Volvo S60 Cross Country: Švédové stvořili pseudoSUV ze sedanu

Volvo si vymyslelo skulinu na trhu a plní ji sedanem, který se nezalekne terénu. Nabídne až 254 koní, 65 mm světlé výšky navíc a pohon všech kol.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Volvo S60 Cross Country: Švédové stvořili pseudoSUV ze sedanu

8.1.2015 | Marek Bednář | 4 příspěvky

Volvo S60 Cross Country: Švédové stvořili pseudoSUV ze sedanu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Volvo si vymyslelo skulinu na trhu a plní ji sedanem, který se nezalekne terénu. Nabídne až 254 koní, 65 mm světlé výšky navíc a pohon všech kol.

Poslední dobou to je hlavně BMW, které někdy až příliš úporně hledá, no spíše vymýšlí nové skuliny na trhu a snaží se je zaplnit svými produkty. Někdy tak činí úspěšně, jindy méně, v roce 1997 to však bylo Volvo, které podle vlastních slov jako první prémiová značka uvedlo na trh „zvednutý kombík”, jinak též křížence SUV a běžného kombíku či all-road crossover (nazvěte to, jak chcete) ve formě V70 Cross Country. Slova „prémiová značka” jsou tu podstatná, protože jinak Volvo první nebylo - spíše okopírovalo recept Subaru na jeho Outback.

V čem je ale Volvo nejspíš skutečně první, je představení all-road sedanu. Stroj, který se jmenuje S60 Cross Country a který se ukáže na detroitském autosalonu NAIAS již za pár dnů, je v podstatě sedanem S60, který dostal extra plasty, aby vypadal, že se terénu nebojí, a také 65 milimetrů světlé výšky navrch, aby se ho skutečně nemusel bát. Pohonu všech kol bude k dispozici, ale nikoli samozřejmě - k mání bude i předokolka.

Pod kapotou najdeme mimo jiné benzínový motor T5, který díky turbu nabídne 254 koní a pošle je na všechna kola. Také tu bude varianta D4 Drive-E s předním pohonem, která pošle na kola 190 koní, a D4 s pohonem všech kol, která nabídne 2,4litrový vznětový pětiválec. Detailní čísla spotřeby a dynamiky zatím známa nejsou, do spuštění prodejů začátkem léta ale jistě budou na světě.

Automobilka tímto vozem podle vlastních slov podniká odvážný krok kupředu a naplňuje potřeby jádra svých zákazníků. „Do tohoto nového modelu jsme vložili veškeré benefity vozů Cross Country. Nabízíme unikátní vyjádření dobrodružství a schopností all-roadu v tomto jednoznačně sportovním a stylovém balení,” uvedl Lex Kerssemakers, senior vice-prezident produktové strategie Volva.

Tiskovou zprávu, ze které výše citujeme, dalo dohromady marketingové oddělení a je potřeba ji brát trochu střízlivě, i když toho podle nás S60 Cross Country v terénu zvládne víc než leckterá rádoby SUV. Na divoké off-roadové hrátky či pralesní expedice to však pochopitelně nebude. Volvo také trochu více boří dogma nabourané už BMW, že se s SUV musí pojit až užitkově orientovaná karoserie tak či onak blízká kombi. I přesto se můžeme ptát, jestli si najde zákazníky. S většinou sedanů je navíc spojena jistá elegance, o kterou však zároveň přicházejí, pokud mají příliš vysoký postoj.


Volvo S60 Cross Country: Švédové stvořili pseudoSUV ze sedanu - 1 - 2015 volvo s60 cross country ofic 01Volvo S60 Cross Country: Švédové stvořili pseudoSUV ze sedanu - 2 - 2015 volvo s60 cross country ofic 02Volvo S60 Cross Country: Švédové stvořili pseudoSUV ze sedanu - 3 - 2015 volvo s60 cross country ofic 03Volvo S60 Cross Country: Švédové stvořili pseudoSUV ze sedanu - 4 - 2015 volvo s60 cross country ofic 04Volvo S60 Cross Country: Švédové stvořili pseudoSUV ze sedanu - 5 - 2015 volvo s60 cross country ofic 05Volvo S60 Cross Country: Švédové stvořili pseudoSUV ze sedanu - 6 - 2015 volvo s60 cross country ofic 06Volvo S60 Cross Country: Švédové stvořili pseudoSUV ze sedanu - 7 - 2015 volvo s60 cross country ofic 07Volvo S60 Cross Country: Švédové stvořili pseudoSUV ze sedanu - 8 - 2015 volvo s60 cross country ofic 08
Volvo S60 Cross Country chce být elegantním all-road sedanem, vyšší podvozek ale většině aut na eleganci nepřidá

Marek Bednář

Diskuze 4 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.