Toyota FT-86 a její interiér: automobilka si s námi hraje na slepou bábu

Detailnější fotografie interiéru modelu FR-S alias FT-86 osvětlují, jaké označení Toyota patrně použije pro svou novou sportovní zadokolku.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Toyota FT-86 a její interiér: automobilka si s námi hraje na slepou bábu

9.11.2011 | Miro Mihálik | 2 příspěvky

Toyota FT-86 a její interiér: automobilka si s námi hraje na slepou bábu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Detailnější fotografie interiéru modelu FR-S alias FT-86 osvětlují, jaké označení Toyota patrně použije pro svou novou sportovní zadokolku.

Poměrně detailní záběry interiéru nové Toyoty FT-86 jsme tu už měli. Zaměřili jsme pozornost na pár drobností, které vypadaly hezky, jako třeba kratičkou páku voliče šeststupňového automatu připomínající řadičku manuální převodovky, která ale ve skutečnosti vypadá jinak. Je delší a má pojistku pod hlavicí. Pozoruhodně retro vypadají rovněž klasické digitálky, i když zrovna nejsou ergonomicky ideálně umístěné. To samé by se asi dalo říci o startovacím tlačítku, které najdete pod panelem dvouzónové automatické klimatizace, hned vedle USB přípojky.

Teď tu máme stejnou fotografii, jen v o dost vyšším rozlišení. A bylo z ní možné rozeznat jednotlivá tlačítka ovládající režimy elektronického řízení stability. Kromě slibované možnosti vypnout ESP je zde také volba s názvem VSC Sport, což by mohl být mód, kdy stabilizace zůstane aktivovaná, ale řidič dostane více volnosti podívat se k hranicím přilnavosti. Nechybí pak ani režimy Sport a Snow upravující rychlost a moment přeřazení automatu. Možná ještě stojí za zmínku nerezové nebo možná hliníkové pedály, které byly vidět i minule, jen jsem na ně jaksi zapomněl upozornit.

Mnohem více mě ale mrzí jiný detail, který mi unikl z velmi prozaického důvodu - není totiž vidět. Víte co mám na mysli? Podívejte se na volant. Nechybí vám tam něco? Jasně, znak Toyoty. Anebo Subaru. Až když jsem se podíval na jinou fotku, konkrétně z kabiny testovacího prototypu s volantem uprostřed přelepeným černou páskou, mi to došlo. Toyota si zhruba před rokem nechala patentovat logo kombinující siluetu pístů protiběžného motoru a číslice 86. Což byl jasný odkaz na motor Subaru a Toyotu Corollu AE86, dodnes nesmírně oblíbenou mezi lidmi okouzlenými soutěžemi v driftu.

Pokud to náhodou nevíte, stroj z osmdesátých let používal vysokootáčkový řadový čtyřválec 1,6 litru DOHC s označením 4A-GE a kdo se jen trochu zajímá o motory, musel o něm už někdy slyšet. Patří mezi to nejlepší, co se v této objemové kategorii objevilo, i když se tvrdí, že to ve skutečnosti byla okopírovaná jednotka od firmy Cosworth.

Ať je to jak chce, o nový motor se postaralo Subaru a boxer k tradičním hodnotám Toyoty zrovna nepatří. Osmdesát šestka ale ano. Odtud pochází i jméno nebo spíše přezdívka všech modelů AE86 - Hachi-Roku, japonsky též osm-šest. A právě jako pocta tomuto vozu se podle všeho na volantu objeví tato číslice. Možná se mýlím, ale pokud se pozorně podíváte na přelepený střed, tak s trochou fantazie se tam 8 a 6 rýsují.

A tím jsme vlastně asi vyřešili i to, jak by se tento vůz mohl oficiálně jmenovat. Podle všeho kombinace FT-86 (nebo FT86) bude existovat a na některých trzích ponese Toyota anebo Scion také tři písmena FR-S. Subaru si pak půjde svou cestou a označením BRZ. A ještě jedna věc. Vyretušované logo z volantu poukazuje na to, že si s námi se všemi těmi „úniky“ katalogů zřejmě hraje na slepou bábu samotná Toyota. Ostatně, něco podobného jsme museli říci už při jednom z těch předchozích)...


Toyota FT-86 a její interiér: automobilka si s námi hraje na slepou bábu - 1 - Toyota FT86 interier 01Toyota FT-86 a její interiér: automobilka si s námi hraje na slepou bábu - 2 - Toyota FT86 interier 02Toyota FT-86 a její interiér: automobilka si s námi hraje na slepou bábu - 3 - Toyota FT86 interier 03Toyota FT-86 a její interiér: automobilka si s námi hraje na slepou bábu - 4 - Toyota FT86 interier 04Toyota FT-86 a její interiér: automobilka si s námi hraje na slepou bábu - 5 - Toyota FT86 interier 05Toyota FT-86 a její interiér: automobilka si s námi hraje na slepou bábu - 6 - Toyota FT86 interier 051Toyota FT-86 a její interiér: automobilka si s námi hraje na slepou bábu - 7 - Toyota FT86 interier 06Toyota FT-86 a její interiér: automobilka si s námi hraje na slepou bábu - 8 - Toyota FT86 interier 07
Na volantu Toyoty se patrně objeví stylizovaná 86 jako odkaz na model AE86

Zdroj: FT86club

Miro Mihálik

Diskuze 2 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše