Smart Forspeed: elektrický speedster realitou

Smart v Ženevě odhalí koncept elektřinou poháněného roadsteru na bázi modelu ForTwo. Do výroby se nechystá, pozornost si ale zaslouží.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Smart Forspeed: elektrický speedster realitou

21.2.2011 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Smart Forspeed: elektrický speedster realitou

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Smart v Ženevě odhalí koncept elektřinou poháněného roadsteru na bázi modelu ForTwo. Do výroby se nechystá, pozornost si ale zaslouží.

Možná jste v průběhu loňského roku zaznamenali únik materiálů z evropského patentového úřadu, které zachycovaly otevřenou verzi Smartu ForTwo. S ohledem na tehdejší situaci značky, jež předtím zúžila své portfolio na jediný model, se ale zdálo být zvláštní, že by se opět vrhla do jeho rozšiřování skrze velmi specifické otevřené supermini. Nicméně cesty automobilových koncernů jsou někdy nevyzpytatelné a tehdy nikdo nevěděl, co má Mercedes se Smartem vlastně v úmyslu.

Včera se ale situace poněkud vyjasnila. Smart totiž odhalil koncept Forspeed, který svým pojetím plně odpovídá dříve uniknuvším nákresům. Vůz je přitom ryzím zhmotněním fantazie konstruktérů a druhým modelem značky se zcela jistě nestane. Co zajímavého chce tedy předvést?


Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 1 - Smart ForSpeed 01Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 2 - Smart ForSpeed 02Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 3 - Smart ForSpeed 03

Jednak je to specifický vzhled, který je poněkud futurističtější než u současného ForTwo a má naznačit pojetí jeho další generace. Navíc obsahuje několik zajímavých funkčních prvků. Odlišností si všimneme hlavně na přídi, která postrádá klasické světlomety, jenž jsou nahrazeny LED, upraven je též přední nárazník a „usměvavá” maska chladiče, které jsou vyplněny mřížkami ve tvaru včelích pláství. Zaujmou i minimalizovaná vnější zpětná zrcátka a integrace solárních panelů do omezeného množství skleněných panelů chránicích posádku před proudícím vzduchem.

Interiér Forspeedu je variací na současné provedení a má znázorňovat „minimalizovaný prémiový design”. Ze zajímavých částí si můžeme všimnout viditelných šroubů upevňujících výplně dveří, středove konzole a volantu nebo svérázných sedadel se čtyřbodovými pásy. Také materiály interiéru jsou své - lesklé plasty, kartáčovaný hliník a hnědé či zelené kožené prvky určitě nepřehlédnete. Nechybí ani pár technických vymožeností jako místo pro uložení mobilního telefonu na palubní desce před sedadlem spolujezdce.

Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 4 - Smart ForSpeed 13Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 5 - Smart ForSpeed 09Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 6 - Smart ForSpeed 10

Ale dost bylo řečí o vzhledu, ten ostatně můžete nastudovat z přiložených snímků, pojďme se nyní podívat na techniku vozu. Forspeed pohání vzadu umístěný elektromotor o výkonu 30 kW (40 koní), který čerpá energii z akumulátorů neznámé kapacity. Vzhledem k udávanému dojezdu 135 km na jedno nabití to ale přĺiš velká sada „baterek” nebude, ostatně ta by se do malého Smartu ani neměla jak vejít. Bez zajímavosti není, že motor zvládá i krátkodobé navýšení výkonu o 5 kW (7 koní) a celkové stádečko 47 koní zvládne vozu dodat rychlost nejvýše 120 km/h.

Smart rovnou popŕel, že by podobný vůz mohl vyrábět, s jeho prvky se ale máme setkat v budoucích novinkách značky. Netřeba dodávat, že novinka bude vystavena poprvé na březnovém autosalonu v Ženevě, neočekáváme však, že bychom se tam o ni dozvěděli zásadně více než již v dnešní době víme.

Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 7 - Smart ForSpeed 04Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 8 - Smart ForSpeed 05Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 9 - Smart ForSpeed 06Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 10 - Smart ForSpeed 07Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 11 - Smart ForSpeed 08Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 12 - Smart ForSpeed 11Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 13 - Smart ForSpeed 12Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 14 - Smart ForSpeed 14Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 15 - Smart ForSpeed 15Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 16 - Smart ForSpeed 16Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 17 - Smart ForSpeed 17Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 18 - Smart ForSpeed 18Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 19 - Smart ForSpeed 19Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 20 - Smart ForSpeed 20Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 21 - Smart ForSpeed 21Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 22 - Smart ForSpeed 22Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 23 - Smart ForSpeed 23Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 24 - Smart ForSpeed 24Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 25 - Smart ForSpeed 25Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 26 - Smart ForSpeed 26
Smart Forspeed na nových oficiálních fotografiích

Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 27 - Smart ForSpeed patentove 01Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 28 - Smart ForSpeed patentove 02Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 29 - Smart ForSpeed patentove 03Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 30 - Smart ForSpeed patentove 04Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 31 - Smart ForSpeed patentove 05Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 32 - Smart ForSpeed patentove 06Smart Forspeed: elektrický speedster realitou - 33 - Smart ForSpeed patentove 07
Pro úplnost dříve uniklé patentové snímky téhož

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Autobazar

zobrazit vše