Volvo S60 Cross Country: Švédové stvořili pseudoSUV ze sedanu

Volvo si vymyslelo skulinu na trhu a plní ji sedanem, který se nezalekne terénu. Nabídne až 254 koní, 65 mm světlé výšky navíc a pohon všech kol.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Volvo S60 Cross Country: Švédové stvořili pseudoSUV ze sedanu

8.1.2015 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Volvo S60 Cross Country: Švédové stvořili pseudoSUV ze sedanu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Volvo si vymyslelo skulinu na trhu a plní ji sedanem, který se nezalekne terénu. Nabídne až 254 koní, 65 mm světlé výšky navíc a pohon všech kol.

Poslední dobou to je hlavně BMW, které někdy až příliš úporně hledá, no spíše vymýšlí nové skuliny na trhu a snaží se je zaplnit svými produkty. Někdy tak činí úspěšně, jindy méně, v roce 1997 to však bylo Volvo, které podle vlastních slov jako první prémiová značka uvedlo na trh „zvednutý kombík”, jinak též křížence SUV a běžného kombíku či all-road crossover (nazvěte to, jak chcete) ve formě V70 Cross Country. Slova „prémiová značka” jsou tu podstatná, protože jinak Volvo první nebylo - spíše okopírovalo recept Subaru na jeho Outback.

V čem je ale Volvo nejspíš skutečně první, je představení all-road sedanu. Stroj, který se jmenuje S60 Cross Country a který se ukáže na detroitském autosalonu NAIAS již za pár dnů, je v podstatě sedanem S60, který dostal extra plasty, aby vypadal, že se terénu nebojí, a také 65 milimetrů světlé výšky navrch, aby se ho skutečně nemusel bát. Pohonu všech kol bude k dispozici, ale nikoli samozřejmě - k mání bude i předokolka.

Pod kapotou najdeme mimo jiné benzínový motor T5, který díky turbu nabídne 254 koní a pošle je na všechna kola. Také tu bude varianta D4 Drive-E s předním pohonem, která pošle na kola 190 koní, a D4 s pohonem všech kol, která nabídne 2,4litrový vznětový pětiválec. Detailní čísla spotřeby a dynamiky zatím známa nejsou, do spuštění prodejů začátkem léta ale jistě budou na světě.

Automobilka tímto vozem podle vlastních slov podniká odvážný krok kupředu a naplňuje potřeby jádra svých zákazníků. „Do tohoto nového modelu jsme vložili veškeré benefity vozů Cross Country. Nabízíme unikátní vyjádření dobrodružství a schopností all-roadu v tomto jednoznačně sportovním a stylovém balení,” uvedl Lex Kerssemakers, senior vice-prezident produktové strategie Volva.

Tiskovou zprávu, ze které výše citujeme, dalo dohromady marketingové oddělení a je potřeba ji brát trochu střízlivě, i když toho podle nás S60 Cross Country v terénu zvládne víc než leckterá rádoby SUV. Na divoké off-roadové hrátky či pralesní expedice to však pochopitelně nebude. Volvo také trochu více boří dogma nabourané už BMW, že se s SUV musí pojit až užitkově orientovaná karoserie tak či onak blízká kombi. I přesto se můžeme ptát, jestli si najde zákazníky. S většinou sedanů je navíc spojena jistá elegance, o kterou však zároveň přicházejí, pokud mají příliš vysoký postoj.


Volvo S60 Cross Country: Švédové stvořili pseudoSUV ze sedanu - 1 - 2015 volvo s60 cross country ofic 01Volvo S60 Cross Country: Švédové stvořili pseudoSUV ze sedanu - 2 - 2015 volvo s60 cross country ofic 02Volvo S60 Cross Country: Švédové stvořili pseudoSUV ze sedanu - 3 - 2015 volvo s60 cross country ofic 03Volvo S60 Cross Country: Švédové stvořili pseudoSUV ze sedanu - 4 - 2015 volvo s60 cross country ofic 04Volvo S60 Cross Country: Švédové stvořili pseudoSUV ze sedanu - 5 - 2015 volvo s60 cross country ofic 05Volvo S60 Cross Country: Švédové stvořili pseudoSUV ze sedanu - 6 - 2015 volvo s60 cross country ofic 06Volvo S60 Cross Country: Švédové stvořili pseudoSUV ze sedanu - 7 - 2015 volvo s60 cross country ofic 07Volvo S60 Cross Country: Švédové stvořili pseudoSUV ze sedanu - 8 - 2015 volvo s60 cross country ofic 08
Volvo S60 Cross Country chce být elegantním all-road sedanem, vyšší podvozek ale většině aut na eleganci nepřidá

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.