Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře

(+ živé foto, videa) Koncepty malého hatchbacku a malého SUV naznačují budoucnost Suzuki jasně. iK-2 má pod kapotou tříválec, iM-4 mikrohybrid a 4x4.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře

3.3.2015 | Marek Bednář | 14 příspěvků

Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ živé foto, videa) Koncepty malého hatchbacku a malého SUV naznačují budoucnost Suzuki jasně. iK-2 má pod kapotou tříválec, iM-4 mikrohybrid a 4x4.

Jak automobilka Suzuki slíbila, tak i plní - v Ženevě představuje dva nové koncepty iK-2 a iM-4. Jejich vzhled už pár dní známe díky úniku, i tak ale oficiální fotografie spolu s informacemi o novinkách nejsou bez zajímavosti. Třeba tím, že ač je iK-2 z obou novinek větší, měří na délku jen 23 milimetrů přes čtyři metry.

iK-2 je z obou novinek také nejspíš podstatnější, protože míří do segmentu B, který je v Evropě jedním z nejnabitějších. Právě zde o zákazníky soupeří například Renault Clio, Volkswagen Polo, Škoda Fabia nebo Opel Corsa. Anebo také Suzuki Swift, na jehož nástupce se s dost velkou pravděpodobností díváme, i když to oficiálně zatím nikde nezaznělo. Nejspíš totiž nebude shodou okolností, že iK-2 je o nějakých 17 cm delší než současný Swift, kterému by trochu víc prostoru uvnitř neškodilo.

Novinka stojí na nové platformě a pochopitelně má pohon předních kol, alespoň ve standardu. V konceptu otáčí 18" koly litrový tříválec s turbodmychadlem, označený Boosterjet. Zní to trochu jako něco, čím se vpřed pohybuje nějaký komiksový superhrdina, ale budiž. Výkon zatím známý není. A také to pravděpodobně nebude jediná pohonná jednotka pod kapotou produkční verze iK-2, počítá se také s mikrohybridem SHVS, tedy Smart Hybrid Vehicle by Suzuki.

Designový jazyk exteriéru je označen jako Liquid Flow a má vyjadřovat dynamiku a způsob, jakým se kapalina pohybuje okolo placatého předmětu. Podobný dojem navozuje i vcelku agresivní příď s LEDkovými světlomety a přední maska, která může trochu připomínat model Kizashi. Napojení černých A-sloupků na blatníky možná není úplně ideální, dojem plovoucí střechy to ale příliš nepodrývá. Způsob, jakým se dolní hrana oken ohýbá v C-sloupek, může trochu připomenout Saaby.

Exteriér je tedy elegantní a moderní dostatečně a zároveň vypadá, že by mohl z fleku do výroby. Taková rychlovka to asi nebude, ale možná se do produkce dostane více než v případě konceptů ostatních značek. Jak vypadá interiér, zatím nevíme, ale očekávejme podobnou modernu. Oproti současným Suzuki by také uvnitř mělo být méně hluku a vibrací, jak uvádí dostupné materiály.

Zmíněná platforma má rozvor náprav 253 cm a bude s největší pravděpodobností schopna pojmout i pohon všech kol; že by se Suzuki chtělo vzdát tradice do každého modelu čtyřkolku nabídnout, nemáme zprávy. Také má být tužší ve zkrutu a bude součástí plánu na zefektivnění výroby - japonská automobilka chce ze svých čtyř platforem udělat tři pro snížení výrobních nákladů napříč portfoliem.


Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 1 - suzuki ik-2 zeneva oficialni perexSuzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 2 - suzuki ik-2 zeneva oficialni 09Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 3 - suzuki ik-2 zeneva oficialni 10

Druhý koncept s názvem iM-4 je malým SUV, chcete-li, na délku měří bez sedmi milimetrů 3,7 metru, což je jakoby náhodou velmi, velmi blízko současné délce off-roadu Jimny. Nazývat ho tedy SUV se může zdát poněkud nevhodné, ale detailní technické specifikace zatím k mání nejsou. Tak u tohoto označení zůstaneme s tím, že se výhledově může jednat o nové Jimny.

Co Suzuki do světa pustilo, je informace o pohonu všech kol a 1,2litrovém čtyřválci Dualjet, spárovaném s mikrohybridním ústrojím SHVS. Čtyřkolka to tak bude zcela mechanická, neboť mikrohybridy nezvládnou celou nápravu pohánět jen elektricky. Také v útrobách iM-4 najdeme novou platformu, s největší pravděpodobností to ale není ta stejná jako v iK-2.

Design se snaží kombinovat moderní a retro prvky, ale ve výsledku je příď spíše moderní a záď spíše retro, ať už žábrami na C-sloupcích - které mimochodem jsou zajímavým řešením, jen je otázka, jestli se dostanou do výroby - anebo celou zádí, která je z určitých úhlů pohledu retro možná až příliš. Sedmnáctipalcová kola se ale vcelku povedla.

Podle dostupných informací se sériová verzei iK-2 dostane na trh někdy v půlce roku 2016, jak to bude s iM-4, zatím není známo. Jak moc se změní design, je zatím také otázkou, ale přední světla obou strojů asi v základu LEDkami svítit nebudou a také kola budou menší.

Tip: Projděte si všechny novinky ženevského autosalonu 2015, máme pro vás i galerii živých fotografií přímo z Ženevy.

Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 4 - Suzuki iK-2 zive 01Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 5 - Suzuki iK-2 zive 02Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 6 - Suzuki iK-2 zive 03Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 7 - Suzuki iK-2 zive 04Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 8 - Suzuki iK-2 zive 05Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 9 - Suzuki iK-2 zive 06Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 10 - Suzuki iK-2 zive 07Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 11 - Suzuki iK-2 zive 08Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 12 - Suzuki iK-2 zive 09

Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 13 - Suzuki iM-4 zive 01Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 14 - Suzuki iM-4 zive 02Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 15 - Suzuki iM-4 zive 03Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 16 - Suzuki iM-4 zive 04Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 17 - Suzuki iM-4 zive 05Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 18 - Suzuki iM-4 zive 06Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 19 - Suzuki iM-4 zive 07Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 20 - Suzuki iM-4 zive 08Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 21 - Suzuki iM-4 zive 09
Koncepty iK-2 a iM-4 ani v Ženevě neodhalily interiér

Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 22 - suzuki ik-2 zeneva oficialni 01Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 23 - suzuki ik-2 zeneva oficialni 02Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 24 - suzuki ik-2 zeneva oficialni 03Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 25 - suzuki ik-2 zeneva oficialni 04Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 26 - suzuki ik-2 zeneva oficialni 05Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 27 - suzuki ik-2 zeneva oficialni 06Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 28 - suzuki ik-2 zeneva oficialni 07Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 29 - suzuki ik-2 zeneva oficialni 08Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 30 - suzuki ik-2 zeneva oficialni 09Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 31 - suzuki ik-2 zeneva oficialni 10
Suzuki iK-2 pravděpodobně naznačuje nový Swift...

Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 32 - suzuki im-4 zeneva oficialni 01Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 33 - suzuki im-4 zeneva oficialni 02Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 34 - suzuki im-4 zeneva oficialni 03Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 35 - suzuki im-4 zeneva oficialni 04Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 36 - suzuki im-4 zeneva oficialni 05Suzuki iK-2 a iM-4 oficiálně: nový Swift a Jimny zřejmě ukázaly své tváře - 37 - suzuki im-4 zeneva oficialni 06
... a iM-4 je zase téměř na chlup stejně dlouhé jako Jimny

Marek Bednář

Diskuze 14 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše