Prezident Erdogan hrdě odhalil první ryze turecká auta, vypadají překvapivě dobře

Dekády trvající marná snaha Turků o skutečně vlastní automobil má být konečně prolomena modely domácí značky Togg. A jakkoli se nezdálo být možné, Turci postavili něco kloudného.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Prezident Erdogan hrdě odhalil první ryze turecká auta, vypadají překvapivě dobře

28.12.2019 | Petr Miler

Prezident Erdogan hrdě odhalil první ryze turecká auta, vypadají překvapivě dobře

/

Foto: Anadolu Agency

Dekády trvající marná snaha Turků o skutečně vlastní automobil má být konečně prolomena modely domácí značky Togg. A jakkoli se nezdálo být možné, Turci postavili něco kloudného.

Turecko s různými formami „národního auta“ vyhrožuje už léta, veškeré předchozí pokusy ale působily přesně tak marně, jak byste čekali. Jen s velmi malými očekáváními jsme tedy sledovali premiéru prvotin nově vytvořené domácí značky Togg, musíme ale připustit, že podceňovat Turky nebylo na místě. Sám prezident Recep Tayyip Erdogan strhl plachtu ze třech prvotin, které by snadno mohly nést logo renomovaných značek a nikdo by se zřejmě ničemu nedivil.

„Jsme nyní všichni svědky toho, jak se 60 let starý turecký sen stává realitou,” řekl při premiéře Erdogan v narážce na snahy značky Devrim z počátku 60. let minulého století. Ta dokázala vyvinout konkurenceschopně vyhlížející stroje, s přípravami výroby se ale nedostala dále než do prototypové fáze. „Dokázali zabránit výrobě Devrimů, ale nebudou schopni zamezit výrobě tohoto automobilu,” dodal hrdě Erdogan naznačujíc, že jen komplot nepřátel se postaral o to, že žádné ryze turecké auto nevzniklo dodnes.

„Nemusíme kupovat licence nebo povolení od kohokoli, všechny technické aspekty jsme vyvinuli sami,” pokračoval dále turecký prezident, když ukázal tři první chystané modely. Ve dvou případech se jedná o SUV (jde spíše o dvě verze jednoho auta) segmentu C, v jednom o sedan opět kompaktní velikosti. Zatím se jedná o předprodukční verze, přičemž Turci počítají s tím, že do sériové výroby je dostanou v roce 2021 nebo 2022. Okouzlit přitom mají nejen domácí publikum, ale i zákazníky na zahraničních, v prvé řadě evropských trzích.

Co je pozoruhodné, pro tyto vozy se počítá pouze s elektrickým pohonem, který zrovna v Turecku zatím neznamená vůbec nic. Auta mají pracovat s výkonem od 200 do 400 koní v závislosti konfiguraci, pohánět zadní nebo obě osy, pochlubit se zrychlením na stovku od 4,8 sekundy a dojezdem až 500 km na nabití. Konkrétnější informace k samotným akumulátorům nepadly, na 80 % je ale má být možné dobít adekvátním příkonem za 30 minut.

Jak jsme již zmínili, designově jde o sympaticky vyhlížející stroje, byť někteří naráží na to, že velmi připomínají starší koncepty studia Pininfarina. To je sice pravda, Turci si ale právě u Pininfariny jejich design objednali, a tak není divu, že se Italové drželi vlastního stylu. Zatím nepojmenované novinky navíc nevypadají dobře jen zvenčí, velmi moderně vypadají i uvnitř, třebaže z interiérů Toggy zatím neukázaly vše.

Při pohledu na pojetí vnitřků není divu, že ani palubní technologie nemají strádat - všechny mají být permanentně připojené přes 5G a disponovat mimo jiné holografickým asistentem, který má nahradit jak většinu ovladačů, tak zobrazování údajů na displejích. Něco takového známe z čínských aut a tušíme, že právě odtud bude pocházet i základ technologie Turků.

Zatím toho o nových autech Toggu více nevíme než víme, do zahájení sériové výroby zbývají ještě dva až tři roky. To známé ale působí asi o 300 procent lépe, než šlo očekávat. Uvidíme tedy, jaké budou Turci dělat další pokroky - pokud vše půjde podle plánu, začne jejich výroba v Gemliku na severzoápadě provincie Bursa ve zmíněném časovém horizontu. Cílem je vyrábět zkraje 175 tisíc aut zmíněných dvou resp. tří typů ročně a do roku 2030 přidat další statisíce vozů celkem pěti modelů. Ambice tedy někdejším vládcům Evropy opravdu nechybí.


Prezident Erdogan hrdě odhalil první ryze turecká auta, vypadají překvapivě dobře - 1 - Togg turecka auta prvni 01Prezident Erdogan hrdě odhalil první ryze turecká auta, vypadají překvapivě dobře - 2 - Togg turecka auta prvni 02Prezident Erdogan hrdě odhalil první ryze turecká auta, vypadají překvapivě dobře - 3 - Togg turecka auta prvni 03Prezident Erdogan hrdě odhalil první ryze turecká auta, vypadají překvapivě dobře - 4 - Togg turecka auta prvni 04Prezident Erdogan hrdě odhalil první ryze turecká auta, vypadají překvapivě dobře - 5 - Togg turecka auta prvni 05Prezident Erdogan hrdě odhalil první ryze turecká auta, vypadají překvapivě dobře - 6 - Togg turecka auta prvni 06Prezident Erdogan hrdě odhalil první ryze turecká auta, vypadají překvapivě dobře - 7 - Togg turecka auta prvni 07Prezident Erdogan hrdě odhalil první ryze turecká auta, vypadají překvapivě dobře - 8 - Togg turecka auta prvni 08Prezident Erdogan hrdě odhalil první ryze turecká auta, vypadají překvapivě dobře - 9 - Togg turecka auta prvni 09Prezident Erdogan hrdě odhalil první ryze turecká auta, vypadají překvapivě dobře - 10 - Togg turecka auta prvni 10Prezident Erdogan hrdě odhalil první ryze turecká auta, vypadají překvapivě dobře - 11 - Togg turecka auta prvni 11Prezident Erdogan hrdě odhalil první ryze turecká auta, vypadají překvapivě dobře - 12 - Togg turecka auta prvni 12Prezident Erdogan hrdě odhalil první ryze turecká auta, vypadají překvapivě dobře - 13 - Togg turecka auta prvni 13Prezident Erdogan hrdě odhalil první ryze turecká auta, vypadají překvapivě dobře - 14 - Togg turecka auta prvni 14Prezident Erdogan hrdě odhalil první ryze turecká auta, vypadají překvapivě dobře - 15 - Togg turecka auta prvni 15Prezident Erdogan hrdě odhalil první ryze turecká auta, vypadají překvapivě dobře - 16 - Togg turecka auta prvni 16
Překvapivě dobře vypadají prvotiny ryze turecké automobilové značky Togg, vyrábět se mají začít během dvou až tří let

Zdroj: Reuters

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.