Koronavirus může automobilový průmysl poslat do kolen, potíže způsobuje už teď

Neskloňovanější slovo posledních dnů může leckomu přijít jako ryze zdravotní hrozba, důsledky reakce na šíření koronaviru ale pocítí i ekonomika. Automobilový průmysl je vzhledem k okolnostem první na ráně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Koronavirus může automobilový průmysl poslat do kolen, potíže způsobuje už teď

3.2.2020 | Petr Miler

Koronavirus může automobilový průmysl poslat do kolen, potíže způsobuje už teď

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Neskloňovanější slovo posledních dnů může leckomu přijít jako ryze zdravotní hrozba, důsledky reakce na šíření koronaviru ale pocítí i ekonomika. Automobilový průmysl je vzhledem k okolnostem první na ráně.

Odpustíme si nyní komentář k tomu, jak moc adekvátní je reakce politiků, médií či obyčejných lidí na šíření tzv. koronaviru v Číně. Podstatné je, že ona reakce je skutečná a má skutečné dopady na skutečný svět. A vzhledem k míře a rozsahu přijatých opatření to mohou být dopady tak tvrdé, že je dnes nikdo ani nedokáže domyslet.

Podstatou jakýchsi sekundárních problémů jsou přijatá omezení běžného života v Číně. Úřady Říše středu nejprve prodloužily prázdniny spojené s příchodem nového lunárního roku až do konce minulého týdne a následně oznámily, že návrat lidí do zaměstnání, která nejsou nutná pro zajištění nejdůležitějších potřeb občanů, bude odložen až na 10. února. A nemusí to být poslední takové opatření.

Přidejte si k tomu rozsáhlá omezení dopravy všeho druhu a fakt, že nejpřísnější režim se týká 11 provincií v čínském vnitrozemí, kam jsou soustředěny dvě třetiny automobilového průmyslu. Nic dalšího zřejmě už nemusíme dodávat - čínský autoprůmysl stojí a návrat k normálu je v nedohlednu. I kdyby úřední omezení příští týden padla, samy firmy, které jsou z velké části spoluvlastněny a spoluovládány zahraničními subjekty, mohou v obavách z rozšíření nemoci v řadách vlastních zaměstnanců omezení dále prodlužovat.

Toto je pochopitelně problém primárně pro Čínu, která už nyní očekává pokles automobilové výroby v prvním kvartálu o 15 %. A omezení výroby není jedinou obavou, nastalý stav a zmíněná omezení prakticky vyprázdnily i čínské autosalony, neboť lidé jednak nemají pomyšlení za takové situace kupovat auta a i kdyby chtěli, snaží se vyhýbat veřejným místům, jako jsou právě autosalony. Tím pochopitelně klesá i poptávka.

To ale z našeho pohledu pořád není ten největší problém, třebaže s Číňany soucítíme. Jakékoli omezení výroby čehokoli v Číně je potíží pro celý svět, zvlášť za současné situace. Čína je výrobnou všeho, automobilové komponenty nevyjímaje a v době, kdy sklad je průmyslu skoro sprosté slovo a světové logistice vládne přístup just-in-time, dojde všechno průběžně nevyráběné téměř okamžitě. Potíže ve středu Číny tak mohou za pár dnů zastavit výrobu aut klidně na severu Německa, protože i když půjde o pár celkem druhotných dílů, zákazníkům jakkoli auto nekompletní dodat nemůžete.

Některé problémy jsou znát už teď, protože Čína je jasně největším světovým výrobcem akumulátorů pro dnes tak protěžované elektromobily. Jejich dodávky byly už před problémy s koronavirem nedostačující a nyní, s minimálně několikatýdenní odstávkou, jsou prakticky nedostupným zbožím. Pokud tedy nastalý stav potrvá po delší čas, může výrobu aut doslova rozložit po celém světě a výkony celých ekonomik poslat razantně dolů.

Samozřejmě nechceme být špatnými proroky a doufáme, že situace se co nejrychleji uklidní, neboť v opačném případě by šlo pro už tak dost týraný automobilový průmysl o další velkou ránu. Nedivme se ale, pokud se to nestane a část automobilek nebude mít po nějaký čas možnost určité modely vyrábět se vším, co s tím souvisí.


Koronavirus může automobilový průmysl poslat do kolen, potíže způsobuje už teď - 1 - Koronavirus Cina nasledky automobilovy prumysl 01Koronavirus může automobilový průmysl poslat do kolen, potíže způsobuje už teď - 2 - Koronavirus Cina nasledky automobilovy prumysl 02Koronavirus může automobilový průmysl poslat do kolen, potíže způsobuje už teď - 3 - Koronavirus Cina nasledky automobilovy prumysl 03Koronavirus může automobilový průmysl poslat do kolen, potíže způsobuje už teď - 4 - Koronavirus Cina nasledky automobilovy prumysl 04
Čínský automobilový průmysl v tuto chvíli prakticky stojí a další týden stát bude. Co bude následovat, nikdo neví, pokud ale bude současná situace trvat dále, mohou výpadky dodávek dohnat prakticky všechny

Zdroj: Reuters

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.