Mercedes-Benz SLS AMG Roadster zcela odhalen

Po první ochutnávce nám Mercedes naservíroval otevřenou verzi modelu SLS AMG v plné kráse. Máme řadu nových fotek i čerstvých informací.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Mercedes-Benz SLS AMG Roadster zcela odhalen

29.5.2011 | Petr Miler | 2 příspěvky

Mercedes-Benz SLS AMG Roadster zcela odhalen

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Po první ochutnávce nám Mercedes naservíroval otevřenou verzi modelu SLS AMG v plné kráse. Máme řadu nových fotek i čerstvých informací.

Před třemi týdny nás Meredes zaskočil nečekaným odhalením modelu SLS Roadster. Ačkoli hovoříme o odhalení, vůz zůstával v tu chvíli před našimi zraky ještě částečně zahalen, byť jen velmi mírně - maskována byla jen označení výrobce, části světel a některé drobné detaily. I s technickými informacemi to tehdy bylo podobné, část jsme jich měli k dispozici ihned, část si Mercedes nechával pro sebe. Na kdy? No přece na dnešek, tak si to již známé pojďme doplnit o čerstvě zveřejněné detaily.

Vzhledově vůz opravdu nepřináší žádné překvapení, je zkrátka tím co již notoricky známé kupé, akorát bez pevné střechy. Jak jsme již konstatovali minule, s absencí pevné střechy se vytratily i vzhůru otevírané dveře, toto řešení nahradilo konvenční uchycení na konci předních blatníků. Vozu se tak již těžko bude říkat Gullwing (racek) a pokud bychom mu chtěli dát podobně příhodné „zvířecí” označení, museli bychom vyrazit kamsi pod mořskou hladinu. Taková létající ryba nezní úplně nudně...


Mercedes-Benz SLS AMG Roadster zcela odhalen - 1 - Mercedes-Benz SLS AMG Roadster 06Mercedes-Benz SLS AMG Roadster zcela odhalen - 2 - Mercedes-Benz SLS AMG Roadster 05Mercedes-Benz SLS AMG Roadster zcela odhalen - 3 - Mercedes-Benz SLS AMG Roadster 07

U střechy ale ještě na chvíli zůstaňme. Jak jsme zmínili již začátkem května, výjimečná bude hlavně rychlost jejího stahování, která proběhne za pouhých 11 sekund a to i za jízdy až do rychlosti 50 km/h. Nově víme i to, že střecha využije třech vrstev látky a bude disponovat poctivým zadním sklem. Její konstrukce sestává především z hořčíku a hliníku a je také mimořádně skladná. Nevíme, jak se to Mercedesu podařilo, ale „napěchování” střechy do části zavazadlového prostoru ubere „kufru” pouhé 3 litry objemu a ze 176 litrů u kupé se tak zavazadelník u roadsteru zmenší na výsledných 173 litrů.

Zdá se, že stahovací střeše věnovali u Mercedesu mimořádnou pozornost a výsledek je opravdu pozoruhodný. Dá se celkem bez okolků říci, že jde o nejpropracovanější mechanismus tohoto typu vůbec, neboť nevíme o jiném, který by byl tak rychlý, mohl by být využit do tak vysoké rychlosti nedělal „materiálové kompromisy” a dokonce nezabíral prakticky žádné místo zavazadlům. Vskutku pozoruhodné.

Mercedes-Benz SLS AMG Roadster zcela odhalen - 4 - Mercedes-Benz SLS AMG Roadster 08Mercedes-Benz SLS AMG Roadster zcela odhalen - 5 - Mercedes-Benz SLS AMG Roadster 09Mercedes-Benz SLS AMG Roadster zcela odhalen - 6 - Mercedes-Benz SLS AMG Roadster 10

V souvislosti se zbavením vozu „plechové” střechy je ještě třeba říci, že tato změna příliš neovlivnila jeho hmotnost. Zde o již o zázrak nejde, Mercedes přiznal, že již karoserii kupé konstruoval s ohledem na budoucí vývoj roadsteru a disponuje tedy výztuhami, které by jinak u kupé nebyly nezbytné. Proměna SLS AMG v otevřené provedení si tak vynutila přidání jen minima dodatečných vyztužení. Jak již bylo řečeno v předchozím článku, samotná karoserie je s 243 kg hmotnosti jen o 2 kilogramy těžší než u kupé, není to ale celá pravda. Vyztuženo bylo dále ukotvení palubní desky a další podpůrné vzpěry najdeme ve středovém tunelu, rámu čelního skla a mezi místem pro uložení plátěné střechy a palivovou nádrží. Přibyly také elektromotory nutné pro otevírání střechy a samotná plátěná čepička není se vším všudy tak lehká, jak se na první pohled zdá. To vše posunulo pohotovostní hmotnost vozu o 40 kg výše k metě 1 660 kilogramů. I to je ale na dnešní dobu a třídu vozu číslo relativně solidní.

Pod kapotou SLS AMG Roadster pochopitelně pracuje stejný motor jako u kupé, mimochodem jeden z nejlepších agregátů, který Mercedes v posledních letech stvořil. Jde o osmiválec o objemu 6,2 litru (obchodní označení má podobu 63 nebo 6,3) s výkonem až 571 koní. Jeho síla se přenáší na kola zadní nápravy skrze sedmistupňový automat se dvěma spojkami. S ohledem na malý nárůst hmotnosti se i dynamika vozu změnila jen málo - zrychlení na stovku potrvá 3,8 sekundy, maximální rychlost má činit 317 km/h.

Mercedes-Benz SLS AMG Roadster zcela odhalen - 7 - Mercedes-Benz SLS AMG Roadster 11Mercedes-Benz SLS AMG Roadster zcela odhalen - 8 - Mercedes-Benz SLS AMG Roadster 13Mercedes-Benz SLS AMG Roadster zcela odhalen - 9 - Mercedes-Benz SLS AMG Roadster 14

Sto procent všech technických parametrů zatím neznáme, to podstatné ale, jak vidno, tajemstvím již není. Ke zmíněnému se sluší dodat, že vůz bude vybaven několika prvky, jenž u kupé nenajdeme. Nejzajímavější je již proslulá „vzdušná šála” (Airscarf), což není nic jiného než vzduch proudící z opěrek hlav předních sedadel na krk řidiče či spolujezdce tak, aby nebyl zatěžován proudícím chladným vzduchem. Přítomnost sportovních sedadel, navigace Comand, dvouzónové klimatizace nebo bezklíčového vstupu pak již příliš nepřekvapí, jakkoli majitele jistě potěší.

Vůz bude představen veřejnosti 13. září na autosalonu ve Frankfurtu, již v červenci by jej ale mělo být možné objednat. Tehdy se také jistě dočkáme oficiálního ceníku (příplatek za Roadster by se měl pohybovat okolo 300 tisíc Kč), dodávky novinky prvním majitelům by pak měly proběhnout začátkem podzimu.

Mercedes-Benz SLS AMG Roadster zcela odhalen - 10 - Mercedes-Benz SLS AMG Roadster 01Mercedes-Benz SLS AMG Roadster zcela odhalen - 11 - Mercedes-Benz SLS AMG Roadster 02Mercedes-Benz SLS AMG Roadster zcela odhalen - 12 - Mercedes-Benz SLS AMG Roadster 03Mercedes-Benz SLS AMG Roadster zcela odhalen - 13 - Mercedes-Benz SLS AMG Roadster 04Mercedes-Benz SLS AMG Roadster zcela odhalen - 14 - Mercedes-Benz SLS AMG Roadster 12Mercedes-Benz SLS AMG Roadster zcela odhalen - 15 - Mercedes-Benz SLS AMG Roadster 15Mercedes-Benz SLS AMG Roadster zcela odhalen - 16 - Mercedes-Benz SLS AMG Roadster 16
Mercedes-Benz SLS AMG Roadster

Petr Miler

Diskuze 2 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.