Pick-up Tesly je venku, vypadá jako vtip, který měla následovat skutečná prezentace

Nešálí vás zrak, tato cihla na kolech jako z dětských malůvek je skutečně nový pick-up Tesly jménem Cybertruck. Není to koncept, v této podobě si jej lze už teď docela levně objednat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Pick-up Tesly je venku, vypadá jako vtip, který měla následovat skutečná prezentace

22.11.2019 | Mirek Mazal

Pick-up Tesly je venku, vypadá jako vtip, který měla následovat skutečná prezentace

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nešálí vás zrak, tato cihla na kolech jako z dětských malůvek je skutečně nový pick-up Tesly jménem Cybertruck. Není to koncept, v této podobě si jej lze už teď docela levně objednat.

Elon Musk před pár desítkami minut odhalil dlouho očekávaný pick-up Tesly jménem Cybertruck. Neradi plýtváme tímto slovem, ale kalifornská prezentace bez přehánění šokovala první ukázkou podivně tvarovaného vozidla s klínovitým tělem evokující surrealistický speciál přímo z arzenálu diktátorské vlády v dystopickém světě. Publikum očekávalo uhlazenější design, a tak nepřekvapí, že si mnozí dlouho mysleli, že si Musk dělá legraci a skutečné auto vytáhne záhy. Nebylo tomu tak, tohle je vážně Tesla Cybertruck v celé své bizarní kráse.

Právě odlišný vzhled byl úvodním tématem Muska, narážel na unifikaci současných pick-upů, které nelze rozeznat jeden od druhého. Výstřední konkurent by rád narušil současné zvyklosti na americkém trhu, kde jsou pick-upy nejprodávanějším typem aut.

Cybertruck narostl do délky 5 885 milimetrů, šířka dosahuje 2 027 milimetrů střecha končí ve výšce 1 905 milimetrů. Interiér nabídne místo pro šest lidí. Konstrukce je provedena z pevné vnější kostry složené z ocelové slitiny, která je dle slov Muska nezničitelná - nic ji nepoškrábe, odolá ranám kladivem i střelbě ze zbraní. Prosklení zastává Tesla Armor Glass méně odolné proti poškození, což se ukázalo i na noční prezentaci.

Ostře střižená pevnost je vybavena jedním, dvěma, nebo hned třemi elektromotory. Nejslabší varianta pohání jen zadní kola, zbylé verze automaticky zapojují obě nápravy. Předpokládané zrychlení na stovku je u nejsilnější volby odhadované v čase 2,9 sekundy. Čtvrtmílový sprint by mohl být otázkou 10,8 sekundy, což je teritorium supersportovních vozidel.

Dojezd nejvyšší konfigurace je prý přes 800 kilometrů na jedno nabití a doplnění energie může probíhat výkonem až 250 kW. Naopak nejlevnější specifikace ujede polovinu a střední dvoumotorový pick-up obhospodaří cca 500 kilometrů. Omezovač rychlosti vrcholné verze bude nastaven na 130 mph (209 km/h), nižší varianty mohou počítat se 110 mph (177 km/h), respektive 120 mph (193 km/h). Jejich zrychlení na stovku za 6,5 sekundy resp. 4,5 sekundy už také není taková sláva, rozhodně ale není marné.

Do terénu na Zemi i mimo ni je klínovitý off-road přizpůsoben adaptivním vzduchovým podvozkem s možností snížit i zvýšit světlou výšku. Nájezdové úhly 35 a 28 stupňů zvládnou ušetřit nárazníky zbytečných zářezů. Tažná kapacita futuristického díla je až 6,4 tuny, méně výkonné kusy mají psanou nižší hodnotu 4,5 respektive 3,4 tuny.

Minimalistický interiér bez tlačítek kopíruje zvyky sourozenců značky Tesla. Spojitosti jsou evidentní v několika ohledech, například nechybí velký dotykový displej, sedačky s integrovanými hlavovými opěrkami, přední kufr a v konfigurátoru bude volitelná možnost zaplacení plně autonomního řízení.

Dystopický pick-up lze používat jako rodinný elektromobil na výlety do přírody díky dvěma řadám sedadel doplněných dostatečnými úložnými prostory. Kufr počítá s provizorním útočištěm během víkendového kempování. Korba nad zadními koly skrývá výsuvnou plošinu, která pomáhá s nakládáním těžkých břemen. V určitých případech potěší zabudovaný kompresor.

Vesmírnou Teslu zájemci mohou objednávat, cena startuje od 39 900 dolarů (920 tisíc Kč), nejdražší základ se třemi motory vyjde na 69 900 dolarů (1,6 milionu Kč). Nutno počítat s volitelnou výbavou za další tisíce USD. Dodávky automobilka plánuje od konce roku 2021, dražší provedení bude dostupné od roku 2022. To jsou ale plány, realita bývá u Tesly obvykle o něco horší.


Pick-up Tesly je venku, vypadá jako vtip, který měla následovat skutečná prezentace - 1 - Tesla Cybertruck pick up foto prvni 01Pick-up Tesly je venku, vypadá jako vtip, který měla následovat skutečná prezentace - 2 - Tesla Cybertruck pick up foto prvni 02Pick-up Tesly je venku, vypadá jako vtip, který měla následovat skutečná prezentace - 3 - Tesla Cybertruck pick up foto prvni 03Pick-up Tesly je venku, vypadá jako vtip, který měla následovat skutečná prezentace - 4 - Tesla Cybertruck pick up foto prvni 04Pick-up Tesly je venku, vypadá jako vtip, který měla následovat skutečná prezentace - 5 - Tesla Cybertruck pick up foto prvni 05Pick-up Tesly je venku, vypadá jako vtip, který měla následovat skutečná prezentace - 6 - Tesla Cybertruck pick up foto prvni 06Pick-up Tesly je venku, vypadá jako vtip, který měla následovat skutečná prezentace - 7 - Tesla Cybertruck pick up foto prvni 07Pick-up Tesly je venku, vypadá jako vtip, který měla následovat skutečná prezentace - 8 - Tesla Cybertruck pick up foto prvni 08Pick-up Tesly je venku, vypadá jako vtip, který měla následovat skutečná prezentace - 9 - Tesla Cybertruck pick up foto prvni 09Pick-up Tesly je venku, vypadá jako vtip, který měla následovat skutečná prezentace - 10 - Tesla Cybertruck pick up foto prvni 10Pick-up Tesly je venku, vypadá jako vtip, který měla následovat skutečná prezentace - 11 - Tesla Cybertruck pick up foto prvni 11Pick-up Tesly je venku, vypadá jako vtip, který měla následovat skutečná prezentace - 12 - Tesla Cybertruck pick up foto prvni 12Pick-up Tesly je venku, vypadá jako vtip, který měla následovat skutečná prezentace - 13 - Tesla Cybertruck pick up foto prvni 13Pick-up Tesly je venku, vypadá jako vtip, který měla následovat skutečná prezentace - 14 - Tesla Cybertruck pick up foto prvni 14Pick-up Tesly je venku, vypadá jako vtip, který měla následovat skutečná prezentace - 15 - Tesla Cybertruck pick up foto prvni 15Pick-up Tesly je venku, vypadá jako vtip, který měla následovat skutečná prezentace - 16 - Tesla Cybertruck pick up foto prvni 16Pick-up Tesly je venku, vypadá jako vtip, který měla následovat skutečná prezentace - 17 - Tesla Cybertruck pick up foto prvni 17Pick-up Tesly je venku, vypadá jako vtip, který měla následovat skutečná prezentace - 18 - Tesla Cybertruck pick up foto prvni 18Pick-up Tesly je venku, vypadá jako vtip, který měla následovat skutečná prezentace - 19 - Tesla Cybertruck pick up foto prvni 19Pick-up Tesly je venku, vypadá jako vtip, který měla následovat skutečná prezentace - 20 - Tesla Cybertruck pick up foto prvni 20Pick-up Tesly je venku, vypadá jako vtip, který měla následovat skutečná prezentace - 21 - Tesla Cybertruck pick up foto prvni 21Pick-up Tesly je venku, vypadá jako vtip, který měla následovat skutečná prezentace - 22 - Tesla Cybertruck pick up foto prvni 22Pick-up Tesly je venku, vypadá jako vtip, který měla následovat skutečná prezentace - 23 - Tesla Cybertruck pick up foto prvni 23
Musk osobně uvedl na svět Teslu Cybertruck. Podivný pick-up jak z vesmíru se pozemským standardům vymyká záměrně. A je to sériová podoba vozu, nikoli koncep

Zdroje: Tesla, Motor1

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.