Volvo Concept Universe: je to prototyp nové S90?

Volvo v Šanghaji představilo studii Concept Universe. Velký luxusní sedan chce připomenout slávu dřívějších modelů značky a naznačit její budoucnost.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Volvo Concept Universe: je to prototyp nové S90?

20.4.2011 | Jaroslav Vavera | 1 příspěvek

Volvo Concept Universe: je to prototyp nové S90?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Volvo v Šanghaji představilo studii Concept Universe. Velký luxusní sedan chce připomenout slávu dřívějších modelů značky a naznačit její budoucnost.

„Concept Universe představuje ukázku toho, co lze očekávat od našeho připravovaného sedanu nejvyšší třídy,“ řekl o studii na stánku v Číně bez větších rozpaků prezident Volva Stefan Jacoby. To by mohlo svádět k myšlenkám na počátek odhalování nového vrcholného modelu se spekulativním označením S90, realita ale bude zřejmě jiná. Volvo sice neuvolnilo mnoho technických detailů, víme ale jistě, že vůz měří na délku méně než pět metrů a jeví se tak být spíše nástupcem současné S80. Aby mohl konkurovat vozům jako Mercedes-Benz třídy S, musel by být přece jen o něco větší.

Ať už tento příběh dopadne jakkoli, máme se nač těšit. Vůz totiž pŕichází se značně odlišným esignovým pojetím, než na jaké jsme byli dosud u Volva zvyklí. Většině z vás se asi bude zamlouvat linie střechy ve tvaru kupé i robustní a přitom elegantní záď vycházející z linií nikoli nepodobným těm, které jsme kdysi mohli spatřit na dnes klasických modelech značky. Zajímavá jsou také zadní světla. Co je ale poněkud kontroverzní je pojetí přídě, která je ve svém plochém pojetím skrývá mnohem méně nápaditosti než zbytek vozu a ani ke zbytku přídě jaksi nepasuje. Je to odvážné, ale hezké to zřejmě bude pro málokoho.

Interiér prototypu má být charakteristický „volvím” komfortem, kultivovaností, soustředěním na uživatele a také jednoduchostí. Přístrojová deska konceptu vyznačuje orientací na řidiče, zatímco v zadní části převládá spíše důraz na komfort. Z hlediska ergonomie si řidič tříprostorového vozu prý nebude mít také nač stěžovat - ve svém okolí najde intuitivní ovládací prvky na dotykové obrazovce, která se přiblíží k řidičově ruce pokaždé, když bude chtít.

Cestující na zadních místech mají být obklopeni komfortem. Interiér postupně přechází do zadních sedadel a stává se jejich součástí. Tmavé barvy předních sedaček se u konceptu směrem dozadu plynule mění ve světlou „oázu klidu”.

Inu, luxus nemusí mít vždy klasickou podobu, ale je jasné, že produkční S80 nové generace nebo nová S90 bude zejména ve svých vnitřních partiích vypadat jinak. Jak, na to si budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat.


Volvo Concept Universe: je to prototyp nové S90? - 1 - Volvo Concept Universe dalsi 01Volvo Concept Universe: je to prototyp nové S90? - 2 - Volvo Concept Universe dalsi 02Volvo Concept Universe: je to prototyp nové S90? - 3 - Volvo Concept Universe dalsi 03Volvo Concept Universe: je to prototyp nové S90? - 4 - Volvo Concept Universe dalsi 04Volvo Concept Universe: je to prototyp nové S90? - 5 - Volvo Concept Universe dalsi 05Volvo Concept Universe: je to prototyp nové S90? - 6 - Volvo Concept Universe dalsi 06Volvo Concept Universe: je to prototyp nové S90? - 7 - Volvo Concept Universe dalsi 07

Volvo Concept Universe: je to prototyp nové S90? - 8 - Volvo Concept Universe dalsi 08Volvo Concept Universe: je to prototyp nové S90? - 9 - Volvo Concept Universe dalsi 09Volvo Concept Universe: je to prototyp nové S90? - 10 - Volvo Concept Universe dalsi 10Volvo Concept Universe: je to prototyp nové S90? - 11 - Volvo Concept Universe dalsi 11

Volvo Concept Universe: je to prototyp nové S90? - 12 - ConceptUniverse ConceptUniverse07Volvo Concept Universe: je to prototyp nové S90? - 13 - ConceptUniverse ConceptUniverse10Volvo Concept Universe: je to prototyp nové S90? - 14 - ConceptUniverse ConceptUniverse14Volvo Concept Universe: je to prototyp nové S90? - 15 - ConceptUniverse ConceptUniverse11Volvo Concept Universe: je to prototyp nové S90? - 16 - ConceptUniverse ConceptUniverse13Volvo Concept Universe: je to prototyp nové S90? - 17 - ConceptUniverse ConceptUniverse04Volvo Concept Universe: je to prototyp nové S90? - 18 - ConceptUniverse ConceptUniverse12Volvo Concept Universe: je to prototyp nové S90? - 19 - ConceptUniverse ConceptUniverse05Volvo Concept Universe: je to prototyp nové S90? - 20 - ConceptUniverse ConceptUniverse03Volvo Concept Universe: je to prototyp nové S90? - 21 - ConceptUniverse ConceptUniverse15Volvo Concept Universe: je to prototyp nové S90? - 22 - ConceptUniverse ConceptUniverse06

Volvo Concept Universe: je to prototyp nové S90? - 23 - ConceptUniverse ConceptUniverse08Volvo Concept Universe: je to prototyp nové S90? - 24 - ConceptUniverse ConceptUniverse09Volvo Concept Universe: je to prototyp nové S90? - 25 - ConceptUniverse ConceptUniverse01Volvo Concept Universe: je to prototyp nové S90? - 26 - ConceptUniverse ConceptUniverse02
Volvo Concept Universe na všech dosud uvolněných snímcích

Jaroslav Vavera

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.