Kutil rozřezal katalyzátor auta a ukázal, co se skrývá v jeho nitru

Patrně víte, že auta jsou už pěkných pár let vybavena katalyzátory a nejspíše tušíte, k čemu slouží. Víte ale, jak vypadají zevnitř a jak vlastně fungují? Podívejte se na to do detailu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Kutil rozřezal katalyzátor auta a ukázal, co se skrývá v jeho nitru

19.5.2019 | Mirek Mazal

Kutil rozřezal katalyzátor auta a ukázal, co se skrývá v jeho nitru

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Patrně víte, že auta jsou už pěkných pár let vybavena katalyzátory a nejspíše tušíte, k čemu slouží. Víte ale, jak vypadají zevnitř a jak vlastně fungují? Podívejte se na to do detailu.

Katalyzátor výfukových plynů či katalytický konvertor je součástí výfukového vedení a obvykle se nachází blízko motoru. Rozšířená část první poloviny výfukových trubek má obecně dobře známý úkol - zajistit snížení množství produkovaných škodlivin, které by jinak prošly celý výfukovým systémem a následně vyletěly do ovzduší. Jak ale funguje a jak vypadá zevnitř? Právě na to se dnes podíváme na vlastní oči.

Na úvod se sluší říci, že každý katalyzátor obsahuje vzácné kovy, nejčastěji se reakční plochy skládají ze směsí platiny (oxidační část) a rhodia (redukční část). Po zahřátí nastartovaným motorem teploty uvnitř konvertoru dosahují 300-600 stupňů Celsia, což je ideální prostředí pro spuštění katalytických reakcí snižujících obsah nežádoucích látek ve výfukových plynech.

V rámci funkčního procesu platina a rhodium štěpí oxidy dusíku na dusík a kyslík a dále platina a paládium kombinují kyslík s oxidem uhelnatým a uhlovodíky. Vznikne nejedovatý oxid uhličitý a odpadní voda. Správné fungování hlídají sondy umístěné před a za katalyzátorem.

Důmyslné čističe jsou povinné ve všech vozech od poslední dekády minulého století, proto jejich fungování není takovou novinkou. Samotný pohled do útrob tohoto zařízení ale obvyklý není, rozhodně ne na vlastní oči. Proto se jeden ze zvědavých kutilů, který na internetu vystupuje pod přezdívkou speedkar99, rozhodl uříznout katalyzátor ze své staré Toyoty a rozpitvat všechny části před zraky diváků.

Pod železnou skořápkou se zjevila válcovitá schránka, která se stará o veškeré čištění toxické směsi jdoucí z motoru. Vnitřní struktura se podobá včelí plástvi, protože je tímto dosaženo co největší činné plochy při zachování kompaktních rozměrů celého dílu. Ačkoli je celý katalyzátor fyzicky docela malý, do malého válce sloužícího například motoru o objemu 1,8 litru se vejde plocha reakčních částí o velikosti přibližně dvou fotbalových hřišť.

I to je fascinující detail, který je patrný z přiložených záběrů a který spolu se zmíněným použitím dělá z katalyzátoru nejen sofistikovaný, ale poměrně drahý díl, který nemívá zrovna nekonečnou životnost. Ne snad, že by vám jeho „pitva” pomohla ji prodloužit, občas ale není od věci vidět, co za pozoruhodné věci potichu vozíme v autech...


Kutil rozřezal katalyzátor auta a ukázal, co se skrývá v jeho nitru - 1 - Jak vypada pouzity katalyzator uvnitr foto 01Kutil rozřezal katalyzátor auta a ukázal, co se skrývá v jeho nitru - 2 - Jak vypada pouzity katalyzator uvnitr foto 02Kutil rozřezal katalyzátor auta a ukázal, co se skrývá v jeho nitru - 3 - Jak vypada pouzity katalyzator uvnitr foto 03Kutil rozřezal katalyzátor auta a ukázal, co se skrývá v jeho nitru - 4 - Jak vypada pouzity katalyzator uvnitr foto 04Kutil rozřezal katalyzátor auta a ukázal, co se skrývá v jeho nitru - 5 - Jak vypada pouzity katalyzator uvnitr foto 05Kutil rozřezal katalyzátor auta a ukázal, co se skrývá v jeho nitru - 6 - Jak vypada pouzity katalyzator uvnitr foto 06Kutil rozřezal katalyzátor auta a ukázal, co se skrývá v jeho nitru - 7 - Jak vypada pouzity katalyzator uvnitr foto 07Kutil rozřezal katalyzátor auta a ukázal, co se skrývá v jeho nitru - 8 - Jak vypada pouzity katalyzator uvnitr foto 08Kutil rozřezal katalyzátor auta a ukázal, co se skrývá v jeho nitru - 9 - Jak vypada pouzity katalyzator uvnitr foto 09Kutil rozřezal katalyzátor auta a ukázal, co se skrývá v jeho nitru - 10 - Jak vypada pouzity katalyzator uvnitr foto 10Kutil rozřezal katalyzátor auta a ukázal, co se skrývá v jeho nitru - 11 - Jak vypada pouzity katalyzator uvnitr foto 11Kutil rozřezal katalyzátor auta a ukázal, co se skrývá v jeho nitru - 12 - Jak vypada pouzity katalyzator uvnitr foto 12Kutil rozřezal katalyzátor auta a ukázal, co se skrývá v jeho nitru - 13 - Jak vypada pouzity katalyzator uvnitr foto 13Kutil rozřezal katalyzátor auta a ukázal, co se skrývá v jeho nitru - 14 - Jak vypada pouzity katalyzator uvnitr foto 14
Katalyzátor je pozoruhodný díl, o jehož existenci ví skoro každý, jeho „vnitřnosti” jsou ale známe o mnoho méně. Plochou vnitřních částí by tento pokryl neskutečná dvě fotbalová hřiště

Zdroj: speedkar99@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše