Toto je nejrychlejší obrněné auto světa, na pohled byste neřekli, že něčemu odolá

Obrněné vozy máme spojená nejen s vysokou odolností, ale také s jistou těžkopádností danou už jejich konstrukcí. Tohle auto je jiné, na pohled vypadá úplně normální, přitom odolá výstřelům a samo vystřelí až na víc jak 325 km/h.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Toto je nejrychlejší obrněné auto světa, na pohled byste neřekli, že něčemu odolá

18.12.2020 | Mirek Mazal

Toto je nejrychlejší obrněné auto světa, na pohled byste neřekli, že něčemu odolá

/

Foto: Add Armor

Obrněné vozy máme spojená nejen s vysokou odolností, ale také s jistou těžkopádností danou už jejich konstrukcí. Tohle auto je jiné, na pohled vypadá úplně normální, přitom odolá výstřelům a samo vystřelí až na víc jak 325 km/h.

Pancéřované automobily bývají velké těžkopádné obludy zbavené jakéhokoli dynamického projevu. Podobné předsudky se už léta snaží vyvrátit americká firma Add Armor a toto je dosavadní vrchol jejích snah. Firma sídlící v krásné přírodě na okraji amerického národního parku Grand Teton odhalila nejrychlejší obrněný automobil na zemi.

Neprůstřelný stroj se totiž může pochlubit maximální rychlostí „přes 325 km/h”, což je stále vysoká hodnota i mezi sportovními auty. A může to být hodně „přes 325 km/h”, protože oním autem je dále upravené Ferrari 458 Speciale, které už jsme viděli jet i o desítky km/h rychleji. po zásahu tunera APR známého i z České republiky. Motor dostal injekci testosteronu v podobě výfukového systému Capristo, který zvyšuje výkon motoru 4,5 V8 na pěkných 645 koní. Není divu, že stovka se mihne za méně než 3 sekundy.

Lidé z Add Armoru nechtěli impozantní výkon zazdít hmotností, proto použili ke stavbě odolného Ferrari „speciální materiály” (nejspíše polykarbonátové díly), které jsou desetkrát pevnější než balistická ocel, přitom váží o 60 % méně. Společnost také nainstalovala speciální okna složena z vícevrstvé směsi polykarbonátu a balistického skla. V nouzi pomohou i vyztužené nárazníky jako odolné rámy chránící chladiče a motor. Pokud by plán útěku selhal, jsou v kufru biometrické stojany s nabitými pistolemi a útočnými zbraněmi.

Dodatečná ochrana tak přidává jen 70 kilo nadbytečné hmotnosti, zároveň firma ubrala hmotnost jinde. Ve výsledku tak vůz váží o pouhých 30 kg méně než originál a přitom poskytuje cestujícím ochranu na úrovni B4. Lidé uvnitř by měli být ukryti před palbou z ručních zbraní.

Firma z Wyomingu neuvádí, za kolik si můžete nechat upravit svůj vůz prezentační kousek ale podle ni má cenu 625 tisíc dolarů, tedy skoro 13,5 milionu Kč. Žádná láce, ale nejrychlejší auto obrněné světa, navíc Ferrari, navíc takové, do kterého byste to od pohledu vůbec neřekli, logicky nemůže být levná věc.


Toto je nejrychlejší obrněné auto světa, na pohled byste neřekli, že něčemu odolá - 1 - Ferrari 458 Speciale neprustrelne Add Armor 01Toto je nejrychlejší obrněné auto světa, na pohled byste neřekli, že něčemu odolá - 2 - Ferrari 458 Speciale neprustrelne Add Armor 02Toto je nejrychlejší obrněné auto světa, na pohled byste neřekli, že něčemu odolá - 3 - Ferrari 458 Speciale neprustrelne Add Armor 03Toto je nejrychlejší obrněné auto světa, na pohled byste neřekli, že něčemu odolá - 4 - Ferrari 458 Speciale neprustrelne Add Armor 04Toto je nejrychlejší obrněné auto světa, na pohled byste neřekli, že něčemu odolá - 5 - Ferrari 458 Speciale neprustrelne Add Armor 05Toto je nejrychlejší obrněné auto světa, na pohled byste neřekli, že něčemu odolá - 6 - Ferrari 458 Speciale neprustrelne Add Armor 06Toto je nejrychlejší obrněné auto světa, na pohled byste neřekli, že něčemu odolá - 7 - Ferrari 458 Speciale neprustrelne Add Armor 07Toto je nejrychlejší obrněné auto světa, na pohled byste neřekli, že něčemu odolá - 8 - Ferrari 458 Speciale neprustrelne Add Armor 08
Ferrari 458 Speciale sice nikdy nevypadá obyčejně, své schopnosti ale skutečně nedává znát. Je přitom nejen rychlé, ale poskytuje poskytuje posádce i úroveň ochrany B4. Foto: Add Armor

Zdroj: Add Armor

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše