Touring Superleggera Disco Volante: nový létající talíř v plné kráse

(+ živé foto) Novodobá inkarnace Alfy Romeo C52 Disco Volante je tu. Vzhledem vzpomíná na staré časy, technikou je ale věcí ryze aktuální.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Touring Superleggera Disco Volante: nový létající talíř v plné kráse

2.3.2012 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Touring Superleggera Disco Volante: nový létající talíř v plné kráse

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ živé foto) Novodobá inkarnace Alfy Romeo C52 Disco Volante je tu. Vzhledem vzpomíná na staré časy, technikou je ale věcí ryze aktuální.

Italská Carrozzeria Touring Superleggera avizovala brzkou premiéru novodobého Disco Volante již v polovině února. A zvolila k tomu prostředek dosti příhodný - obrázek Alfy Romeo mimořádně aerodynamických tvarů, která si rozšafně letí oblohou.

Na první pohled je to trochu pohádkový motiv, ve své podstatě ale říká co má. Novinka totiž měla být a je vzpomínkou na Alfu C52 z roku 1952, která si pro své tvary a minimalizovaný koeficient odporu vzduchu (0,25 a hovoříme o roku 1952...) vysloužila jméno Disco Volante. To bude Čechovi znít pro změnu poněkud hudebně, v překladu z italštiny to ale znamená létající talíř, čím se nám kruh uzavírá.

Dosud jsme ovšem nemohli spatřit žádný pořádný snímek vozu, k těm nám italští karosáři nechali přičichnout až dnes. A není to vůbec nezajímavá podívaná. Vůz se své, no nechceme říci sériové, ale rozhodně funkční a produkční podobě sice k létání vzduchem mít moc nebude, na silnici by se ale jen tak ztratit neměl.

V prvé řadě se o to zaslouží jeho vzhled, který je vskutku mimořádný. Prakticky všechny části vozu se snaží kráčet ve šlépějích původní C52, podle čehož je ztvárněna už příď s velmi podobným křivkami nárazníku a dvěma světlomety zasazenými na vrchní stranu vyboulených blatníků. Původní Disco Volante mělo světla umístěná o dost kolměji, ale další optimalizace aerodynamiky si jistě vyžádala své. A konec konců: Carrozzeria Touring Superleggera určitě nechtěla postavit znovu to samé auto.

Oné boubelatosti celkově trochu ubylo, a to i z hlediska profilu karoserie jako takové - zejména linie střechy je o dost nižší a sklon čelního skla je též diametrálně odlišný. Nejvíce se originálu podobá záď, ve které se jakoby spojují výrazné křivky zadních blatníků do dvojice malých, blízko u sebe umístěných kulatých světel. Je to znovu interpretace o poznání umírněnější, ale přesto působivá.

Pokud vám výsledné dílo i přes značné modifikace něco připomíná, nešálí vás zrak. Základem nového „diska” se totiž stala již dobře známá Alfa Romeo 8C Competizione, s níž novinka očividně sdílí i pár částí karoserie. Po tomto voze mu dokonce zůstala i kola a co je zřejmě nejpodstatnější - celý technický základ. I když tedy máme krom nových obrázků k dispozici jen minimum informací, je prakticky jisté, že pohon vozu obstará osmiválec o objemu 4,7 litru, výkonu 450 koní a točivém momentu 480 Nm, který známe právě z Alfy 8C. O přenos výkonu na zadní kola by se pak dále postarala šestistupňová automatická převodovka a samosvorný diferenciál.

Další technické detaily neznáme, je ale dosti pravděpodobné, že nová karoserie vylepší aerodynamický odporu vzduchu a další použití lehkých materiálů také sníží hmotnost celého vozu. Ve výsledku by pak nové Disco Volant mohlo být rychlejší než originální 8C, ale to už je ryzí spekulace.

Naopak jistým faktem je, že si tento vůz budete moci koupit. Italská manufaktura nemá ve zvyku pouze okouzlovat svou kreativitou, a tak předem avizuje uvedení malé výrobní série. Jak velká bude, co přesně nabídne a za jakou cenu, to bychom se mohli dozvědět již za pár dnů v Ženevě.

Tip: Projděte si všechny žhavé automobilové novinky v našem speciálu k ženevskému autosalonu 2012


Touring Superleggera Disco Volante: nový létající talíř v plné kráse - 1 - Touring Superleggera Disco Volante zive 01Touring Superleggera Disco Volante: nový létající talíř v plné kráse - 2 - Touring Superleggera Disco Volante zive 02Touring Superleggera Disco Volante: nový létající talíř v plné kráse - 3 - Touring Superleggera Disco Volante zive 03Touring Superleggera Disco Volante: nový létající talíř v plné kráse - 4 - Touring Superleggera Disco Volante zive 04Touring Superleggera Disco Volante: nový létající talíř v plné kráse - 5 - Touring Superleggera Disco Volante zive 05Touring Superleggera Disco Volante: nový létající talíř v plné kráse - 6 - Touring Superleggera Disco Volante zive 06Touring Superleggera Disco Volante: nový létající talíř v plné kráse - 7 - Touring Superleggera Disco Volante zive 07
Italská krasavice živě v Ženevě

Touring Superleggera Disco Volante: nový létající talíř v plné kráse - 8 - Touring Superleggera Disco Volante 01Touring Superleggera Disco Volante: nový létající talíř v plné kráse - 9 - Touring Superleggera Disco Volante 02Touring Superleggera Disco Volante: nový létající talíř v plné kráse - 10 - Touring Superleggera Disco Volante 03Touring Superleggera Disco Volante: nový létající talíř v plné kráse - 11 - Touring Superleggera Disco Volante 04Touring Superleggera Disco Volante: nový létající talíř v plné kráse - 12 - Touring Superleggera Disco Volante 05Touring Superleggera Disco Volante: nový létající talíř v plné kráse - 13 - Touring Superleggera Disco Volante 06Touring Superleggera Disco Volante: nový létající talíř v plné kráse - 14 - Touring Superleggera Disco Volante 07Touring Superleggera Disco Volante: nový létající talíř v plné kráse - 15 - Touring Superleggera Disco Volante 08Touring Superleggera Disco Volante: nový létající talíř v plné kráse - 16 - Touring Superleggera Disco Volante 09Touring Superleggera Disco Volante: nový létající talíř v plné kráse - 17 - Touring Superleggera Disco Volante 10Touring Superleggera Disco Volante: nový létající talíř v plné kráse - 18 - Touring Superleggera Disco Volante 11
Novodobé Disco Volante od karosárny Touring Superleggera možná není tak úchvatné jako originál, mimořádně atraktivní auto je to ale i tak

Touring Superleggera Disco Volante: nový létající talíř v plné kráse - 19 - alfa_romeo_mito_10Touring Superleggera Disco Volante: nový létající talíř v plné kráse - 20 - alfa_romeo_mito_11Touring Superleggera Disco Volante: nový létající talíř v plné kráse - 21 - alfa_romeo_mito_12
Pro úplnost výchozí Alfa 8C, zde po boku MiTa

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše