Nový Mercedes ukázal v akci funkci, kterou dosud měly jen tanky, je stejně efektní jako efektivní

I když by to za současné možná někteří ocenili, novinka nemá nic společného s válčením ani vojenstvím. Osvojí si manévrovatelnost tanků, která se omezená zdá být jen na první pohled.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Nový Mercedes ukázal v akci funkci, kterou dosud měly jen tanky, je stejně efektní jako efektivní

23.11.2022 | Petr Miler

Nový Mercedes ukázal v akci funkci, kterou dosud měly jen tanky, je stejně efektní jako efektivní

/

Foto: Mercedes-Benz

I když by to za současné možná někteří ocenili, novinka nemá nic společného s válčením ani vojenstvím. Osvojí si manévrovatelnost tanků, která se omezená zdá být jen na první pohled.

Někteří nás považují za zatvrzelé odpůrce elektrické mobility, ale tak to není. Samotný elektrický pohon je kouzelná věc, která může posunout možnosti současných aut o míle dopředu. Vadí nám něco docela jiného - že jsou nám elektromobily vnucovány bez ohledu na to, zda jejich vývoj dospěl do fáze, kdy jsou schopny současná řešení přirozeně nahradit.

Něco takového je zejména kvůli limitům dnešních akumulátorů možné jen v omezeném množství případů a nikdo nedokáže naplánovat, kdy by se situace mohla změnit k lepšímu. Dokud nám tedy elektrická auta budou nucena bez ohledu na to, zda dokáží uspokojit právě naše potřeby, budou nám proti srsti, i když sama o sobě umí různými způsoby vykouzlit úsměv na tváři.

Pro důkaz nemusíme chodit daleko. Mercedes, který nyní jde vstříc svému elektrickému štěstí, nadělí elektrifikovanému off-roadu EQG dosud nepříliš známou funkci, jež může v rozumné podobě nabídnout jen elektrické auto. Na přiloženém videu můžeme vidět systém otáčení zmíněného modelu, který neklade téměř žádné nároky na volný prostor. Vůz prostě dojede na malý plácek uprostřed přírody, mnohokrát se otočí kolem své svislé osy po vzoru pásového tanku a může zase pokračovat v cestě jiným směrem.

Změnit směr o 180° doslova na pětníku žádné dnešní osobní auto neumí a umět ani nemůže. Taková pirueta je možná jen díky čtveřici nezávislých elektromotorů pohánějících každé kolo zvlášť zcela libovolným způsobem. Pro ně není problém obrátit ani těžký off-road, bez čtverného pohonu by otočka nebyla reálná, neboť jen elektromotory se v danou chvíli dokáží chovat jako pásy tanku a točit se klidně každý jiným směrem a rychlostí. Proto se také této funkci říkají anglicky tank turn neboli tanková otočka.

V praxi ji vyzkoušel kolega Greg Kable, který jí byl zřejmě okouzlen. Dodává, že pokud je aktivována, pádlem pod volantem stačí zvolit, jakým směrem se má odehrát. A jak sami uvidíte, proběhne prakticky okamžitě s neobyčejnou razancí a lehkostí. Tohle dokáže technicky orientovanému člověku učarovat. Tanková otočka by mohla být v budoucnu dostupná pro libovolné auto s pohonem všech kol pomocí čtyřech nezávislých elektromotorů, smysl ale dává zřejmě jen u vozů s ambicemi opouštět zpevněný povrch.


Nový Mercedes ukázal v akci funkci, kterou dosud měly jen tanky, je stejně efektní jako efektivní - 1 - Mercedes EQG tank turn 2022 video 01Nový Mercedes ukázal v akci funkci, kterou dosud měly jen tanky, je stejně efektní jako efektivní - 2 - Mercedes EQG tank turn 2022 video 02Nový Mercedes ukázal v akci funkci, kterou dosud měly jen tanky, je stejně efektní jako efektivní - 3 - Mercedes EQG tank turn 2022 video 03
Pozoruhodný trik Mercedesu EQG můžete spatřit na videu níže. Otočku na místě zvládá jako tank, který pošle každý ze svých pásů opačným směrem. Elektrické auto se čtyřmi nezávislými motory umí totéž trochu jinak. Foto: Mercedes-Benz

Zdroj: Greg Kable@Twitter

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše