McLaren P1: lovec prestižních skalpů vchází do ringu

Čtrnáct let trvalo McLarenu, než postavil nástupce svého času nejrychlejšího vozu světa. Model P1 má stejně neskromné ambice.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

McLaren P1: lovec prestižních skalpů vchází do ringu

18.9.2012 | Miro Mihálik | 1 příspěvek

McLaren P1: lovec prestižních skalpů vchází do ringu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Čtrnáct let trvalo McLarenu, než postavil nástupce svého času nejrychlejšího vozu světa. Model P1 má stejně neskromné ambice.

Rozvleklé čekání na novou vlajkovou loď britské sportovní značky McLaren poněkud překvapivě skončilo. Původně jsme si mysleli, že odhalení reinkarnovaného modelu F1 proběhne až příští týden v Paříži, během dnešního dne se ale objevilo několik náznaků, že bychom mohli vidět novinku na prvních fotografiích již dnes. Stalo se.

Především bychom měli upozornit, že celokarbonový stroj s částečně lakovanou karoserii je pouze koncept a jeho design - přestože vypadá uceleně - je prozatím ve vývoji a než dorazí produkční verze, může se ještě leccos změnit. Prodej supersportu, který nakonec nese označení P1 a nikoli P12, by měl odstartovat přibližně za dvanáct měsíců, tedy v době, kdy bude McLaren slavit půlstoletí své existence.

Jeho cena je neznámá, odhaduje se ale na částku 800 tisíc liber, v přepočtu necelých 25 milionů korun, přičemž celková produkce by podle britského Autocaru neměla přesáhnout 500 kusů. Pokud máte dojem, že jde o poněkud rezervované číslo, je to v naprostém pořádku, z předchozího F1 vzniklo jen něco málo přes stovku exemplářů včetně testovacích prototypů.

McLaren popisuje své nové dítě jako produkt, který ztělesňuje „technologickou a duchovní inspiraci závodní divizí“ a generální ředitel Ron Dennis také přihodil pár velkých vět: „P1 bude výsledkem našich padesátiletých zkušeností ze závodění a historie výroby silničních aut. Před dvaceti lety jsme s modelem F1 pozvedli laťku výkonů supersportů, dnes je našim cílem opět nově definovat pravidla.“

Jak toho chce vůz s délkou menší než Porsche 911 dosáhnout? Jednak nízkou hmotností. Říká se, že P1 by měl mít méně než 1 300 kg, přičemž základní monokok vyrobený z uhlíkových kompozitů bude propojený s hliníkovými pomocnými rámy vpředu i vzadu.

P1 dále vymění atmosférickou V12 za přeplňovaný vidlicový osmiválec o objemu 3,8 l a původem z MP4-12C. Výkon spalovacího agregátu se má vyšplhat až na 800 koní při 9 000 otáčkách za minutu a elektromotor ve spojení se systémem KERS ne nepodobným tomu, který se používá v monopostech F1 by měl přidat dalších cirka 160 koní. Zrychlení na stovku má vůz zvládnout za méně než tři vteřiny a maximální rychlost se odhaduje na 385 km/h.

McLaren se netají tím, že absolutní rychlost nebyla při stavbě prioritou. Mnohem důležitější pro konstruktéry a vedení automobilky bylo navrhnout a vyrobit nejrychlejší automobil v reálném světě na okreskách i závodních okruzích. P1 si v tomto směru pomůže nejen aktivním podvozkem, ale také aktivními aerodynamickými prvky.

A ještě jedna zajímavost. Jeden z účastníků privátní prezentace McLarenu na nedávném Pebble Beach v Kalifornii poznamenal, že vůz nemá klasická skla. Místo nich má P1 dostat speciální akrylátová okna, která jsou nejen lehčí, ale umožní vypustit z výbavy stěrače. Uvidíme...

Tip: Projděte si všechny novinky pařížského autosalonu 2012.


McLaren P1: lovec prestižních skalpů vchází do ringu - 1 - McLaren P1 01McLaren P1: lovec prestižních skalpů vchází do ringu - 2 - McLaren P1 02McLaren P1: lovec prestižních skalpů vchází do ringu - 3 - McLaren P1 03McLaren P1: lovec prestižních skalpů vchází do ringu - 4 - McLaren P1 04McLaren P1: lovec prestižních skalpů vchází do ringu - 5 - McLaren P1 05McLaren P1: lovec prestižních skalpů vchází do ringu - 6 - McLaren P1 06
Pokud McLaren P1 skutečně nabídne prozatím spekulativní parametry, bude mít 740 koní na tunu

Zdroje: McLaren Automotive, Autocar

Miro Mihálik

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.