Honda Earth Dreams Technology: tak si říká nová generace motorů Hondy

Nové jednotky mají naprosto shodný objem s dosud používanými agregáty. Náhoda? Nikoli, jde prostě jen o důkladně přepracované stávající motory.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Honda Earth Dreams Technology: tak si říká nová generace motorů Hondy

30.11.2011 | Miro Mihálik | 2 příspěvky

Honda Earth Dreams Technology: tak si říká nová generace motorů Hondy

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nové jednotky mají naprosto shodný objem s dosud používanými agregáty. Náhoda? Nikoli, jde prostě jen o důkladně přepracované stávající motory.

Honda si jako jedna z mála japonských značek udržela nezávislost. To může být v čase, kdy i Toyota hledá partnery pro společný vývoj aut nebo motorů, obdivuhodné, jenže nemít dnes možnost podělit se s někým o náklady, může být ekonomicky značně rizikové. Přesto Honda funguje a aktuálně představuje novou generaci motoru s dosti pateticky znějícím označením Earth Dreams Technology.

Nové motory pokrývají v podstatě všechny objemové kategorie napříč segmenty. Od základního s objemem 0,66 litru (pro auta třídy „kei cars”) až po 3,5litrový vidlicový šestiválec s výkonem 314 koní a točivým momentem 359 newtonmetrů. Už nejmenší jednotka disponuje variabilním časováním ventilů, rozvodem DOHC, oproti předchozí jednotce se prý podařilo snížit hmotnost o 15 procent a snížit spotřebu o 10 procent.

Jinak už z názvu je jaksi patrné, že Honda stavěla nové agregáty především v zájmu snížení spotřeby s dlouhodobým výhledem až do roku 2020. Proto mají všechny větší jednotky počínaje třináctistovkou přímé vstřikování paliva. Motory 1,3, 1,5, 1,8 a 2,0 se kromě toho opírají o časování VTEC, schopnost pracovat v Atkinsonově cyklu a Honda podle své tiskové zprávy provedla „spoustu opatření na snížení tření“.

Dvoulitrový agregát bude v jedné ze svých aplikací spojen s elektromotorem pro hybridní modely střední velikosti a jeho zvláštností má být elektrické vodní čerpadlo, čímž odpadne potřeba pohánět jej klínovým řemenem. Bližší čísla momentálně nejsou k mání, nicméně podle Hondy by měl mít jen samotný zážehový agregát docela slušných 163 koní.

Podobných změn jako u menších motorů se dočkala také jednotka o objemu 2,4 litru, která je v Evropě nasazena pouze v Accordu, ale na jiných trzích byste ji našli třeba i v modelu CR-V. Honda tvrdí, že oproti současnému čtyřválci bude mít o 5 procent lepší spotřebu, při současném zvýšení točivého momentu o 10 procent, přičemž vylepšení o ty samé hodnoty slibuje také pro 3,5 V6 s novými rozvody.

Jinak s benzínovým šestiválcem se počítá pro větší hybridní modely, které mají díky elektromotorům „akcelerovat jako s motorem V8 a mít spotřebu čtyřválce“. Toho chce Honda dosáhnout zajímavým řešením. K V6 pohánějící přední nápravu se připojí dva samostatné elektromotory - každý s výkonem přes 20 kW se postará o jedno zadní kolo. Ve voze bude rovněž sedmistupňová dvouspojková převodovka doplněná o další elektromotor s výkonem více než 30 kW. Japonci tomu budou říkat elektrické SH-AWD a v podstatě tím pošlou na smetiště dějin kdysi s velkou slávou prezentovaný pohon všech kol s aktivními diferenciály a vektorováním točivého momentu Super Handling All-Wheel Drive (ano, také SH-AWD).

I přesto, že je o vylepšení stávající techniky, obsahuje zpráva Hondy příliš mnoho sebevědomých proklamací obecného charakteru a příliš málo konkrétních čísel. A k tomu to označení, které jako by vypadlo z brainstormingu vedení klubu přátel světlých zítřků... Nemůžeme vám tedy říci přesně ani to, jaké budou mít motory parametry, ano to, kdy se objeví v jakém modelu. Dá se však očekávat, že si cestu najdou v rámci dílčích modernizací už do stávajících generací modelů Hondy a jejich konkrétní parametry odhalí až jednotlivé premiéry.


Honda Earth Dreams Technology: tak si říká nová generace motorů Hondy - 1 - Honda Civic 9 generace 2012 26Honda Earth Dreams Technology: tak si říká nová generace motorů Hondy - 2 - Honda Civic 9 generace 2012 28Honda Earth Dreams Technology: tak si říká nová generace motorů Hondy - 3 - Honda Civic 9 generace 2012 27Honda Earth Dreams Technology: tak si říká nová generace motorů Hondy - 4 - Honda Civic 9 generace 2012 29Honda Earth Dreams Technology: tak si říká nová generace motorů Hondy - 5 - Honda Civic 9 generace 2012 30Honda Earth Dreams Technology: tak si říká nová generace motorů Hondy - 6 - Honda Civic 9 generace 2012 36
Potvrzené to zatím není, kandidátem na menší motorovou perestrojku se ale pravděpodobně stane nový Civic

Honda Earth Dreams Technology: tak si říká nová generace motorů Hondy - 7 - Honda CR-V 09Honda Earth Dreams Technology: tak si říká nová generace motorů Hondy - 8 - Honda CR-V 12Honda Earth Dreams Technology: tak si říká nová generace motorů Hondy - 9 - Honda CR-V 10Honda Earth Dreams Technology: tak si říká nová generace motorů Hondy - 10 - Honda CR-V 11Honda Earth Dreams Technology: tak si říká nová generace motorů Hondy - 11 - Honda CR-V 30Honda Earth Dreams Technology: tak si říká nová generace motorů Hondy - 12 - Honda CR-V 37
Ani čerstvě představené CR-V by některému z nových motorů nemělo utéci

Miro Mihálik

Diskuze 2 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.