35litrová nádrž na benzin, kterou doplní 27litrová na LPG. Mezi oběma druhy pohonu bude možné libovolně přepínat z místa řidiče, což ovšem „plynaře” jistě nepřekvapí.

Jednou z větších, bohužel dosti podstatných neznámých, je cena, kterou prvotní tisková informace Kie ani nenaznačuje. I v tomto případě se ale upřesnění jistě dočkáme už brzy.

Tip: Projděte si všechny novinky frankfurtského autosalonu 2013.


Kia Picanto LPG: tři válce, dvě nádrže a palivo za 0,9 Kč/km - 1 - Kia Picanto tridverove 01Kia Picanto LPG: tři válce, dvě nádrže a palivo za 0,9 Kč/km - 2 - Kia Picanto tridverove 02Kia Picanto LPG: tři válce, dvě nádrže a palivo za 0,9 Kč/km - 3 - Kia Picanto tridverove 03Kia Picanto LPG: tři válce, dvě nádrže a palivo za 0,9 Kč/km - 4 - Kia Picanto tridverove 04Kia Picanto LPG: tři válce, dvě nádrže a palivo za 0,9 Kč/km - 5 - Kia Picanto tridverove 05Kia Picanto LPG: tři válce, dvě nádrže a palivo za 0,9 Kč/km - 6 - Kia Picanto tridverove 06Kia Picanto LPG: tři válce, dvě nádrže a palivo za 0,9 Kč/km - 7 - Kia Picanto tridverove 07Kia Picanto LPG: tři válce, dvě nádrže a palivo za 0,9 Kč/km - 8 - Kia Picanto tridverove 08Kia Picanto LPG: tři válce, dvě nádrže a palivo za 0,9 Kč/km - 9 - Kia Picanto tridverove 09Kia Picanto LPG: tři válce, dvě nádrže a palivo za 0,9 Kč/km - 10 - Kia Picanto tridverove 10Kia Picanto LPG: tři válce, dvě nádrže a palivo za 0,9 Kč/km - 11 - Kia Picanto tridverove 11Kia Picanto LPG: tři válce, dvě nádrže a palivo za 0,9 Kč/km - 12 - Kia Picanto tridverove 12Kia Picanto LPG: tři válce, dvě nádrže a palivo za 0,9 Kč/km - 13 - Kia Picanto tridverove 13Kia Picanto LPG: tři válce, dvě nádrže a palivo za 0,9 Kč/km - 14 - Kia Picanto tridverove 14Kia Picanto LPG: tři válce, dvě nádrže a palivo za 0,9 Kč/km - 15 - Kia Picanto tridverove 20Kia Picanto LPG: tři válce, dvě nádrže a palivo za 0,9 Kč/km - 16 - Kia Picanto tridverove 21Kia Picanto LPG: tři válce, dvě nádrže a palivo za 0,9 Kč/km - 17 - Kia Picanto tridverove 22Kia Picanto LPG: tři válce, dvě nádrže a palivo za 0,9 Kč/km - 18 - Kia Picanto tridverove 23Kia Picanto LPG: tři válce, dvě nádrže a palivo za 0,9 Kč/km - 19 - Kia Picanto tridverove 25Kia Picanto LPG: tři válce, dvě nádrže a palivo za 0,9 Kč/km - 20 - Kia Picanto tridverove 27Kia Picanto LPG: tři válce, dvě nádrže a palivo za 0,9 Kč/km - 21 - Kia Picanto tridverove 26Kia Picanto LPG: tři válce, dvě nádrže a palivo za 0,9 Kč/km - 22 - Kia Picanto tridverove 15Kia Picanto LPG: tři válce, dvě nádrže a palivo za 0,9 Kč/km - 23 - Kia Picanto tridverove 17Kia Picanto LPG: tři válce, dvě nádrže a palivo za 0,9 Kč/km - 24 - Kia Picanto tridverove 18Kia Picanto LPG: tři válce, dvě nádrže a palivo za 0,9 Kč/km - 25 - Kia Picanto tridverove 19
Se vzhledovými modifikacemi pro Picanto (zde v třídvéřovém provedení pro britský trh) Kia zřejmě zatím v Evropě nepočítá

Petr Miler

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše