Porsche Panamera Turbo: první sněhový test

V pořadí čtvrtou modelovou řadou stuttgartského výrobce je sportovně luxusní sedan Panamera, který jsme měli krátce možnost vyzkoušet hned v jeho nejvyšší specifikaci, tedy s výkonným turbomotorem a pohonem všech kol.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Jízdní dojmy a další testy

Porsche Panamera Turbo: první sněhový test

28.2.2010 | Jaroslav Vavera | 2 příspěvky

Porsche Panamera Turbo: první sněhový test

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

V pořadí čtvrtou modelovou řadou stuttgartského výrobce je sportovně luxusní sedan Panamera, který jsme měli krátce možnost vyzkoušet hned v jeho nejvyšší specifikaci, tedy s výkonným turbomotorem a pohonem všech kol.

První setkání s Porsche Panamera vzbudí v každém znalci německé sportovní legendy mnoho otázek. Na tu nejzásadnější, jaký je důvod mít podobný model v portfoliu převážně sportovních vozů, může mít pro některé odpověď sám trh. První měsíce prodejů už zatím ukázaly obrovský zájem o celou modelovou řadu Panamera, a to nejen na severoamerickém trhu. Například v Čechách se za čtyři měsíce od uvedení prodalo neuvěřitelných 56 vozů a novinka zde získala i první místo v segmentu sportovních vozů letošní ankety Auto roku. Rozpaky nemalé části publika ale podobná argumentace zřejmě nezastře, prodejní úspěch není dokonalou odpovědí - některé vozy se k určité značce zkrátka nehodí, i když se prodávají jako housky na krámě.

Další otázky budou nejspíš směřovat k vnějšímu designu čtyřmístného kupé, jehož rozměry jsou 4,79 m délka, 1,93 m šířka a 1,42 m výška. Oblé tvary má na svědomí tým designérů pod vedením Wolfganga Dürheimera. My jsme se setkali s celou škálou reakcí od nadšených až po trochu rozpačité komentáře zapřísáhlých milovníků klasických tvarů „devětsetjedenáctky“, jimž se novinka právě nezamlouvá. Názor na věc je otázkou osobního vkusu, tvarům vozu ale nelze upřít skutečnou funkčnost. Mám na mysli zejména nízký koeficient čelního odporu vzduchu cx = 0,29 a zajímavě řešený výsuvný spoiler na zádi, jenž významně přispívá k přítlaku této části vozu na vozovku v rychlostech hodně překračující dvoustovku.

Pohledem dovnitř vozu, kde se pohodlně usadí čtyři dospělé osoby, se dostáváme k důvodu, proč bude tento vůz pro zákazníky stuttgartské značky, nyní součásti koncernu Volkswagen, klíčový. Nejen řidič a spolujezdec, ale i cestující na zadních sedadlech mají stejný pocit z jízdy v anatomických, a jinak velice pohodlně polstrovaných sedadlech, což poznáte při jízdě na delší vzdálenosti. Navíc díky rozvoru 2,9 metru prokazuje skoro dvoutunová limuzína velice dobrou ovladatelnost, stabilitu v přímém směru, a navíc se může honosit zadními výklopnými dveřmi do velice dobře přístupného zavazadlového prostoru o objemu 432 l (při sklopení zadních sedadel dokáže pojmout až těžko uvěřitelných 1500 l). Všechno jsou to vlastnosti, o kterých by si majitel Carrery mohl nechat jenom zdát.

Po prvním seznámení s interiérem, kterému dominuje klasický přístrojový štít a výrazný středový panel, na nějž navazuje středový tunel, dělící podélně interiér vozu na dvě části, se nejprve trochu zorientujeme. Přeci jenom řídit vůz s cenovkou přes čtyři miliony korun není úplně běžné. Naše oči míří především na centrální panel. Zde po chvíli najdeme všechna ovládací tlačítka palubních systémů. Tunel dál v místě, kde sedí zadních cestující, ukrývá odkládací prostory a ovládání nadstandardní doplňkové výbavy, jako je třeba čtyřzónová klimatizace. Co se týče prostoru, nebude si nikdo ze čtyř pasažérů asi na nic stěžovat. Pojďme levou rukou otočit klíčkem v zapalování a probudit k životu pětisetkoňový turbomotor pod přední kapotou.

Neutuchající sílu přeplňovaného osmiválcového motoru o objemu 4,8 l zvěstuje zvuk linoucí se ze čtveřice výfukových koncovek na zádi. Vzhůru do městské džungle a pak na dálnici. To jsou dva revíry, kde se bude špičková Panamera asi objevovat nejlépe. Po prvních desítkách kilometrů v pražských zácpách si nelze nevšimnout inovátorského systému start/stop, který působí v luxusní limuzíně poněkud nepatřičně, průměrná spotřeba se beztak sotva vejde pod dvacetilitrovou hranici. Daleko podstatnější je ale to, že se dvě tuny těžká limuzína řídí velmi lehce a zásluhou třístupňového nastavení podvozku z vás ani na kočičích hlavách tohle porsche nevytřese duši.

V každém případě se může řidič spolehnout na obrovitou porci výkonu od nízkých otáček. Ten pramení z točivého momentu až 700 N.m, který je k dispozici již ve 2 250 otáčkach, ve sportovní režimu máte dalších 70 N.m k dobru. Za efektního zvukového doprovodu, který však posádku nebude vůbec obtěžovat, si můžete zasprintovat na poloprázdné dálnici (dvoustovku umí za 14,9 s) nebo vychutnat magickou třístovku. Při zpomalování oceníte příplatkové karbon-keramické brzdové kotouče, které dovedou tenhle německý expres bezpečně zpomalit za každé situace .

Souhrnem vlastností patří Porsche Panamera Turbo v současnosti asi mezi vůbec nejlepší sportovní limuzíny na trhu. Jízdně jí dokáže sekundovat snad jen Maserati Quattroporte. Ve srovnání s ostatní německou konkurencí se tento vůz vymyká především svými výrazně sportovním zaměřením, který je u verze Turbo podpořen i výkony přeplňovaného osmiválce, jenž je za asistence dvouspojkové převodovky PDK a převádí na všechna čtyři kola. Proto lze Panameru Turbo používat i za horších adhezních podmínek, kdy se chová na svou hmotnost absolutně čitelně, a i na sněhu nabídne řidiči velkou dávku jízdních zážitků.

Jedinou pihou na kráse je tak pohled do ceníku, kdy zejména některé prvky příplatkové výbavy bychom si určitě odpustili. Cena testovaného provedení se totiž vyšplhala až na 4 318 799 korun.


Porsche Panamera Turbo: první sněhový test - 1 - Panamera_Turbo20Porsche Panamera Turbo: první sněhový test - 2 - Panamera_Turbo21Porsche Panamera Turbo: první sněhový test - 3 - Panamera_Turbo18Porsche Panamera Turbo: první sněhový test - 4 - Panamera_Turbo02Porsche Panamera Turbo: první sněhový test - 5 - Panamera_Turbo05Porsche Panamera Turbo: první sněhový test - 6 - Panamera_Turbo06Porsche Panamera Turbo: první sněhový test - 7 - Panamera_Turbo08Porsche Panamera Turbo: první sněhový test - 8 - Panamera_Turbo09Porsche Panamera Turbo: první sněhový test - 9 - Panamera_Turbo01Porsche Panamera Turbo: první sněhový test - 10 - Panamera_Turbo03Porsche Panamera Turbo: první sněhový test - 11 - Panamera_Turbo04Porsche Panamera Turbo: první sněhový test - 12 - Panamera_Turbo11Porsche Panamera Turbo: první sněhový test - 13 - Panamera_Turbo12Porsche Panamera Turbo: první sněhový test - 14 - Panamera_Turbo10Porsche Panamera Turbo: první sněhový test - 15 - Panamera_Turbo13Porsche Panamera Turbo: první sněhový test - 16 - Panamera_Turbo14Porsche Panamera Turbo: první sněhový test - 17 - Panamera_Turbo15Porsche Panamera Turbo: první sněhový test - 18 - Panamera_Turbo16Porsche Panamera Turbo: první sněhový test - 19 - Panamera_Turbo17Porsche Panamera Turbo: první sněhový test - 20 - Panamera_Turbo22Porsche Panamera Turbo: první sněhový test - 21 - Panamera_Turbo23Porsche Panamera Turbo: první sněhový test - 22 - Panamera_Turbo24

Jaroslav Vavera

Diskuze 2 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše