Mazda ukázala, jak funguje její „diesel na benzin”. Video odhaluje většinu tajemství

Pokud vám z dosavadních popisů a schemat nebylo jasné, jak motor SPCCI alias SkyActiv-X funguje, nová grafika vám to předvede velmi názorně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Mazda ukázala, jak funguje její „diesel na benzin”. Video odhaluje většinu tajemství

27.10.2017 | Petr Miler | 39 příspěvků

Mazda ukázala, jak funguje její „diesel na benzin”. Video odhaluje většinu tajemství

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pokud vám z dosavadních popisů a schemat nebylo jasné, jak motor SPCCI alias SkyActiv-X funguje, nová grafika vám to předvede velmi názorně.

Je to bezesporu jedna z největších automobilových novinek letošního roku. Mazda se pochlubila, že si poradila s úskalími, která skýtá motor spalující benzin stlačením směsi a představila pohonnou jednotku SkyActiv-X. Že se to snadno říká, ale hůře dělá? Japonci v tomto směru nestaví vzdušné zámky, motor mají hotový až do té míry, že jej nechali vyzkoušet novináře. A míří s ním do sériové výroby.

Ještě loni v září jsme přitom pohonnou jednotku využívající technologie HCCI označili za motor budoucnosti a některé její „vrozené nedostatky” popisovali za obtížně řešitelné. Jak je tedy možné, že Mazda o rok později přišla s motorem, který jimi už netrpí? Důvod je prostý, řešení Mazdy vlastně není HCCI, alespoň ne zcela. Automobilka mu říká SPCCI, tedy místo „homogenního spalování směsi kompresí” jde pouze o „svíčkou ovládané spalování směsi kompresí”. A pokud vám z dosavadních informací nebylo jasné, jak to celé funguje, nové video od samotné automobilky to ukazuje způsobem snadno pochopitelným i pro laika.

Na snímcích nejprve vidíme rozdíl mezi fungováním benzinu a dieselu. To je jasné - u benzinu dojde ke stlačení směsi a jejímu zapálení svíčkou, zatímco u dieselu dojde ke stlačení vzduchu, následnému vstříknutí nafty a tím zapálení celé směsi kompresí. Motor HCCI by měl fungovat tak, že stlačí směs a dojde k zapálení, jenže SPCCI to nedělá. Ten si na začátku pomůže zapálením směsi svíčkou, která je teprve následně stlačena tak, že je rychle zapálena na mnoha dalších místech kompresí.

Je to tedy vůbec onen „diesel na benzin”, o kterém se léta hovoří? To necháme na vašem zvážení, bez svíčky tento motor prostě nefunguje a pokud někdo řekne, že to je pořád zážehový motor s trochu jiným následným fungováním, asi mu to těžko rozmluvíte. Proto také Mazda nepoužívá označení HCCI, neboť ryzím motorem HCCI její SkyActiv-X prostě není.

Celý proces každopádně není to jediné, co je na snímcích vidět. Z přímého srovnání všech třech typů motorů je vidět třeba i to, jak odlišný je tvar pístu a jak právě ten mění chování už připravené směsi ve válcích. Je to vážně působivé video a pokud vás od začátku zajímá, jak do značné míry revoluční novinka Mazdy funguje, řekne vám o ní během pár minut dosud nejvíce...

Srovnání fungování benzinového a naftového motoru


Mazda ukázala, jak funguje její „diesel na benzin”. Video odhaluje většinu tajemství - 1 - Mazda SkyActiv-X fungovani video 01Mazda ukázala, jak funguje její „diesel na benzin”. Video odhaluje většinu tajemství - 2 - Mazda SkyActiv-X fungovani video 02Mazda ukázala, jak funguje její „diesel na benzin”. Video odhaluje většinu tajemství - 3 - Mazda SkyActiv-X fungovani video 03Mazda ukázala, jak funguje její „diesel na benzin”. Video odhaluje většinu tajemství - 4 - Mazda SkyActiv-X fungovani video 04Mazda ukázala, jak funguje její „diesel na benzin”. Video odhaluje většinu tajemství - 5 - Mazda SkyActiv-X fungovani video 05Mazda ukázala, jak funguje její „diesel na benzin”. Video odhaluje většinu tajemství - 6 - Mazda SkyActiv-X fungovani video 06

Srovnání fungování benzinu, dieselu a SkyActivu-X od Mazdy

Mazda ukázala, jak funguje její „diesel na benzin”. Video odhaluje většinu tajemství - 7 - Mazda SkyActiv-X fungovani video 08Mazda ukázala, jak funguje její „diesel na benzin”. Video odhaluje většinu tajemství - 8 - Mazda SkyActiv-X fungovani video 09Mazda ukázala, jak funguje její „diesel na benzin”. Video odhaluje většinu tajemství - 9 - Mazda SkyActiv-X fungovani video 10Mazda ukázala, jak funguje její „diesel na benzin”. Video odhaluje většinu tajemství - 10 - Mazda SkyActiv-X fungovani video 11Mazda ukázala, jak funguje její „diesel na benzin”. Video odhaluje většinu tajemství - 11 - Mazda SkyActiv-X fungovani video 12Mazda ukázala, jak funguje její „diesel na benzin”. Video odhaluje většinu tajemství - 12 - Mazda SkyActiv-X fungovani video 13Mazda ukázala, jak funguje její „diesel na benzin”. Video odhaluje většinu tajemství - 13 - Mazda SkyActiv-X fungovani video 14Mazda ukázala, jak funguje její „diesel na benzin”. Video odhaluje většinu tajemství - 14 - Mazda SkyActiv-X fungovani video 15Mazda ukázala, jak funguje její „diesel na benzin”. Video odhaluje většinu tajemství - 15 - Mazda SkyActiv-X fungovani video 16Mazda ukázala, jak funguje její „diesel na benzin”. Video odhaluje většinu tajemství - 16 - Mazda SkyActiv-X fungovani video 17

Petr Miler

Diskuze 39 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.